Enerji krizindeki AB'den Rus petrolüne tavan fiyat kararı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Enerji krizindeki AB'den Rus petrolüne tavan fiyat kararı
Abone ol
Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği (AB) ve G7 ülkelerinin üzerinde anlaştığı, deniz yoluyla tedarik edilen Rus petrolüne tavan fiyatın düzenlenebilir olacağını belirtti. Rusya'ya uyguladığı yaptırımlar nedeniyle enerji krizi ile karşı karşıya olan AB'nin tavan fiyat kararı ile daha zor bir süreç yaşayacağına inanılıyor.

Ursula von der Leyen, “Bugün Avrupa Birliği, G7 ve diğer uluslararası partnerler Rusya’dan deniz petrolüne küresel fiyat tavanı uygulama konusunda anlaştı. Fiyat düzenlenebilir olacak” ifadesini kullandı.

Uygulamanın, pazardaki gelişmelere tepki verme fırsatını sağlayacağını anlatan Avrupa Komisyonu Başkanı, AB ülkelerinde 5 Aralık’tan itibaren, deniz yoluyla tedarik edilen Rus petrolüne yasağın yürürlüğe gireceğini anımsatarak, “Ancak, kalkınmakta olan ülkelerin Rus ham petrolüne sınırlı fiyatlarla erişmeye devam etmesini sağlamamız gerekiyor” dedi.

Tavan fiyatın üç amaç taşıdığını belirten von der Leyen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlki, yaptırımlarımızın etkisini artırıyor. İkincisi, Rusya’nın gelirlerini azaltacak. Üçüncüsü, küresel enerji piyasalarını dengeleyecek, çünkü AB operatörlerinin bir miktar Rus petrolünü, limitin altında satıldığında, üçüncü ülkelere satmasını ve nakletmesini sağlayacak. Böylelikle bu tavan fiyat, doğrudan gelişmekte olan ekonomilere fayda sağlayacak.”

G7 VE AVUSTURALYA'DAN DA RUS PETROLÜNE TAVAN FİYAT UYGULAAMA KARARI

 

Avrupa Birliği'nin (AB) ardından G7 üyesi ülkeler ve Avustralya da Rusya'dan deniz yoluyla taşınan petrole varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulanmasında anlaştı.

G7 üyesi ülkelerden yapılan açıklamada, AB'nin de bugün benzeri bir adım attığına işaret edilerek, Rusya'dan deniz yoluyla taşınan petrole varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulanmasına ilişkin fikir birliğine varıldığı belirtildi.

Açıklamada, söz konusu uygulamanın 5 Aralık'ta yürürlüğe gireceği ifade edildi

G7 ülkeleri ve Avustralya, ortak bir bildiriyle Rusya menşeli ham petrolü pazarlarından aşamalı olarak çıkarma konusundaki kararlılıklarını yeniden teyit ettiler.

Ortak açıklamada, "Rusya menşeli ham petrol ve petrol ürünlerini iç pazarlarımızdan kademeli olarak çıkarma niyetimizi yeniden teyit ediyoruz" ifadeleri yer aldı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çin: ABD'nin Suriye'de asker bulundurması yasadışıdırÖnceki Haber

Çin: ABD'nin Suriye'de asker bulundurmas...

Yunanistan gayri askeri statüdeki Rodos adasında silahlı tatbikat yaptıSonraki Haber

Yunanistan gayri askeri statüdeki Rodos...

Yorum Yazın