Merkez Bankası'ndan yeni faiz kararı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Merkez Bankası'ndan yeni faiz kararı
Abone ol
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu (PPK) kasım ayına ilişkin faiz kararını açıkladı.

Merkez Bankası, TL’deki sert değer kaybı ve yıllık enflasyonun yüzde 85,51'e yükselmesine rağmen yüzde 10,5 olan politika faizini kasım ayında 150 baz puan indirerek yüzde 9 düşürdü.

Banka; geçen yıl politika faizini eylül, ekim, kasım ve aralık aylarında toplam 500 baz puan indirerek yüzde 19 seviyesinden yüzde 14 seviyesine çekmişti. Banka; ocak, şubat, mart, nisan, mayıs, haziran, temmuz ayında da beklentilere paralel olarak faizde herhangi bir değişikliğe gitmedi.

Ancak banka, sürpriz bir şekilde bu yılın ağustos, eylül ve ekim ayında politika faizini indirerek yüzde 14 seviyesinden yüzde 10,5 seviyesine çekmişti. Merkez Bankası böylece ağustos, eylül ve ekim toplantılarında art arda toplam 3,5 puan indirime gitti.

ENFLASYON VURGUSU

PPK sonrası yapılan açıklamada, "Enflasyonda gözlenen yükselişte; jeopolitik gelişmelerin yol açtığı enerji maliyeti artışlarının gecikmeli ve dolaylı etkileri, ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının etkileri, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu güçlü negatif arz şokları etkili olmaya devam etmektedir" denildi.

PİYASALARIN BEKLENTİSİ NE?

Anadolu Ajansı'nın anketine katılan 18 ekonomistin çoğu, politika faizinin 150 baz azaltılarak yüzde 9'a indirilmesini bekliyor. Ekonomistlerden biri 100 baz puanlık ve biri de 125 baz puanlık indirim öngörüyordu.

Reuters anketine katılan 14 ekonomistin tamamı kasım ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizlerin 150 baz puan indirileceği öngörmüştü.

Bloomberg HT Araştırma Birimi'nin anketine katılan 19 kurumdan, 16 kurum 150 baz puan, 1 kurum 100 baz puan, 1 kurum 125 baz puan ve 1 kurum 200 baz puan faiz indirimi öngörüyordu.

MERKEZ BANKASI, ENFLASYON TAHMİNİNİ ARTTI

Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 67,78'ten yüzde 68,06 seviyesine yükselmişti.

ERDOĞAN, FAİZ TEK HANEYE İNECEK DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yıl sonuna kadar faizlerin tek haneye indirileceğini söylemişti.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kredi kartı ödemelerinde patlama: 'Yüzde 129...'Önceki Haber

Kredi kartı ödemelerinde patlama: 'Yüzde...

BİSAM: Yoksulluk sınırı 25 bin liranın üzerinde!Sonraki Haber

BİSAM: Yoksulluk sınırı 25 bin liranın ü...

Yorum Yazın