Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremin merkez üssü Kahramanmaraş'ta... Can kaybı 8 bin 574'e yükseldi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremin merkez üssü Kahramanmaraş'ta... Can kaybı 8 bin 574'e yükseldi
Abone ol
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 8 bin 574'e yükseldiğini açıkladı. Erdoğan, "Şunu özellikle ifade etmek istiyorum benim vatandaşımın, benim milletimin bugüne kadar bu tür felaketlerde gösterdiği sabır neyse inanıyorum ki bu felakette de aynı sabrı şu ana kadar benim vatandaşım gösterdi" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam ki "Ben de bölgeyi dolaşacağım, Adıyaman'a da uğrayacağım inşallah. Rabbim yar ve yardımcımız olsun" sözlerinin ardından bugün depremlerin merkez üsttü olan Kahramanmaraş'a gitti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk olarak Kahramanmaraş'ta Onikişubat Stadyumu'nda AFAD tarafından kurulan çadır kente gitti. Burada son duruma ilişkin bakanlardan bilgi alan Erdoğan, incelemelerde bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daha sonra Pazarcık'ta ve Hatay'da da inceleme yapması planlanıyor.

Erdoğan ile bölgeye, AKP Genel Başkanvekilleri Binali Yıldırım ve Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da geldi.

"ANTALYA, ALANYA VE MERSİN'DEKİ OTELLERLE GÖRÜŞTÜK"

Burada konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 8 bin 574'e yükseldiğini söyledi. Erdoğan, " 8 bin 574 can kaybı, 49 bin 133 yaralı, 6 bin 444 yıkılan bina bulunuyor. Devletin kurumları iş başında, enkazlardaki çalışmalar sürüyor. 1 yıl içinde 10 ilde deprem konutları yapacağız" dedi.

Erdoğan, "Antalya, Alanya ve Mersin'deki otellerle görüşmemizi yaptık. İsteyen vatandaşlarımızı oralara yerleştireceğiz" dedi.

Erdoğan depremzede ailelere 10 bin liralık yardım yapılacağını da söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

"10 vilayetimizin merkezini vurdu. Kahramanmaraş'ta bu deprem ilk adımını buradan yaşadık. Ondan sonra dalga dalga 10 vilayetimizde gerçekleşti.

Ne yazık ki vefat sayısı 8 bin 574, yaralı sayısı 49 bin 133. Yıkılan bina sayısı 6 bin 444. Bu felakette şu ana kadar benim vatandaşım sabır gösterdi, yine gösterecektir.

Tüm illerimizde bakan arkadaşlarımızla birlikte operasyonların koordinasyonunu yürütüyoruz. Devletin kurumları hepsi iş başında. İlk gün bazı sıkıntılar yaşandı. İkinci gün ve bugün duruma hakimiyet tesis edildi. Enkaz kaldırma çalışmalarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız yürütecek.

Şu anda benim vatandaşlarımdan Antalya, Alanya, Mersin gibi yerlerde otellerle görüşmelerimizi yaptık. Buradaki otellerde kalma arzusunu ortaya koyan olursa, vatandaşlarımızı bu illerdeki otellere yerleştirmeye hazırız. Şu anda çok ciddi sayıda oda kapasitesine ulaştık. Çadırlardan memnun olmayabilirler. Otellere yerleşmeye evet derlerse kendilerini oraya yerleştirmek suretiyle imkanlarımızı seferber edeceğiz.

İlk etapta havalimanlarında ve yollarımızda sıkıntı oldu. Akaryakıt vs ufak tefek sıkıntılarımız var. Onları da aşıyoruz. Provokatörlere fırsat vermemenizi istiyorum. Hasar tespitlerle birlikte ailelere belirli desteğimizi vereceğiz. Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan bu konuda belirli bir bütçeyi ayırdık. Hasar tespitleriyle her ailemize onları bu süreçte rahatlatacak rakamı, bunu 10 bin olarak planladık. 10 biner lira bu ailelere hükümet olarak ulaştıracağız.

Hedefimiz 1 yıl içinde diğer felaket yaşadığımız illerde nasıl toplu konut operasyonları yaptıysak 10 ilde de bunları gerçekleştireceğiz"


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DSÖ, Türkiye için 3. seviye acil durum ilan ettiÖnceki Haber

DSÖ, Türkiye için 3. seviye acil durum i...

Yorum Yazın