İki ‘vaka’nın gösterdiği!..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İki ‘vaka’nın gösterdiği!..
Abone ol

Son bir hafta içinde dikkate değer iki önemli gelişme yaşandı. Birincisi, AKP Grup Başkan Vekili Mahir Ünal’ın Cumhuriyet’i hedef alan sözlerine kamuoyundan yükselen büyük tepki ve bunun sonucunda Ünal’ın, Partisindeki görevinden istifa etmek zorunda kalması;

İkinci “vaka” ise CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek’in “sınırımızda başkası olacağına PYD olsun, bizce bir mahsuru yok” şeklindeki sözleri…

Muharrem Bey’in söylediklerine de büyük tepki oldu ama görevinden istifa etmedi çünkü Partisi de kendisi gibi düşünüyor.

Bu iki “vaka”nın ortaya koyduğu gerçek şudur: İktidarı ve muhalefeti ile bu sistemin Türkiye’ye zarardan başka verebilecekleri bir şey yoktur. Onun için gelecekleri bulunmuyor. Türkiye; iktidarı ve muhalefeti ile bu sistemle yoluna devam edemez…

Mahir Ünal’ın Cumhuriyeti hedef alan sözleri kazara söylenmedi. Mensubu olduğu Parti’nin ideolojik kodlarında “Cumhuriyet düşmanlığı” yazılıdır ve bu değişmemiştir. Tepkiler üzerine Ünal’ın görevinden istifa etmesi, birinci olarak Atatürk’ün Devrimci Cumhuriyeti’nin gücünü, ikinci olarak ise mensubu olduğu Parti’nin genlerinde var olan sıkıştığında “takîye yapma geleneğini gösterir.

Muharrem Erkek’in “PYD komşumuz olsun” şeklindeki sözleri ise ABD’nin bölgemize ilişkin planlarına “evet” demekten başka bir anlama gelmiyor. ABD, Suriye devletini parçalayarak Fırat’ın doğusunda PKK eliyle bir devlet kurmak için çalışıyor. Esas amacı ise Irak’ın kuzeyindeki oluşumu, PKK eliyle Suriye’nin kuzeyinde bir koridor açarak Akdeniz’e ulaştırmaktır. Bu Plan, Türk Ordusu’nun Suriye’nin kuzeyine yaptığı operasyonlar ile akamete uğradı.

Ama ABD bu planından vazgeçmedi. Fırat’ın doğusunda ABD koruması altında PKK devleti demek, söz konusu plandan vazgeçilmediğini gösterir.

Güney sınırımızda Suriye devleti değil, PYD (PKK) olsun demek, “Ben, ABD’nin bölge planlarına evet diyorum” demektir.

İşte bu olmayacak duaya “amin” demektir. ABD kaybediyor ve bölgemize ilişkin hiçbir planı gerçekleşmeyecektir.

İki “vaka”nın bir kez daha gösterdiği gerçek; Türkiye’nin; 2023 seçimlerine doğru giderken, üçü de sisteme ait olan Cumhur, Millet ve HDP seçenekleri dışında kendisine ait “milli” bir seçeneği yaratma zorunluluğudur.

Haber2021’den…


 • 0
  SEVDİM
 • 7
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Malatya depreminin ardından Naci Görür'den uyarıÖnceki Haber

Malatya depreminin ardından Naci Görür'd...

Katar'dan Avrupa'ya: Rus yakıtına tavan fiyat getirirseniz doğalgazsız kalırsınızSonraki Haber

Katar'dan Avrupa'ya: Rus yakıtına tavan...

Yorum Yazın