SCP Genel Başkanı Mehmet Bedri Gültekin: ‘Türkiye’nin zamanı yok!’

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
SCP Genel Başkanı Mehmet Bedri Gültekin: ‘Türkiye’nin zamanı yok!’
Abone ol
VeryansınTv’de Erdem Atay’ın sunduğu Pankuş programına konuk olan Sosyalist Cumhuriyet Partisi Genel Başkanı Mehmet Bedri Gültekin gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Mevcut ittifakların Türkiye’nin sorunlarına cevap olmadığını belirten Gültekin, ağırlaşan ekonomik kriz karşısında ‘Türkiye’nin zamanı yok’ dedi.

VeryansınTV’de Erdem Atay’ın Pankuş programına konuk olan Mehmet Bedri Gültekin gündeme ve Türkiye siyasetine dair önemli açıklamalarda bulundu. Öncelikle Sosyalist Cumhuriyet Partisi’nin seçime girip giremeyeceğini soran Atay’ın sorusuna Gültekin “Seçime girme yeterliliği için 41 ilde örgütlenmek ve bu illerin üçte bir ilçelerinde örgütlemek gerekiyor. Biz kurulmuş bir partiyi devraldık kuruluş kongresini büyük kongre olarak yaptık. Örgütlenme çalışmalarına yoğunlaştık ve 47 ilde örgütlendik. 15 güne kadar seçim yeterliliğini sağlayacağız. Seçime kendi adımızla katılacağız” şeklinde yanıt verdi.

Örgütlenme çalışmalarıyla ilgili konuşan Gültekin, “Sosyal medyada kendimizi duyurmaya başladık. Seçime giderken bir seçenek koymak gerekiyor. Türkiye iyiye gitmiyor, Türkiye zamansız bir ülkedir. Bizim bekleme lüksümüz yok, önümüzdeki görev sokaktaki insanın önüne bir ışık koymak, bir seçenek koymaktır” dedi. 

CUMHURİYET TARİHİNİN EN AĞIR KRİZİ
Türkiye’nin ağır bir ekonomik kriz içerisinde bulunduğunu belirten Gültekin partisinin çözümlerini şu ifadelerle açıkladı:

 “Yüz yıllık cumhuriyet tarihinde Türkiye hiç bu kadar kötü durumda olmamıştı. Ekonomik kriz cumhuriyet tarihinin en ağır krizdir. 1978, 1994 ve 2001 krizleri hasar bıraksa da geçip gidiyordu. Bu ekonomik kriz sistem içinde düzenlemelerle geçecek durumda değil. Devletin ekonomik krizle mücadele aracı yok. Hükümetler para politikası, mali politika ve iktisadi politika araçlarıyla ekonomiye müdahale eder. Kamuda devletin ağırlığı yok denecek seviyeye geldi. Biz stratejik kurumların tamamını kamulaştıracağız. Türkiye doğru bir dış politikayla kaynaklarını yaratabilir. Batı Asya Birliği ile dahil olan ülkelerin tamamının ekonomik krizini çözebilir. Türkiye hariç bütün ülkelerin bir birlik niyeti var ancak Türkiye’nin yok.”

Gültekin 2017 yılında yaptığı bir İran gezisinde Batı Asya Birliği isimli kitabının ilgi gördüğünü söyledikten sonra şunları kaydetti: “Tarımı ve yer altı kaynaklarıyla bu ülkeler dünyaya çok şey vaat ediyor. Tarih turizmi ile bu ülkeler Göbeklitepe gibi değerleriyle çok büyük değer-gelir yaratabilir. Tarihsel olarak birlik mümkün. 2500 yıl evvel Perslerle başlayan süreç 1800 sene İran hariç birlik halinde oldu. Ki İran’la da önemli birlik dönemleri oldu.”

KÜRT SORUNU BÖLGESEL BİRLİK YOLUYLA ÇÖZÜLÜR
Erdem Atay, Gültekin’e Batı Asya Birliği hedefine Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde yapılanan terör oluşumlarının ve Barzani’nin engel olup olmayacağını sorusunu yöneltti

Gültekin, her ülkenin kendi tarihi içinde bu meseleye karşı çözüm bulduğunu hatırlatarak, “Irak’ta 1970’den beri bir özerk bölge var. Suriye’de zaten Kürt nüfus kısıtlı yaşıyor bir buçuk milyon kadar Kürt yaşıyor. PYD’nin kanton ilan ettiği üç bölge dışında Kürt nüfusu çok düşük. Suriye’de durum diğer ülkelerden farklı. ABD tarafından kurulan bir terör koridoru var orada. Türkiye’de durum daha özel. Mustafa Kemal’in ifade ettiği gibi Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir perspektifiyle hareket edildi. Türkiye Kürtlerinin ezici çoğunluğu Kürtçe’den daha iyi Türkçe biliyor. Kürtler köyleri boşalttığında memleketin batısına göçtü güneydeki Kürt özerk bölgesine gitmedi. 100 yıllık cumhuriyet politikası sonuç vermiş demek ki.”

