Pençe-Kılıç Harekatı ABD'yi rahatsız etti...

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Pençe-Kılıç Harekatı ABD'yi rahatsız etti...
Abone ol
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak ve Suriye'nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik başlattığı Pençe-Kılıç Hava Harekatı ABD Savunma Bakanlığı'nı rahatsız etti. Türkiye'nin hedef aldığı PKK/YPG terör örgütü unsurlarını "yerel ortak" olarak tanımlayan Pentagon Sözcüsü, Türkiye'nin yürüttüğü operasyonların Suriye'de ABD askerlerinin güvenliğini tehdit ettiğini öne sürdü.

Pentagon Sözcüsü Patrick Ryder yazılı açıklama yaparak Türkiye’nin hedef aldığı PKK/YPG terör örgütü unsurlarını “yerel ortak” olarak tanımladı.

Ryder, açıklamasında, “Savunma Bakanlığı, Suriye’nin kuzeyinde, Irak’ta ve Türkiye’de tırmanan gerilimden derin endişe duyuyor. Bu tırmanış, IŞİD Karşıtı Küresel Koalisyonun IŞİD’i zayıflatmak ve yenilgiye uğratmak için yıllardır sürdürdüğü ilerlemeyi tehdit ediyor. Suriye’deki son hava saldırıları, Suriye’de IŞİD’i yenmek ve on binden fazla IŞİD tutuklusunun gözetimini sağlamak üzere yerel ortaklarla çalışan ABD personelinin güvenliğini doğrudan tehdit etti.” ifadesine yer verdi.

‘ENDİŞE DUYUYORUZ’

Ryder şöyle devam etti:

“Hem Türkiye’de hem de Suriye’de meydana gelen sivil can kaybını kınıyor ve taziyelerimizi sunuyoruz. Sivillerin kasten hedef alındığı haberlerinden da endişe duyuyoruz. Gerginliğin azaltılması için çağrıda bulunurken, Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarını kabul ediyoruz. Ateşkesi sürdürmek için Türkiye ve yerel ortaklarımızla görüşmeye devam edeceğiz.”

PKK/YPG terör örgütünün, İstanbul İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım’da 6 kişinin hayatını kaybettiği, 81 kişinin yaralandığı bombalı saldırısının ardından Türkiye, Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik Pençe-Kılıç Hava Harekatı başlatmıştı.

Terör örgütü, Gaziantep ve Kilis’te de sivillere yönelik saldırılar gerçekleştirmişti.

ABD basınında, Türk savaş uçaklarının salı günü Haseke’nin kuzeyinde vurduğu bir terör örgütü PKK/YPG hedefinin, ABD askerlerinin konuşlu olduğu karargaha yakın bir yer olduğu iddia edilmişti.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türlerin Kökeni yayımlandıÖnceki Haber

Türlerin Kökeni yayımlandı

Gözler Merkez Bankası'nın faiz kararındaSonraki Haber

Gözler Merkez Bankası'nın faiz kararında

Yorum Yazın