Deprem felaketinde 3. gün... Can kaybı artıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Deprem felaketinde 3. gün... Can kaybı artıyor
Abone ol
Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin etkisi sürüyor. Enkaz çalışmaları devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 8 bin 574'e yükseldiğini, yaralı sayısının ise 49 bin 133 olduğunu duyurdu. Erdoğan, yıkılan bina sayısı 6 bin 444 olarak açıkladı.

Türkiye, Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.7, ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerle sarsıldı.

'Yüzyılın afeti' olarak adlandırılan depremler Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlırurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay'da büyük yıkıma yol açtı.

Arama kurtarma çalışmaları sürerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 8 bin 574'e yükseldiğini, yaralı sayısının ise 49 bin 133 olduğunu duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan olağanüstü hal ilan ettiği açıklamasında, “Depremin yaşandığı 10 ilimizi, genel hayata etkili afet bölgesi olarak ilan ediyoruz. Arama-kurtarma faaliyetlerinin ve sonrasındaki çalışmaların süratle yürütülebilmesini temin için, Anayasa'nın 119'uncu maddesinin bize verdiği yetkiye dayanarak Olağanüstü Hâl ilan etme kararı aldık. Deprem yaşanan 10 ilimizi kapsayacak ve üç ay sürecek bu kararla ilgili Cumhurbaşkanlığı ve Meclis süreçlerini hızla tamamlayacağız” ifadelerini kullandı.

CANLI ANLATIM:

 

13.46: Osmaniye'de 36 saat sonra üç kardeş enkazdan kurtarıldı

Osmaniye'de çalışmalara katılan Samsun Türk Telekom Arama Kurtarma ekibi (Samsun TTAKE) Osmaniye Spor Salonu'nun karşısındaki binanın enkazında, 36 saat sonra üç çocuğa ulaştı.

Kardeş olduğu öğrenilen 3 çocuk, enkazdan çıkarılarak hastaneye kaldırıldı.

13.45: Karayolları Genel Müdürlüğü, deprem nedeniyle trafiğe kapalı güzergah kalmadığını açıkladı

Karayolları Genel Müdürlüğü'nün sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamasında, "Türkiye geneli yol ağımızda ana arterlerin (trafiği yoğun olan ana yol) hepsi ulaşıma açıktır.

13.40: Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği depremzedeler için yardım hesapları açtı

Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği, Kahramanmaraş merkezli toplamda 10 ili etkileyen depremlerden zarar görenler için yardım hesapları açtı. Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği'den yapılan yazılı açıklamada, Rusya'da vatandaşların yardımcı olabilmeleri için iki bankada hesap açıldığı bildirildi. Açıklamada, ruble cinsinden yapılabilecek yardımların AFAD'a yönlendirileceği kaydedildi.

13.36: Genel Maden İşçileri Sendikası: Şu ana kadar 1801 maden işçisi arama ve kurtarma çalışmalarını sürdürüyor

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, 1801 maden işçisinin deprem bölgelerinde arama ve kurtarma çalışmalarına katıldığını bildirdi. Yeşil, yaptığı yazılı açıklamada, madencilerin büyük dayanışma içinde çalışmalarına devam ettiğini belirtti.

Şu anda 625 madencinin deprem bölgesine doğru yola çıktığını, 800 işçinin de hazırlık yaptığını aktaran Yeşil, "Şu ana kadar 1801 maden işçisi deprem bölgelerindeki arama ve kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. Toplam 3 bin 226 madencinin deprem bölgesinde olması planlanıyor. Allah madencilerimize güç kuvvet versin." ifadelerini kullandı.

Yeşil, bölgeye sevk edilen maden işçilerinin büyük özveriyle çalıştığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Maden işçileri, şu ana kadar yüzlerce yaralıyı enkazdan kurtardı. Yer altında edindikleri tecrübeleri enkazlarda kullanan maden işçileri, birlik ve dayanışma içerisinde çalışmalarını sürdürüyor. TTK Genel Müdürlüğü de maden işçilerinin bölgeye sevki ve teknik personel ile ekipman ihtiyaçlarını karşılamak için büyük özveride bulunuyor. Sendika olarak işçilerimizle koordine halindeyiz. Sevk ve koordinasyon konusunda kurumumuzla istişare halinde çalışıyoruz. Temennimiz kurtarabildikleri kadar canı kurtarmalarıdır."

