Batıdan destek alamayan Paşinyan, Rusya'dan da yüz bulamadı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Batıdan destek alamayan Paşinyan, Rusya'dan da yüz bulamadı
Abone ol
Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan'a karşı Rusya liderliğindeki güvenlik ittifakının ülkesinin yardımına gelmemesinden hayal kırıklığı duyduğunu söyledi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in de izlediği Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (CSTO) zirvesinin açılış konuşmasında, altı ülkeden oluşan örgütün etkinliğini sorguladı.
Örgütün başat üyesi olan Rusya, 1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılmasından bu yana Ermenistan ve Azerbaycan'ın iki büyük savaş yaşadığı, Türkiye ve İran sınırındaki Güney Kafkasya bölgesinde, uzun zamandır nüfuz sahibi. Eylül ayında Ermenistan ve Azerbaycan arasında çatışmalar alevlendi ve taraflar 200'den fazla askerin öldürüldüğünü açıkladı.

Ermenistan'ın başkenti Erivan'da düzenlenen toplantıda konuşan Paşinyan, "Ermenistan'ın CSTO üyeliğinin Azerbaycan'ı saldırgan eylemlerinden caydırmamış olması üzüntü verici" dedi. Paşinyan, Azerbaycan'a yönelik kışkırtmalarında başta ABD ve Fransa olmak üzere Batılı güçlerin desteğini almayı denemişti. Söz konusu ülkeler Ermenistan'a destek konusunda somut bir adım atmadı.
Bunun üzerine Rusya'yı devreye sokmaya çalışan Paşinyan, "Bugüne kadar Azerbaycan'ın Ermenistan'a yönelik saldırganlığına karşı CSTO’nun nasıl bir tepki vereceği konusunda bir karara varamadık. Bu gerçekler, örgütün hem ülkemiz içindeki hem de sınırları dışındaki imajına ciddi zarar veriyor ve ben bunu Ermenistan'ın CSTO başkanlığının temel başarısızlığı olarak görüyorum" diye konuştu.

Ermenistan Eylül ayında örgütten doğrudan yardım talebinde bulunmuş, ancak bu talep sadece gözlemci gönderme taahhüdüyle karşılanmıştı. Rusya'nın  Azerbaycan'ın Ermenistan işgali altındaki topraklarını kurtarmasına yeşil ışık yaktığı değerlendiriliyor. 

Paşinyan bu durumu, ittifakın Ocak ayında bir başka üye ülke olan Kazakistan'a, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev'in protesto dalgasından kurtulmasına yardımcı olmak için asker gönderme kararıyla mukayese etti. Putin ise zirvede yaptığı konuşmada, CSTO'nun karşı karşıya olduğu ve ne olduğunu belirtmediği bazı "sorunları" kabul etti; Azerbaycan ile Ermenistan arasında bir barış anlaşması sağlanması için daha fazla çaba sarf edilmesi gerektiğini söyledi.

Putin, bunun ancak sınırların belirlenmesi, ulaşım ile iletişim bağlantılarının önündeki engellerin kaldırılması ve insani sorunların çözülmesine ilişkin anlaşmaların uygulanması halinde mümkün olabileceğini belirtti.

Rusya 2020’deki ateşkes anlaşması kapsamında bölgeye 1960 barış gücü askeri gönderdi. Türkiye'nin desteğine sahip olan Azerbaycan, Rusya ve Ermenistan'ın yanısıra Belarus, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan'dan oluşan Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün üyesi değil.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Özelleştirmeler tam gaz sürüyor: Sıra Sümer Holding'in taşınmazlarındaÖnceki Haber

Özelleştirmeler tam gaz sürüyor: Sıra Sü...

Kredi kartı ödemelerinde patlama: 'Yüzde 129...'Sonraki Haber

Kredi kartı ödemelerinde patlama: 'Yüzde...

Yorum Yazın