SCP Genel Başkanı Gültekin: Mevcut ittifakların halkın sorunlarına çözümü yok

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
SCP Genel Başkanı Gültekin: Mevcut ittifakların halkın sorunlarına çözümü yok
Abone ol
Sosyalist Cumhuriyet Partisi Genel Başkanı Mehmet Bedri Gültekin, Bizim TV’de Şaban Sevinç’in sorularını yanıtladı. Gültekin, Erdoğan’ın Esad’la görüşme sinyali vermesinden seçim politikalarına, ittifak çalışmalarından dış politikaya kadar partisinin değerlendirmelerini açıkladı. Gültekin seçimlere yönelik değerlendirmesinde ise mevcut ittifakların halka umut vermediği gibi Türkiye’nin önündeki sorunlara çözüm olamayacaklarını söyledi.

Sosyalist Cumhuriyet Partisi Genel Başkanı Mehmet Bedri Gültekin, Bizim TV’de Şaban Sevinç’in sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Esad ile görüşme yapılabileceği açıklamasını yorumlayan Gültekin, “Türkiye’nin mecburiyetleri hükmünü yürütüyor” dedi.

Dün yapılan AK Parti grup toplantısının ardından sorulan ‘Suriye Cumhurbaşkanı Esad’la görüşme olur mu?’ sorusuna Erdoğan, “Esad ile görüşme olabilir siyasette küslük dargınlık olmaz. Eninde sonunda uygun şartlarda adımları atarız" demişti.

Gültekin bu gelişmeyi şu sözlerle yorumladı: “Türkiye’nin mecburiyetleri hükmünü yürütüyor. Sığınmacı sorunu Suriye’yle anlaşmadan çözülemez. Suriye’yle anlaşma sığınmacı sorununda çözümün anahtarıdır. Ayrıca sığınmacılar ekonomik sorunlarımızı da derinleştiriyor. AKP, sığınmacı meselesinin kendi iktidarı için güvence olarak gördüğü halde bu sorunu çözmek zorunda. Büyük bir ihtimalle seçimlerden önce bu sorunu çözmek için somut adımlar atacaktır.”

Gültekin, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yaşadığı anlaşmazlığın çözümü için de Suriye’yle işbirliği yapması gerektiğini belirtti. Gültekin, Türkiye’nin bölge ülkelerinin desteğini alması gerektiğini vurgulayarak, “Mavi Vatan üzerindeki haklarımızı savunabilmek açısından Mısırla barışma ve Suriye’yle görüşme tayin edicidir.” ifadelerini kullandı.

SURİYE İLE EL SIKIŞMAK TERÖR SORUNUNU ÇÖZER

ABD’nin, Ankara’nın Şam karşıtı politikası sayesinde Suriye’nin kuzeyinde PKK varlığını güçlendirdiğini belirten Gültekin, “ABD ve AKP hesabını Suriye’nin parçalanmasına yönelik yapmıştı. Buna dayanan ‘Osmanlıcılık’ hayali çöktü” dedi. AK Parti hükümetlerinin bugüne kadar uyguladığı Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge projesinin Müslüman Kardeşlerin yönetiminde Türkiye’nin etki alanı olarak tasarlandığını belirten Gültekin, “Bu politika da PKK’ya Suriye’nin kuzeyinde devlet kurma olanağı ve ümidi verdi. Bu politika değişmeli.” diye konuştu. Gültekin, Suriye’yle el sıkışmanın PKK’nın bölgedeki devlet kurma umudunu yok edeceğini ve sonunda terör örgütüne silah bıraktıracağını savundu.

‘TERÖR SALDIRILARININ ARKASINDA ABD VAR’

Şaban Sevinç’in İstiklal Caddesi’nde yaşanan terör saldırısıyla ilgili sorusunu Gültekin şöyle yanıtladı:

“Tetiği çeken elin bir önemi yoktur. Bu saldırının arkasındaki güç kesinlikle ABD’dir. Mersin’deki ve İstiklal Caddesindeki saldırılar ABD’nin Türkiye-Rusya yakınlaşmasına ve Suriye’yle görüşme politikasına verdiği cevaptır.

Gültekin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin geçtiğimiz günlerde Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyindeki terör yapılanmalarına düzenlediği hava harekâtına yönelik ABD’den gelen açıklamaları da yorumladı. Pentagon ve ABD Savunma Bakanlığı’ndan gelen açıklamalarının harekata karşı olduğunu belirten Gültekin Kremlin’in de Türkiye’nin kendisini savunma hakkı olduğunu belirten açıklamasının ise altını çizdi. Ayrıca Suriye’nin TSK’nın Suriye’nin kuzeyine yönelik daha önce düzenlediği harekatlara karşı verdiği tepkiyi hatırlatan Gültekin, Pençe-Kılıç harekatına karşı Suriye’nin herhangi bir tepki vermemesini Türkiye, Suriye, İran ve Rusya arasında bir anlaşma olduğu şeklinde değerlendirdi.