13.19: Petrol Ofisi'nden deprem bölgesine 5 milyon litrelik akaryakıt ikmal desteği

Petrol Ofisi, deprem bölgelerinde arama kurtarma ekipleri ve depremzedelerin ihtiyaçlarına yönelik akaryakıt tedarik süreçlerine ilişkin açıklama yaptı.

Şirket açıklamasında, "Petrol Ofisi Grubu olarak ülkemizi derinden sarsan deprem felaketinin ilk anlarından itibaren bakanlıklarımız, AFAD, il ve ilçe sağlık birimleri, jandarma ve polis kuvvetleriyle sahada el birliği ile hareket ediyor, bayilerimizin ve bölge operasyon birimlerimizin koşulsuz desteğiyle kesintisiz akaryakıt ikmali için çalışıyoruz. Terminallerimiz ihtiyacı sürekli karşılayacak kapasitede çalışıyor" ifadelerine yer verildi.

Tankerlerin terminallerdeki yakıtı bölgeye taşımak için 24 saat ara vermeksizin yol aldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Bu yöndeki adımlarımızı güçlendirerek artırıyor, bu doğrultuda AFAD'a sunulmak üzere 5 milyon litrelik akaryakıt ikmalini 10 ilimizdeki istasyonlarımızda otomasyon sistemimizde ihtiyaca göre kademeli olarak tanımlayarak bilabedel gerçekleştiriyoruz. Sektörümüzün tüm bileşenleri, düzenleyici kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte tüm imkanlarımızla arama-kurtarma faaliyetlerinin sürekliliği ve depremzede vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarının karşılanması adına seferber olmuş durumdayız. Grup olarak Devlet Malzeme Ofisi aracılığıyla AFAD'ın da dahil olduğu 5 bin 600'den fazla kamu kurumunun yaklaşık 100 bin aracına yakıt ikmali yapıyoruz"

13.16: Adıyaman’daki enkazda ağlayan minik bebek sağ olarak kurtarıldı

Depremin ardından Adıyaman’da kurtarma çalışmalarına katılan Konya ve Erzurum Havalimanı kurtarma ekipleri enkaz altından minik bir bebeğe sağ olarak ulaştı. Enkaz altından çıkarılan minik bebek ekibin kucağında hastaneye götürüldü.

13.04: Türk askeri, seyyar sahra üniteleri ile deprem bölgesine intikalde

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 5’inci Kolordu Ana Ast Birlik Komutanlıklarının deprem bölgesine seyyar sahra üniteleri ile deprem bölgesine intikale başladıklarını duyurdu.

Afet bölgesinde yemek ve enerji ihtiyacının karşılanması üzerine 5'inci Kolordu Ana Ast Birlik Komutanlıkları (54'üncü Mknz. P. Tug. K.lığı, 55'inci Mknz.P. Tug.K.lığı, 65'inci Mknz.P.Tug.K.lığı ve 3'üncü Zh.Tug.K.lığı) harekete geçti. MSB’nin sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, 'Mehmetçiğin mutfak, fırın, jeneratörler, soğuk hava ünitelerinden oluşan seyyar sahra üniteleri ile deprem bölgesine intikale başladığına' yer verdi.

5'inci Kolordu Ana Ast Birlik Komutanlıkları (54'üncü Mknz.P. Tug.K.lığı, 55'inci Mknz.P. Tug.K.lığı, 65'inci Mknz.P.Tug.K.lığı ve 3'üncü Zh.Tug.K.lığı) mutfak, fırın, jeneratörler, soğuk hava ünitelerinden oluşan seyyar sahra üniteleri ile deprem bölgesine intikale başladı. pic.twitter.com/39tYkTweGv

— T.C. Millî Savunma Bakanlığı (@tcsavunma) February 8, 2023

12.51: Adalet Bakanı Bozdağ: İhmali, kusuru olanlar varsa hepsi hesabını verecek

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Diyarbakır'daki iş merkezi enkazının olduğu bölgede incelemelerinin ardından açıklamalarda bulundu.

Bozdağ, "Önceliğimiz enkaz altındaki insanlarımızı kurtarmak. Arkasından yargı süreci devam edecek. İhmali, kusuru olanlar varsa hepsi hesabını verecek" dedi.

