İran Adli Tıp Kurumu: Mahsa Emini'nin ölümü darptan değil

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İran Adli Tıp Kurumu: Mahsa Emini'nin ölümü darptan değil
Abone ol
İran, Mahsa Emini'nin kıyafet kurallarına uymadığı gerekçesiyle ahlak polisi tarafından gözaltına alınmasının ardından ölümünün tetiklediği protestolarla sarsılırken, devlet medyasında 22 yaşındaki kadının adli tıp raporuyla ilgili haber yayımlandı.

İran devlet televizyonu, Mahsa Emini hakkındaki adli tıp raporunu duyurdu.

Haberde, İran Adli Tıp Kurumu'na göre Mahsa Emini'nin ölümünün 'başına veya hayati organ ve uzuvlarına aldığı darbelerden kaynaklanmadığı' aktarıldı.

22 yaşındaki kadının başkent Tahran'da ahlak polisi tarafından gözaltına alınmasının ardından gelen ölümünün, habere göre '8 yaşında geçirdiği bir beyin tümörü ameliyatıyla ilgili olduğu' sonucuna varıldı.

'Ameliyata bağlı olarak beynin hipotalamus ve hipofiz bezinde adrenalin ve tiroid bozukluğu olan, bu nedenle hidrokortizon, levotiroksin ve desmopresin ilaçları kullanan genç kadının altta yatan hastalıkları nedeniyle gözaltındayken fenalaştığı' ifade edildi.

Buna göre raporda "İlk kritik dakikalardaki etkisiz kalp solunum resüsitasyonundan dolayı ciddi hipoksiye maruz kaldı ve bunun sonucunda beyin hasarı oluştu" denildi.

Kanala adli tıp raporuyla ilgili konuşan kaynak, raporun beyin ve akciğerlerin bilgisayar tomografisi taramalarını, otopsiyi ve patolojik testleri içerdiğini söyledi.

Haberin ardından, dikkatler, daha önce Mahsa Emini'nin herhangi bir sağlık sorununun olmadığını açıklayan babasına çevrildi.

Yanısıra İran yargısının web sitesi Mizan, sosyal ve dış medyada Elburz eyaletinin Kerec kentinde protestolar sırasında güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğü iddia edilen 16 yaşındaki Sarina İsmailzade'nin 'intihar ettiğine' dair açıklama yayımladı.

Eyalet savcısı Hüseyin Fazeli Harikandi, 'ilk soruşturmanın İsmailzade'nin intihar ettiğini gösterdiğini, genç kızın 24 Eylül geceyarısından 20 dakika sonra şehrin kuzeydoğusundaki büyükannesinin evinin yakınında bulunan bir binadan atladığını' söyledi.

Aynı zamanda yargı, başkentteki bir protestonun ardından 20 Eylül'de kaybolduktan günler sonra öldüğü açıklanan 16 yaşındaki başka bir kız olan Nika Şahkarami'nin ölümünün de 'Emini protestolarıyla bağlantılı olmadığını' savundu.

Uluslararası Af Örgütü, 30 Eylül'deki açıklamasında, İsmailzade'nin 'coplardan başına ağır darbeler alması sonucu öldüğünü' öne sürmüştü.

Emini'nin komaya girdikten 3 gün sonra 16 Eylül'de ölümüyle başlayan ve ülke çapında yayılan protestoların başını gençlerin çektiği gözlemlendi. Gösteriler üniversitelerden harem-selamlık eğitim yapılan liselere de sıçradı.

Protestoların başlamasından beri ilk açıklamasını pazartesi günü yapan dini lider Ayetullah Ali Hamaney, bunun 'ABD ve İsrail'in planladığı bir komplo' olduğunu söyledi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sosyalist Cumhuriyet Partisinden İncirlik Üssü önünde eylemÖnceki Haber

Sosyalist Cumhuriyet Partisinden İncirli...

Nobel Barış Ödülü Sovyet düşmanlığına verildiSonraki Haber

Nobel Barış Ödülü Sovyet düşmanlığına ve...

Yorum Yazın