İşçiler ek zam için dört bir yanda eylemde

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İşçiler ek zam için dört bir yanda eylemde
Abone ol
İzmir’de TÜPRAŞ, Tuborg; Kocaeli’de Ford Otosan, Kartonsan ve İstanbul’da LC Waikiki ile Omega Motor’da çalışan emekçiler, ek zam için alanlara çıktı.

Emekçiler yurdun dört bir yanında hak talebi ile alanlara çıktı. İzmir’de TÜPRAŞ ile Tuborg, Kocaeli’nde Ford Otosan ile Kartonsan ve İstanbul’da LC Waikiki ile Omega Motor’da çalışan emekçiler, çalışma koşullarının düzeltilmesi için eylem yaptı.

Metal işkolunda MESS'le sağlanan anlaşmada yüzde 34'lük ek zam alan Ford Otosan emekçileri yüzde 54'lük zam taleplerinde ısrarcı olduklarını belirtti. Kocaeli’de bulunan Ford Otosan fabrikasında çalışan işçiler, yüzde 54 ek zam talebi için ses çıkarma eylem yaptı. “Yüzde 54 ek zam talebimizden vazgeçmiyoruz” diyen Ford Otosan işçileri dün başlattıkları ses çıkarma eylemini talepleri kabul edilene kadar devam ettireceklerini söyledi.

Alım gücünün her geçen gün enflasyon karşısında erimesi TÜPRAŞ işçilerini de vurdu. TÜPRAŞ İzmir Aliağa Rafinerisi'ndeki işçiler insanca yaşanacak ücretler için ek zam talep ediyor. Koç Holding’in yüzde 9,6 ek zam oranını kabul etmeyerek iş yavaşlatma eylemi başlatan işçiler, eylemlerinin ikinci gününü de geride bıraktı. TÜPRAŞ işçileri, bakım gruplarında acil işler dışında çalışmama, fazla mesai yapmama ve iş müsaadelerini vermemeye devam ediyor. İşçiler, “Artık sesimizin duyulmasını istiyoruz. Koç Holding bu enflasyon koşullarında bizleri sefalete mecbur bırakıyor. Yüzde 9,6 zam oranı kabul edilemez. Hakkımız olanı istiyoruz” dedi.

İŞÇİLER İSİTANBUL'DA DA EYLEMDE

İstanbul Ümraniye’deki Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) bulunan Omega Motor’da sendikalaştıkları için işten atılan Türk Metal üyesi 17 işçinin direnişi sürüyor. İşten atılan işçiler sendika yöneticileriyle birlikte her gün eylem yaparken işveren baskısına rağmen vazgeçmeyeceklerini ifade ediyor. Açlık sınırının altında çalıştıklarını belirten işçiler, ağır çalışma koşullarına karşın düşük ücretler aldıklarını, yaralanan çalışanların bile olduğunu aktarıyor.

Öte yandan Kocaeli’deki Kartonsan fabrikasında Türk-İş’e bağlı Selüloz İş Sendikası’na üye işçilerin toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde uzlaşma sağlanamaması üzerine başlattığı grev 37’nci gününde devam etti. İstanbul Esenyurt’ta bulunan LC Waikiki bünyesinde Klüh adlı taşeron firmaya bağlı çalışan 15 temizlik işçisinin işten çıkarılmasına yönelik direnişi de sürüyor.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
6'lı Masa'nın adayı 13 şubatta açıklanacakÖnceki Haber

6'lı Masa'nın adayı 13 şubatta açıklanac...

Orta gelirliye konut kampanyası yürürlüğe girdiSonraki Haber

Orta gelirliye konut kampanyası yürürlüğ...

Yorum Yazın