12.49: Gürcistanlı spiker, canlı yayına yakasında Türk bayrağı rozetiyle çıktı

Gürcistan’da AktualTv isimli kanalda ana haber spikeri olan Natela Alazova, canlı yayına yakasında Türk bayrağı rozetiyle çıktı. Gürcistanlı spiker, deprem haberini sunmasının ardından, "Başınız sağ olsun kardeş Türkiye. Acınız acımızdır, kederiniz kederimizdir. Tüm kalbimizle sizlerin yanındayız" ifadelerini kullandı.

Gürcistan'ın Marneuli şehrinde Türkiye’deki depremzedelere yardım toplamaya başlanırken, Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili’nin talimatıyla da deprem bölgelerine 100 kişilik özel arama-kurtarma ekibi gönderildi.

12.40:Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği'nden depremzedeler için bağış kampanyası

Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği, Kahramanmaraş'ta yaşanan ve 10 ili etkileyen deprem için bağış kampanyası başlattı.

Elçilik, yaptığı açıklamada ilgili hesap numaralarını paylaştı.

Öte yandan elçilik, paylaşımında "Acımızı paylaşan tüm dostlarımıza teşekkür ederiz" mesajını paylaştı.

Ülkemizde Meydana Gelen Depremle İlgili Nakdi Yardım Kampanyası pic.twitter.com/7BYzvqmW59

— TurkishEmbassyMoscow (@Turk_Emb_Moscow) February 8, 2023

12.38: 13 yaşındaki çocuk enkazın altından, elinde tuttuğu muhabbet kuşu ile çıktı

Kahramanmaraş'ta 13 yaşındaki çocuk, depremden 55 saat sonra, elinde tuttuğu muhabbet kuşuyla enkazdan sağ çıkarıldı.

Hipotermi tehlikesine karşı özel örtülere sarılan Berat, ambulansa götürüldüğü sırada teyzesi Döndü Öztürk'ü görünce sağlık ekiplerinden durmalarını istedi ve muhabbet kuşunu, yanına çağırdığı teyzesine verdi. Teyze Öztürk, yeğeninden aldığı kuşu önce bağrına bastı, sonra da çevreden bulduğu ekmekten yedirdi, şişe kapağından su içirdi.13 yaşındaki Berat Sarı, hastaneye kaldırıldı.

12.36: İskenderun Limanı'ndaki yangın kontrol altına alındı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü, İskenderun Limanı'ndaki yangının kontrol altına alındığını bildirdi.

Denizcilik Genel Müdürlüğünün Twitter hesabından yapılan açıklamada, İskenderun Limanı'ndaki yangının denizden, karadan ve havadan müdahaleyle kontrol altına alındığını kaydedildi.

Söz konusu limanda gemi elleçleme hizmetlerinin verilemediği ifade edilen açıklamada, bekleyen gemilerin diğer tesislere yönelmesi gerektiği vurgulandı.

Açıklamada, körfezdeki diğer liman tesislerinde operasyonlar için engel bulunmadığı ifade edildi.

İskenderun limanındaki yangın; denizden, karadan ve havadan müdahale ile kontrol altına alınmıştır. Bu limanda gemi elleçleme hizmetleri verilememekte olup bekleyen gemiler diğer tesislere yönelmelidir.
Körfezdeki diğer liman tesislerinde operasyonlar için engel bulunmamaktadır. pic.twitter.com/Mjy1ZmY0jz

— DENİZCİLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (@denizcilikgm) February 8, 2023

11.56: THY deprem bölgesine 102 sefer düzenleyecek

THY'nin sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, "Deprem bölgelerine insani yardım ve arama-kurtarma ekiplerinin AFAD koordinasyonunda ulaştırılması için bugün 83 yardım seferi ve 19 kargo uçuşu ile toplam 102 seferle operasyonlarımızı sürdürüyoruz" ifadelerine yer verildi.

11.41: Deprem bölgesine malzeme götürecek gemiler İstanbul ve İzmir'den yola çıktı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü koordinasyonunda deprem bölgesi için yardım malzemesi yüklenen Pergamon Seaways İstanbul'dan, Ulusoy-5 gemisi İzmir'den yola çıktı.

Denizcilik Genel Müdürlüğü'nün Twitter hesabından yapılan paylaşıma göre, kurum koordinasyonunda deprem bölgesine yardım malzemesi ve makine ekipmanları götürecek Pergamon Seaways, İstanbul Pendik Limanı'ndan İskenderun Körfezi'ne doğru hareket etti.