Gültekin, AKP’nin neden yeniden açılımdan söz ettiğini şöyle açıkladı: AKP nasıl seçim kazanırız ve HDP oylarını nasıl alırız derdinde. Onlar için burada mevzu Türkiye’nin çıkarları değil seçim kazanmak. Kürt sorununu da gerçekten çözmek için bugün iş Suriye politikasını değiştirmek gerekiyor. Ankara ve Şam el sıkışırsa sorun çözülür.” Bu sürece ABD’nin müdahalesinin de mümkün olmadığını söyleyen Gültekin “Türkiye irade gösterdiği takdirde ABD direnç gösteremez. Karşımızda eski Amerika yok. 2019’da Barış Pınarı sürecinde gördük, Türk Silahlı Kuvvetleri harekata başlayınca ABD askerlerini Suriye’den Irak’a çekti.”

SEÇİM GÜNDEMİ VE İTTİFAKLAR
Gültekin seçimler yaklaşırken partisinin bu konudaki tutumunu da açıkladı. Cumhur İttifakı’nın gelinen noktanın kaynağı olduğunun altını çizdi. Millet İttifakı’nın ise Türkiye’nin temel sorunları konusunda AB-ABD ile ilişkileri düzeltmek ve sıcak para bulmak dışında farklı bir şey söylemediğini belirten Gültekin, “Dolayısıyla Altılı Masada da çözüm yok.” Dedi ve ekledi: “HDP de etnik milliyetçiliği esas alan ve PKK’nın yasal uzantısı olan bir parti. ABD’nin kara gücüm dediği bir parti.”

Sosyalist Güç Birliği konusunda da görüşlerini paylaşan Gültekin sol partilerin arasında bir kanadın HDP ile arasına mesafe koyduğunu belirtti. “Sosyalist Güç Birliği oluşumunu olumlu buluyoruz.” Diyen Gültekin, bu partilerin yıllar sonra Atatürk Devrimlerini keşfettiklerinin ve cumhuriyetin kazanımlarının ne kadar önemli olduğunu gördüklerinin altını çizdi.

Sığınmacı sorununun Türkiye’nin en önemli gündemi olduğunu söyleyen Gültekin, “Dünyanın hiçbir ülkesi on yıl içinde nüfusunun yüzde onu kadar bir sığınmacı nüfus kabul etmemiştir. Bu sığınmacıların ciddi bir kısmı ülkelerinde savaşmış, terör faaliyetlerine bulaşmış insanlar. Bunlar ülke için büyük bir tehdittir. Ancak bu sorun da ben geleceğim bunları otobüse bindirip göndereceğim diye bir şey olmaz. Ülkelerin sınır politikaları var. Bunlar AKP gibi değiller. Biz ilk iş Esad’la el sıkışacağız ve diğer ülkelerle görüşerek bu işi çözeceğiz.” dedi.

Gültekin partisinin seçim stratejisini ise şu cümlelerle ifade etti:

“Bugün Millet ve Cumhur ittifaklarına dahil olmayan ve HDP hariç seçime katılan 17 parti var. Bunlara asgari bir program teklif ederek halkımıza bir yol sunmak istiyoruz. Asgari programımız Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler memleketi olamaz. sözüne dayanıyor ve İstiklal-i Tam Türkiye ilkesini esas alıyor.

Bu partilerin onuyla görüştüklerini söyleyen Gültekin, “Sivil toplum kuruluşlarının da ağırlığı olanlarla görüşüyoruz. Her partiden isimlerin bulunduğu bir bilim adamları grubu çalışıyor. Biz aralık ayı ortasında milletimize bir alternatif sunacağımızı düşünüyoruz.” dedi.

Adaylarının kim olduğunu açıklamayan Gültekin “Aday için aramızda bir toplantıyla oylamaya gidelim ve bir aday belirleyelim. Biz emrivaki yapmak istemiyoruz. İttifakta yer alacak partilerin ortak adayı olmalı. Toplum içinde tanınan ve kabul gören bir aday düşünüyoruz. Ancak ittifakın ortak adayı olmalı. Biz ilk turda sokaktaki vatandaşın aklına yatacak bir isim belirlersek seçim ikinci tura gidecektir ve bizim adayımız başa oynayacaktır.” diyerek sözlerine son verdi.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 8
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Lavrov: NATO Soğuk Savaş dönemindeki önceliklerine geri döndüÖnceki Haber

Lavrov: NATO Soğuk Savaş dönemindeki önc...

Kremlin, NATO'nun ‘aydınlanmasını’ beklemiyorSonraki Haber

Kremlin, NATO'nun ‘aydınlanmasını’ bekle...

Yorum Yazın