NATO tezgâhı mı?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
NATO tezgâhı mı?
Abone ol

Danimarkalı ırkçı Rasmus Paludan, önceden “davul zurnayla” ilan etti. Sonra da polisin gözetimi ve koruması altında Türk Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim’i yaktı. Bazı sorular üzerinde düşünmenin zamanıdır:

Danimarkalı Paludan, Türkiye’yi protesto etmek için neden İsveç’i seçti?

Neden başka bir İslam ülkesi önünde, Örneğin Hz. Muhammed’in yaşadığı ve şeriatla yönetilen Suudi Büyükelçiliği önünde değil de Türkiye Büyükelçiliği önünde?

Herhangi bir nedenden dolayı Türkiye’yi protesto edecekse, neden başka bir şekilde değil de bütün halkın büyük bir tepkiyle karşılayacağı açık olan kutsal kitabın yakılmasını tercih etti?

Bir “oyun”un sahnelenmekte olduğu açıktır.

Türkiye bilindiği üzere İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine, bu ülkelerin PKK’ya verdiği desteği gerekçe göstererek direnmektedir.

Paludan’ın provokatif eylemiyle dikkatler, birden bire bu ülkelerin PKK’ya verdiği destekten Kutsal Kitaba yapılan saldırıya ve İsveç’in bu saldırıya yol veren tutumuna çekildi.

Bu arada Finlandiya, “Kutsal Kitaba yapılan saygısızlığın ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği ve bu tür saldırılara izin verilmeyeceğini” açıkladı. Ve Finlandiya’nın bu açıklamaları “takdirle” karşılandı.

Benzer açıklamalar AB Konseyi tarafından da yapıldı.

Hiç kimsenin şüphesi olmasın, çok yakında İsveç’ten de benzer açıklamaların yapılması kuvvetle muhtemeldir. Ve gene muhtemeldir ki İsveç benzer bir eyleme bundan sonra müsaade etmeyecektir.

Böylece Türkiye’nin NATO üyeliği konusundaki itirazının kaldırılması mı amaçlanmaktadır?

Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine “evet” demesi demek, Rusya’nın Amerika tarafından kuşatılmasına destek olması demektir. Ve böyle bir adım Türkiye-Rusya ilişkilerine büyük zararlar verecektir.

Türkiye’nin unutmaması gereken büyük gerçek şudur:

İsveç veya Atlantik İttifakına dahil olan diğer ülkeler, bölgemizde kullandıkları en elverişli “alet” olan PKK’ya karşı Türkiye’yi tatmin edecek adımı atamazlar ama Kutsal Kitabın yakılması ile yarattıkları yapay krizi, aldıkları sözümona tedbirlerle (Finlandiya’nın yaptığı gibi) rahatlıkla ortadan kaldırabilirler.

Ve bu konuda attıkları adımlar sonucunda Türkiye’de başta AKP olmak üzere kamuoyunun önemli bir kesimini, “bakın İsveç yola geldi. İstediğimiz gibi hareket ediyor” dedirterek NATO vetosunu kaldırtabilirler.

Sahnelenmekte olan “NATO oyunu” bu mudur?

Haber2021'den...


 • 0
  SEVDİM
 • 10
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Cumhuriyet karşıtı Konakçı: 'Allah cennette Hz. Meryem'i Hz. Muhammed ile nikahlayacak'Önceki Haber

Cumhuriyet karşıtı Konakçı: 'Allah cenne...

Altılı masada 13 Şubat trafiği: Aday belirleme süreci başlıyorSonraki Haber

Altılı masada 13 Şubat trafiği: Aday bel...

Yorum Yazın