Demirtaş'tan altılı masaya ortak aday mesajı: Kapı kapalı değil

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Demirtaş'tan altılı masaya ortak aday mesajı: Kapı kapalı değil
Abone ol
Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş altılı masanın tutumuna bağlı olarak ortak aday olasılığının hala masada bulunduğunu söyledi.

Kasım 2016'dan bu yana Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Reuters'ın sorularını yanıtladı. 

HDP'yi kapatma davasında amacın partiyi zayıflatıp muhalefette boşluk yaratmak olduğunu söyleyen siyasetçi, şunları kaydetti:

"HDP, anayasaya aykırı tek bir faaliyet yürütmemişken hakkında Anayasa Mahkemesi'nde kapatma davası açılması açıkça Erdoğan-Bahçeli'nin talimatıyla oldu."

Demirtaş, kapatma davasının hukukun değil siyasetin ajandasıyla olduğunu ifade etti; yüksek mahkeme yargıçlarının, 'ağır siyasi müdahaleye' ortak olmayacağını ve HDP için kapatılma kararı almayacaklarını düşündüğünü, ancak böyle bir karar çıkarsa da seçmenin ortada bırakılmayacağını belirtti.

Demirtaş'ın, seçimle ilgili beklentisi ise Erdoğan'ın kaybedeceği yönünde. "Sadece anketler değil sokağın canlı sesi de artık Erdoğan'ın iktidarının sonunu geldiğini gösteriyor" diyen Demirtaş, "Yeni ekonomi paketleri açıklasa da seçmen üzerinde baskı kursa da hilelere başvurmayı denese de yenilgiden kurtulamayacak. Bu çok açık. Halkın büyük çoğunluğu artık Erdoğan'a olan güvenini, inancını yitirdi ve kendisinin bunu yeniden kazanması imkansız" ifadesini kullandı.

ORTAK ADAYLA SEÇİME GİTMESİ İÇİN HDP ÇABA SARF EDİYOR

Muhalefet ne kadar birlikte hareket edebilirse kazanma şansının o kadar yüksek olacağını söyleyen Demirtaş, HDP'nin kendi adayını gösterme adımı ile ilgili olarak şunları söyledi:

"Muhalefetin birleşerek ortak adayla seçime gitmesi için partimiz HDP,  bugüne kadar hep çaba sarf eden taraf oldu. Bu çabalarından da vazgeçmiş değil. Eş genel başkanlarımız, bunu defalarca ilan ettiler."

'PARTİMİZ SEÇMENİNİ SANDIKTA SEÇENEKSİZ BIRAKMAZ'

Altılı Masa olarak adlandırılan muhalefet partileri, cumhurbaşkanı adayının ismini henüz belirlemedi. Buna karşılık Anayasa Mahkemesi tarafından Hazine yardımı hesaplarına bloke konulan HDP, seçimlere kendi adayıyla gireceğini açıkladı.

Ortak hareket olmaması ihtimaline karşı HDP'nin kendi adayıyla ilgili hazırlıklarını yapmak zorunda olduğunu söyleyen Demirtaş, "HDP, seçmenlerini sandıkta seçeneksiz bırakamaz. Partimiz HDP'nin çıkaracağı veya destekleyeceği aday, biz HDP'lilerin tüm gücümüzle arkasında duracağı aday olacaktır" dedi.

'ORTAK ADAY OLASILIĞI HALEN MASADA, KAP KAPALI DEĞİL'

CHP ve İYİP'ten oluşan Millet İttifakı'nın HDP ile ortak ittifak kurmak zorunda olmadığını belirten Demirtaş, zaten HDP'nin de bunu arzulamadığını birçok defa söylediğini belirterek, "Ama ortak cumhurbaşkanı adayı etrafında bir iş birliğine gidilecekse söz konusu adayın HDP ile açıkça görüşüp demokrasi ilkeleri hakkında şeffaf, güven verici bir müzakere yürütmesi gerekiyor. HDP, bunu beklediğini söylüyor ve bu konuda son derece haklıdır" ifadesini kullandı. Demirtaş, "Altılı Masa'nın tutumuna bağlı olarak ortak aday olasılığı halen masada. Partimizden yapılan açıklamalardan bunu net olarak anlıyoruz. Kapı kapalı değil" diye konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Hizbullah: Direnişi arkadan hançerlemeyecek bir cumhurbaşkanı istiyoruzÖnceki Haber

Hizbullah: Direnişi arkadan hançerlemeye...

Merkez Bankası'ndan bankalara kredi maliyeti uyarısıSonraki Haber

Merkez Bankası'ndan bankalara kredi mali...

Yorum Yazın