AP haftada 3 gün ısıtmayı kapatacak, Almanya elektrik ihracatını kesebilir

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
AP haftada 3 gün ısıtmayı kapatacak, Almanya elektrik ihracatını kesebilir
Abone ol
Avrupa Parlamentosu (AP), enerji krizine karşı bir dizi tasarruf tedbiri geliştirerek kurum binasında haftada 3 gün ısıtmayı kapatma ve diğer günlerde de sıcaklık seviyesini düşürme kararı aldı. Almanya'da ise en büyük elektrik şebekesi operatörü, ülke içinde elektrik dağıtımının devamı için diğer ülkelere elektrik ihracatının kesilebileceği uyarısını yaptı. Bu durumun Alman elektriğinin en büyük alıcıları olan Fransa ve Avusturya'yı olumsuz etkileyebileceği belirtiliyor.

AP, Rusya'ya dönük yaptırımlar sonrası ağırlaşan enerji krizi nedeniyle bir dizi tasarruf tedbiri uygulamaya karar verdi.

Buna göre kuruma ait binalarda haftada 3 gün ısıtma kapatılacak ve diğer günelrde sıcaklık derecesi düşürülecek.

Reuters'ın aktardığına göre AP'nin çevre yönetim hizmetinden gelen e-postada, ısıtma ve soğutmanın perşembe akşamından pazartesi sabahına kadar ve tatil dönemlerinde kapalı tutulacağı belirtildi.

E-postada, "Üyeler ve personel her zaman binalarda çalışabilir, ancak bu günlerde ofislerdeki sıcaklık düşecek" ifadelerine yer verildi.

AP, çoğu milletvekilinin seçildiği bölgelere dönmesi nedeniyle genellikle cuma günleri toplanmıyor.

Şimdiye dek cuma günleri ısıtma sistemleri kapatılırken, hafta sonu açık tutuluyordu.

E-postada, Brüksel ve Strazburg'daki binaların da 19 santigrattan fazla ısıtılmayacağı, 25 santigrattan az olmayacak şekilde soğutulacağı ve dış aydınlatmaların sınırlı olacağı kaydedildi.

AP'nin tahminlerine göre, derhal devreye girecek kısıtlamalarla yılda 2 milyon euro'dan fazla tasarruf sağlanması bekleniyor.

ALMANYA ELEKTRİK İHRACATINI KESEBİLİR 

Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un tüketicileri ve işletmeleri yüksek enerji maliyetlerinden korumak için 200 milyar euro değerinde fon oluşturulacağını açıklaması Avrupa Birliği'nin (AB) tepkisini çekmişken, Berlin'den AB'ye bir kötü haber daha geldi.

Almanya'daki 4 elektrik şebekesi operatörünün en büyüğü olan Amprion'un Teknik İşler Direktörü Hendrik Neumann, Almanya'nın ülke içinde elektrik dağıtımını devam ettirebilmek için Fransa ve diğer ülkelere elektrik ihracatını kesebileceği uyarısını yaptı.

Financial Times'a konuşan Neumann, Almanya'nın ülke içinde elektrik kesintisine gitmemek için 'son çare' olarak ihracatı geçici durdurma yoluna gidebileceğini söylerken, bu senaryonun günler boyunca değil birkaç saatliğine geçerli olabileceğini belirtti.

Alman elektriğinin en büyük alıcıları Fransa ve Avusturya.

Almanya'nın elektrik ihracatındaki herhangi bir kesinti veya azalma, 56 nükleer santralinin neredeyse yarısı devre dışı olan Fransa'daki arz sıkıntısını daha da kötüleştirebilir. Fransız hükümeti, yazın bakım çalışmaları ve aşınma sorunları nedeniyle devre dışı kalan 32 nükleer reaktörün tümünün kışın yeniden çalışmasını sağlaması için devlet hizmet grubu EDF'ye baskı yapıyor.

Fransa, ocak-mart döneminde Almanya'dan 6 bin gigawatt saat elektrik ithal etti ki, bu, Fransa'nın ilk çeyrekteki toplam elektrik üretiminin yüzde 5'ine eşit ve geçen yılın aynı dönemine göre 5 kat artış anlamına geliyor.

Geçen yıl 2.6 milyar euro gelir ve 216 milyon euro işletme karı elde eden Dortmund merkezli Amprion'un Teknik İşler Direktörü, "Gelecek kış boyunca oldukça stresli bir durum olacağını varsayıyoruz” dedi.

Temmuz ayında Almanya'nın bir elektrik sorunuyla karşı karşıya olmadığını savunmuş Ekonomi Bakanı Robert Habeck'in görüşünü paylaşmadığını dile getiren Neumann, “Öyle olsaydı, hükümet bizden kışın elektrik piyasası hakkında özel bir analiz yapmamız istemezdi" dedi.

Bu analizin bir sonucu olarak, bu ay Alman hükümeti işler durumda kalan 3 nükleer santralden 2'sini hizmet dışı bırakma planını ertelemeye karar verdi. Neumann, ne kadar enerji sıkıntısı çekileceğinin belirsiz olduğunu söyleyerek 3 nükleer santralin de hizmette kalması çağrısında bulundu.

Diğer yandan Alman hükümetinin enerji tasarrufu çağrıları halkta karşılık bulmadı, tüketim azalmak yerine arttı. Haneler ve işletmelerin geçen hafta tükettiği enerji miktarı, son 4 yılın ortalamasını aştı.

Almanya'da enerji dağıtımından sorumlu Federal Ağ Kurumu'nun Başkanı Klaus Müller, "Gaz tüketimi geçen hafta çok keskin arttı" dedi.

Müller, hane halkı ve küçük işletmelerin 26 Eylül haftasındaki gaz tüketiminin 618 gigavatsaat olduğunu açıkladı. Bu, 2018-2021 yıllarında aynı dönemdeki ortalama tüketimin yüzde 10 fazlası demek.

Müller, sanayide de gaz tüketiminin 1370 gigavatsaate çıktığını, bunun geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2'lik artış anlamına geldiğini belirtti.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Merkez Bankası’nın swap hariç net rezervi, rekor seviyeye gerilediÖnceki Haber

Merkez Bankası’nın swap hariç net rezerv...

Salgın döneminde maske takmayanlara verilen cezalar silinecekSonraki Haber

Salgın döneminde maske takmayanlara veri...

Yorum Yazın