Yardım malzemesi yüklenen gemi, 74 çekici-dorse, 15 roll trailer, 34 vinç, 21 kepçe, 35 kamyon, 41 ekskavatör, 11 dorse ve 31 çeşitli araç olmak üzere toplam 254 aracı deprem bölgesine ulaştıracak. Gece 03.00'te yola çıkan geminin yarın gece İskenderun'a ulaşması bekleniyor.

Ayrıca yardım malzemesi yüklenen Ulusoy-5 gemisi de 114 tır/taşıt, 74 iş makinesi, 4 tanker olmak üzere toplam 192 araç, 221 yolcu ve insani yardım malzemesiyle İzmir'den yola çıktı. Geminin yarın akşam üstü 17.00 civarında İskenderun'a ulaşması öngörülüyor.

11.36: Adıyaman'da enkaz altında kalan bebek 36 saat sonra kurtarıldı

Yıkılan bir binanın enkazında çalışma yapan Konya ve Amasya Merzifon havalimanlarında görevli Havalimanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele (ARFF) ekipleri, depremden 36 saat sonra ismi öğrenilemeyen bir bebeği sağ olarak çıkardı.

Sağlık ekiplerine teslim edilen bebek, tedavi için hastaneye sevk edildi.

11.31: CAN KAYBI ARTIYOR

AFAD, saat 10.35 itibarıyla Kahramanmaraş merkezli depremlerde 7 bin 108 kişinin hayatını kaybettiğini, 40 bin 910 kişinin yaralandığını açıkladı.

11.21: DSÖ, 3'ÜNCÜ SEVİYE ACİL DURUM İLAN ETTİ

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi Direktörü Dr. Hans Kluge, dün DSÖ’nün Türkiye ve Suriye’nin kuzeybatı bölgelerinde etkili olan iki büyük deprem sonrasında en yüksek seviye olan ‘3. Seviye Acil Durum’ ilan ettiklerini duyurdu.

11.08: SGK'dan deprem bölgesi için ilaç açıklaması

SGK: Kahramanmaraş merkezli depremin etkilediği bölgelerde ikameti bulunanlar, raporlu ilaçlar ve tıbbi malzemeleri bir defaya mahsus reçetesiz temin edebilecek.

11.07: İGA ekipleri Hatay Havalimanı'nın onarımı için çalışmaya başladı

İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA'nın deprem bölgesine gönderdiği ekipler, Hatay Havalimanı'nda yeniden uçuşların yapılabilmesi için onarım çalışmasına başladı.

11.03: Karayolları Genel Müdürlüğü, saat 10.45 itibarıyla yol durumunu paylaştı.

10.59: Gaziantep'in İslahiye ilçesinin deprem öncesi ve sonrasındaki uydu görüntüsü paylaşıldı

ABD'li uydu şirketi Maxar Technologies, Gaziantep'in İslahiye ilçesinin depremden önceki ve sonraki haline ilişkin uydu görüntülerini paylaştı.

Our latest images from the #earthquake in #Turkey. Weather and cloud cover have been a factor in obtaining new imagery of the affected areas. We will be releasing new imagery as we get it. Seen here is a before (Oct 4, 2022) and after (Feb 7, 2023) overview of #Islahiye, Turkey. pic.twitter.com/CAvQvjb1bZ

— Maxar Technologies (@Maxar) February 7, 2023

10.55: Depremde can kaybı 6 bin 957 oldu

AFAD, saat 09.45 itibarıyla Kahramanmaraş merkezli depremlerde 6 bin 957 kişinin hayatını kaybettiğini, 38 bin 224 kişinin yaralandığını açıkladı.

10.49: İtfaiyeci, enkazdan çıkarılan yaşlı adama kendi botlarını giydirdi

Depremlerin ardından hızlı bir şekilde Kahramanmaraş'a giden Merzifon Belediyesi itfaiye ekipleri, Trabzon Caddesi'nde çöken apartmanın enkazından yaşlı bir adamı sağ çıkardı. O sırada bir itfaiye eri, yalın ayak olduğunu gördüğü yaşlı adama kendi botlarını çıkararak giydirdi.

Botları giyerken şaşırıp “Sen ne yapacaksın?” diye soran yaşlı adama yanıt veren itfaiye eri “Sen bizi düşünme. Biz giyeriz bir şey” şeklinde cevap verdi. Sağlık durumunun iyi olduğu görülen yaşlı adam kontrol amacıyla acil sağlık ekiplerine teslim edildi.

