Almanya'da enflasyon çift haneye çıktı... 1951'den beri en yüksek seviyede

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Almanya'da enflasyon çift haneye çıktı... 1951'den beri en yüksek seviyede
Abone ol
Alman federal istatistik kurumu Destatis, yıllık enflasyonun eylülde yüzde 7.9'dan yüzde 10'a çıktığını açıkladı. Böylece enflasyonun son 71 yılın en yüksek seviyesine ulaştığı belirtildi.

ABD'nin Rusya yaptırımlarının peşine takılan Avrupa'da Kuzey Akım 1'den Rus gazı akışının durması ve Kuzey Akım 1 ve 2'ye sabotaj düzenlenmesi eşliğinde enerji fiyatları fırlarken, Almanya'da enflasyon eylül ayında keskin tırmanış gösterdi.

Almanya'da tüketici fiyatları eylülde geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 10 arttı. Ağustosta bu artış oranı yüzde 7.9'du. Beklenti, eylülde yüzde 9,4'e yükselmesi yönündeydi.

Yüzde 10 enflasyonun, Aralık 1951 sonrasının en yüksek oranı anlamına geldiği belirtildi. Enflasyon, Aralık 1951'de yüzde 10.5 olarak kayıtlara geçmişti.

Almanya'da yıllık enflasyonun euro döneminde ilk defa çift haneye çıkması da dikkati çekti.

Destatis'in açıkladığı diğer veriler şöyle:

Enflasyon, aylık bazda ise yüzde 1.9 yükseldi.

Enerji fiyatları yıllık bazda yüzde 43.9, gıda fiyatları yıllık bazda yüzde 18.7 arttı. Hizmetlerdeki artış yüzde 3.6 oldu.

AB uyumlu TÜFE de eylülde aylık bazda yüzde 2.2 ve yıllık bazda yüzde 10.9 yükseldi.

Destatis, "Özellikle enerji fiyatları, Ukrayna'da savaşın başlamasından bu yana önemli ölçüde arttı ve yüksek enflasyon oranı üzerinde önemli bir etkisi oldu" saptamasını yaptı.

Açıklamada, toplu taşımada aylık 9 euroluk bilet ve yakıtta vergi indirimi uygulamasının ağustosta sona ermesinin enflasyonun eylülde artmasında etkili olduğu belirtildi.

Commerzbank Başekonomisti Jörg Kramer, 1970'lerde bile enflasyon oranının bu kadar yüksek olmadığını belirterek, "Fiyatlar ayrıca enerji fiyatlarının ötesinde daha hızlı yükseliyor. Bu endişe verici" dedi.

Yüksek enflasyonun tüketicilerin satın alma gücünü azalttığını ve onları tasarruf etmeye zorladığını aktaran Kramer, yüksek enerji fiyatları nedeniyle birçok ticari faaliyetin karsız hale geldiğini vurguladı.

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), 19 Eylül'de yayımladığı raporda, enerji krizi nedeniyle Alman ekonomisinin resesyona girdiğine ilişkin işaretlerin giderek arttığını belirtmişti.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kremlin: Yeni bölgeler yarın Rusya'ya katılacakÖnceki Haber

Kremlin: Yeni bölgeler yarın Rusya'ya ka...

SCP Genel Başkanı Gültekin: 'İncirliğe el konulsun, nükleer silahlar derhal ülke dışına çıkarılsın'Sonraki Haber

SCP Genel Başkanı Gültekin: 'İncirliğe e...

Yorum Yazın