YANLIŞ POLİTİKA MISIR’I YUNANİSTAN’IN YANINA İTTİ

Gültekin, Erdoğan’ın Dünya Kupası’nın açılışı için gittiği Katar’da Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah Sisi’yle el sıkışmasının da önemli olduğunu belirtti. Mısır ile uzun süredir yaşanan sorunların hemen çözülmesinin mümkün olmadığını belirten Gültekin, “Müslüman Kardeşleri destekleyen siyasetin sonuçları Doğu Akdeniz’deki saflaşmada Mısır’ı Yunanistan’ın yanına itti. Orada bir anlaşma yapıldı, onu geri aldırmak mümkün mü mümkün! Ama o kadar kolay değil” dedi ve şu ifadeleri kullandı:

“Mısır’ın Arap dünyasında lider konumda olduğu açık.  Onlarla ilişkilerimizi düzeltmek zorundayız ve bu noktada da Suriye’yle el sıkışmak önem taşıyor.”

MEVCUT İTTİFAKLAR HALKA UMUT VERMİYOR

Saban Sevinç’in iç politika ve seçimlere yönelik sorularını da yanıtlayan Gültekin, “Sosyalist Cumhuriyet Partisi, 47 ilde örgütlenmiştir ve seçimlere tek başına katılma hakkını kazanmak üzeredir. Ancak bizim amacımız bir ittifak örgütlemektir.” dedi. AKP’nin yirmi yıllık iktidarında Türkiye’de ciddi tahribatlar yarattığını belirten Gültekin, AKP’nin karşısında yer aldığını ifade eden Millet İttifakı’nın da Türkiye’nin sorunlarını çözemeyeceğini öne sürdü. Gültekin, Millet İttifakı’nın ABD ve AB ülkeleriyle ilişkilerine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Millet İttifakı, ‘AKP bizim batılı ülkelerle ilişkilerimizi bozdu, bunları biz düzeltiriz’ diyor, topluma bu mesajı vermeye çalışıyor.” Gültekin, Millet İttifakı’nın söylem ve politikalarının AK Parti’yi iktidarda tuttuğunu da belirtti.

Türkiye’de AK Parti’nin, Millet İttifakı’nın ve PKK terör örgütünün siyasi uzantısı olan HDP’nin dışında kalan partilerin bir araya gelmesi gerektiğini savunan Gültekin, asgari bir programda uzlaşılması gerektiğini savundu. Seçime giren partiler içerisinde 13 partinin çeşitli ittifaklara dahil olduğunu ama 29 partinin herhangi bir ittifaka dahil olmadığını açıklayan Gültekin, bu partileri birleştirmek için beş maddelik asgari bir program önerdiklerini söyledi.

SEÇİMLER İÇİN BEŞ MADDELİK PROGRAM

Ortaya koydukları programı da açıklayan Gültekin şunları söyledi:

“Programın ilk maddesi ‘Tam Bağımsız Türkiye’ bir başka deyişle Atatürk’ün bölge merkezli dış politika ilkesidir. İkincisi laik demokratik cumhuriyet. Atatürk’ün ‘Türkiye şeyhler dervişler müritler ve mensuplar memleketi olamaz’ cümlesiyle ifadesini bulan laikliği uygulamak. Üçüncüsü halkçı devletçi planlı ekonomi. Türkiye bu ilkeyi 30’lu yıllarda başarıyla uygulamıştı, günümüzün koşullarına uyarlayarak yine uygularsak yine başarılı oluruz.

Dördüncü madde sığınmacıların bir an önce ülkelerine geri gönderilmesidir. Beşinci madde ise ‘Başkanlık Sistemine Hayır’ diyoruz, güçlendirilmiş meclis sistemini uygulayacağız.”

Gültekin açıkladığı beş maddede birleşen bütün partileri ayrım gözetmeksizin birleşmeye davet ettiklerini söyledi. Bu noktada gerçekleşen bir oluşumun Türkiye’nin önüne sistemin dışında bir seçenek koyacağını belirten Gültekin önerdiği ittifakın bir cumhurbaşkanı adayı da belirleyebileceğini ancak bundan daha önemli olanın bu ittifakta toplanan kuvvetler olduğunun altını çizdi.

Gültekin son olarak ileri sürdüğü beş maddede buluşacak partilerin kuracağı ittifakın Türkiye’nin sorunlarını çözecek bir çıkış yolu yaratacağını ifade etti. Halkın şu an hareketsiz bulunduğuna işaret eden Gültekin, halkın hareketsizliğini sisteme karşı herhangi bir alternatif görmemesiyle ilişkilendirdi. Yakın tarihten örnekler veren Gültekin, “1908 Devrimi’nden 27 Mayıs’a, 68 döneminden 2012’den itibaren yükselen halk hareketlerine baktığımızda hepsinin mevcut düzene karşı yaratılan bir alternatifin etrafında toplandığını görürüz.” diyerek sözlerine son verdi.


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yavuz Çelik Neler Oluyor - 11... 'Değişken gündem, güvenlik ve baş düşman'Önceki Haber

Yavuz Çelik Neler Oluyor - 11... 'Değişk...

Teslim olan terörist: PKK, HDP aracılığıyla parayla eleman topluyorSonraki Haber

Teslim olan terörist: PKK, HDP aracılığı...

Yorum Yazın