Savcı Montrö açıklaması yapan 12 amiral ve general hakkında ceza istedi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Savcı Montrö açıklaması yapan 12 amiral ve general hakkında ceza istedi
Abone ol
Montrö Sözleşmesi ile ilgili açıklama yayınladıktan sonra iktidar tarafından 'darbe iması' suçlamasıyla yargılanan 103 emekli amiral davasında savcı mütalaasını verdi. Duruşma savcısı 91 sanık hakkında beraat, 12 sanık hakkında mahkumiyet istedi. Öte yandan 12 amiralin rütbelerinin sökülmesi istendi.

Montrö Sözleşmesi ile ilgili açıklama yayınladıktan sonra iktidar tarafından 'darbe iması' suçlaması yapılan 103 emekli amiral hakkında savcılık mütalaasını açıkladı. Duruşma savcısı 91 sanık için beraat, 12 sanık için 316/1'den 12 yıla kadar hapis istedi.

Cem Gürdeniz, Atilla Kezek, Mustafa Özbey, Türker Ertürk, Çetin Tezeren, Atilla Kıyat, Vehbi Alpman, Işık Biren, Ergün Mengi, İlker Güven, Namık Kemal Çalışkan ve Metin Açımuz’un “meşru iktidara karşı harekete geçmek üzere ve hükümetin görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellenmesi amacıyla TSK içerisinde emir kokuta dışında hareket edilmesini” hedeflediğini iddia etti.

12 amiral ve generalin TCK 316. maddesinde düzenlenen “devletin güvenliğine ve anayasal düzenine karşı suç işlemek için anlaşma” suçunu işlediklerini gerekçesiyle cezalandırılması istendi.

91 sanığa beraat talep eden savcılık ayrıca söz konusu 12 amiral ve generalin TCK’nın 53’üncü maddesinde düzenlenen “belirli hakları kullanmaktan yoksun bırakılmasını” talep ederek 12 amiralin rütbelerinin sökülmesini istedi.

Montrö açıklamasında imzası bulunmayan emekli general Namık Keml Çalışkan hakkında ceza istenmesi de dikkat çekti.

Sanık avukatlarının savcılık mütalaasına karşı süre talep etmesi üzerine mahkeme heyeti duruşmayı 12 Aralık’a erteledi.

CEM GÜRDENİZ'DEN İLK AÇIKLAMA

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, Savcının mütalaası sonrası sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Gürdeniz şunları söyledi:

"Savcının mütalaası bana balyoz günlerini hatırlattı, o zaman da gülmüştüm şimdi de gülüyorum, tek bir hukuki gerekçeye dayanmayan, siyasi bu davada adalet aramanın bir manası yok vatanı sevmenin bedeli davalarla caydırılmaksa her şeye rağmen vatanımı sevmeye devam edeceğim."


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
Fed'den enflasyon mesajı: Yıl başında ek faiz artırımları bekliyoruzÖnceki Haber

Fed'den enflasyon mesajı: Yıl başında ek...

Soner Polat'lar yüzyılda bir gelir!Sonraki Haber

Soner Polat'lar yüzyılda bir gelir!

Yorum Yazın