Bolsonaro ABD'de kalmaya devam etmek için vizeye başvurdu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bolsonaro ABD'de kalmaya devam etmek için vizeye başvurdu
Abone ol
Eski Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, geçen yılın son aylarındaki seçimlerde rakibi Lula'ya mağlup olarak görevi devretmesinden hemen önce gittiği ABD'de 6 aylık turist vizesi başvurusu yaptı.

Brezilya'daki Kongre baskınını "kışkırttığı" suçlamasıyla soruşturma altında olan eski Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun, ABD'de kalmaya devam etmek için 6 aylık turist vizesine başvurduğu bildirildi.

Financial Times gazetesinin haberine göre, Bolsonaro'nun göçmenlik avukatı Felipe Alexandre, 30 Aralık 2022'den bu yana ABD'de olan eski Devlet Başkanı'nın ülkede kalmaya devam etmek için vize başvurusu yaptığını doğruladı. Birkaç ay devam edebilecek başvuru süresince Bolsonaro'ya ülkeden ayrılmamasını tavsiye eden Alexandre, "Şu an için Florida (Bolsonaro'nun) geçici evi olacak. Onun az da olsa hayatında istikrara ihtiyacı var" ifadesini kullandı.

Bolsonaro'nun herhangi bir suç işlediğine dair kanıt olmadığını ileri süren  Alexandre, "Eğer birini ülkeden kovacaksanız, bunun için yasal gerekçeniz olması lazım" dedi.

Eski Devlet Başkanı Bolsonaro'nun "stresli ve hayal kırıklığına uğramış" olduğunu aktaran Alexandre, düzenli ziyaret edenler sayesinde moralinin yerinde olduğunu belirtti. Alexandre, Bolsonaro'nun 6 aylık uzatma vizesinden daha kalıcı bir ABD vizesi için dilekçe vermeye karar verebileceğini dile getirdi.

Bu ayın başlarında Kongre üyesi 41 Demokrat Partili, Bolsonaro'nun vizesinin iptal edilmesi için hükümete mektup yazmıştı. Mektupta, "Bolsonaro'nun veya diğer eski Brezilyalı yetkililerin, görevdeyken işledikleri herhangi bir suç nedeniyle adaletten kaçmak için ABD'ye sığınmalarına izin vermemeliyiz" ifadesi kullanılmıştı.

Bolsonaro, yalnızca diplomat ve devlet başkanlarının kullanabildiği A1 vizesiyle ABD'ye gitmişti. Ancak görevinden ayrıldığı gün itibarıyla 30 günlük yasal mühletin ardından vizesi sona ermişti.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İran'dan ABD'ye: Ssaldırganlara sert ve pişman edici şekilde cevap verdiğini çok iyi bilirÖnceki Haber

İran'dan ABD'ye: Ssaldırganlara sert ve...

Çocuğunun yanında müstehcen görüntü çeken kadına gözaltı kararıSonraki Haber

Çocuğunun yanında müstehcen görüntü çeke...

Yorum Yazın