10.31: 12 Şubat Stadyumu çadır kente dönüştürüldü

Kahramanmaraş kent merkezinde bulunan 12 Şubat Stadyumu'nda depremzedeler için çadırlar kuruldu.

10.29: Türk ordusu, deprem bölgesine yardım malzemelerini helikopterlerle taşıyor

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Türk askerlerinin deprem bölgesi için hazırlanan yardım malzemelerini Adana'ya helikopterlerle taşıdığı görüntüleri paylaştı.

Mehmetçik, afetzedeler için hazırlanan yardım malzemelerini Adana'ya, ardından deprem bölgesine helikopterler ile naklediyor. MSB sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Türk ordusunun yürüttüğü yardım malzemelerinin sevkiyatı için yapılan çalışmaların görüntüsünü paylaştı.

10.04: Hatay'da 19 yyaşındaki genç sağ olarak çıkarıldı

Hatay'da, Konya Büyükşehir Belediyesi arama kurtarma ekipleri, depremden 47 saat sonra 19 yaşındaki Ömer Sert'i enkazdan sağ çıkardı.

09.55: Depremde yaralanan 31 kişi TSK'nın kargo uçağıyla İstanbul'a götürüldü

Kahramanmaraş merkezli depremlerde yaralanan 31 kişiyi taşıyan Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait askeri kargo uçağı, Atatürk Havalimanı'na iniş yaptı.

TSK'ya ait askeri uçakla Malatya'dan İstanbul'a getirilen yaralılar, sağlık ekiplerince sedyelerle ambulanslara alındı.

Yaralıların, başta Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi olmak üzere kentin çeşitli noktalarındaki hastanelere sevk edileceği öğrenildi.

En son TSK'ya ait kargo uçağıyla dün akşam 52, Sağlık Bakanlığı'na ait ambulans uçakla da dün gece 4 kişi tedavi için İstanbul'a getirilmişti.

09.36: Türkiye'nin 10 ilini vuran depremde can kaybı 6 bin 234'e yükseldi

AFAD, depremdeki can kaybına ilişkin son değerlendirmesinde 6 bin 234 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Açıklamada, 37 bin 11 kişinin de yaralı olduğu kaydedildi:

"SAKOM’dan alınan bilgilere göre an itibarıyla Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ illerinde toplam 6 bin 234 vatandaşımız hayatını kaybetmiş; 37 bin 11 vatandaşımız yaralanmıştır."

09.36: Türkiye'nin 10 ilini vuran depremde can kaybı 6 bin 234'e yükseldi

AFAD, depremdeki can kaybına ilişkin son değerlendirmesinde 6 bin 234 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Açıklamada, 37 bin 11 kişinin de yaralı olduğu kaydedildi.

09.24: Alman Deutsche Telekom Türkiye aramalarını 15 Şubat'a kadar ücretsiz yaptı

Alman telekom şirketi Deutsche Telekom, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Almanya'dan Türkiye ve Suriye'ye yapılan aramaları 15 Şubat'a kadar ücretlendirmeyeceğini duyurdu.

Deutsche Telekomdan yapılan açıklamada, yıkıcı depremlerden etkilenen Türkiye ve Suriye halkına taziyede bulunuldu.

Açıklamada, Almanya'dan Türkiye ve Suriye'ye 6 Şubat-15 Şubat tarihlerinde yapılan arama ve gönderilen SMS'lerden ücret alınmayacağı bildirildi.

Türkiye ve Suriye'deki müşterileri için veri dolaşımlarının da 15 Şubat'a kadar ücretsiz olacağı belirtilen açıklamada, Deutsche Telekomun depremzedeler için 'Aktion Deutschland Hilft'e (Almanya Yardım Ediyor) bir milyon avro bağışta bulunacağı kaydedildi.

09.14: Şanlıurfa'da 1 yaşındaki çocuk enkazdan 53 saat sonra kurtarıldı

Şanlıurfa'da yıkılan binaların enkazı altında kalanların kurtarılması amacıyla AFAD, UMKE, 112 Acil Sağlık, polis ve jandarma ekiplerinin çalışmaları sürüyor.

Ekipler, Yenişehir Mahallesi'ndeki 5 katlı İbrahim Şelli Apartmanı'nda 1 yaşındaki çocuğa, 53 saat sonra ulaştı.

Çocuk, yapılan ilk müdahalenin ardından hastaneye kaldırıldı.

08.55: Sanatçı Karsu: Ailemden çok kayıp var

Hollanda’da yaşayan, Hatay doğumlu sanatçı Karsu Dönmez, ailesinin birçok üyesine ulaşamadığını söyledi.

Karsu Dönmez sosyal medyadan paylaştığı videoda ağlayarak şunları söyledi:

“Ben de bir mesaj yollamak istedim. Çok yazıyorsunuz, ‘Karsu sen nasılsın, ailen nasıl” diye… Bizde çok kayıp var. Nenem yok halam yok ve kuzenlerim… Hatay’a çok yardım gitmiyor, onu da duyuyorum ailemden. Sağolun hep soruyorsunuz. Burda yapacağımızı yapıyoruz… Hollanda’ya yalvarıyoruz, (yardım) yollayın. Allah herkesin yardımcısı olsun. Dualarımız…”

08.41: Lütfü Savaş: Birçok bina gibi belediye binamız da artık yok

Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş, kentteki son durumla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Hatay’da son yüzyılın en büyük felaketini yaşadık. Birçok bina gibi belediye binamız da artık yok" dedi:

"Hatay’da son yüzyılın en büyük felaketini yaşadık. Birçok bina gibi belediye binamız da artık yok. İletişim hala büyük problemimiz. Bu nedenle sosyal mecraları kullanamadık. Hepimize geçmiş olsun. Kayıplarımız var. Çok üzgünüz . Yakınlarını kaybedenlere başsağlığı diliyoruz."

08.33: Elbistan'da AFAD çadırları kuruldu. Bölgeye yardım gönderen kurumlar vatandaşlara yemek dağıtıyor

08.27: Kahramanmaraş'tan 51 saat sonra güzel haber: 20 yaşındaki Melisa kurtarıldı

Kahramanmaraş'ta yıkılan 7 katlı bir binanın enkazında kalan 20 yaşındaki Melisa, depremden 51 saat sonra sağ olarak çıkartıldı. Eşi ve 2 çocuğunu depremde kaybeden baba ise, kızı Melisa kurtulunca gözyaşlarını tutamadı.

Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremde Hacı Bayram Veli Mahallesi Sait Zarifoğlu Bulvarı üzerindeki 7 katlı bir bina da yıkıldı. 7 katlı binanın ilk 3 katı çökerken, üzerindeki 4 kat ağır hasar aldı. Depremin ardından arama kurtarma ekipleri ve gönüllüler, yıkılan binadan şu ana kadar 12 kişiyi sağ kurtarırken, 2 cansız bedene ulaşıldı.

Çalışmalar sırasında Çorum İl Emniyet Müdürlüğünden takviye olarak gelen polis ekipleri ses duydu. Ekiplerle birlikte sesin geldiği bölgede çalışma yoğunlaştırıldı. Yaklaşık 12 saat süren çalışmanın ardından 20 yaşındaki Melisa Andız, enkaz altından yaralı olarak çıkartılarak sağlık ekiplerine teslim edildi.

Eşi ve 2 çocuğunu aynı enkazda kaybeden baba, kızı Melisa'nın kurtarılma anını umut dolu gözlerle bekledi. Melisa'nın çıkarılmasıyla ambulansa binen baba gözyaşlarını tutamadı.

08.22: Kahramanmaraş’ta ekipler, 52 saat sonra bir kişiyi daha canlı olarak enkaz altından çıkardı

08.10: Hatay’da 51 saat sonra 5 yaşındaki bir kız çocuğu enkazdan sağ olarak kurtarıldı

Hatay sanayi mevkiinde bir enkazdan ses alındı. Ses alınan bölgede 3 saat çalışma yapan ekipler sabahın ilk ışıklarına doğru 5 yaşındaki bir kız çocuğuna ulaştı.

Ulaşılan çocuk ekipler tarafında kurtarılarak sağlık ekipleri tarafından hastaneye götürüldü.

Bölgede ekiplerin çalışmasının sürdüğü aktarıldı.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
New York Times: Ukrayna savaşı kaybediyor ve ABD Rusya ile müzakereleri engelliyorÖnceki Haber

New York Times: Ukrayna savaşı kaybediyo...

Filistin'de 4.8 büyüklüğünde deprem olduSonraki Haber

Filistin'de 4.8 büyüklüğünde deprem oldu

Yorum Yazın