Simide zamdan sonra Tarım Bakanı: 'Buğdaya zam yapmadık, bizimle ilgili bir durum yok'

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Simide zamdan sonra Tarım Bakanı: 'Buğdaya zam yapmadık, bizimle ilgili bir durum yok'
Abone ol
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ankara'daki yüzde 40'lık simit zammına 'Ben anlamadım. Biz unluk buğdaya hiçbir zam yapmadık ki. Nerede una zam geldi?' diye tepki gösterdi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, kabine toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ankara'da simide yapılan zamla ilgili soruya Kirişci, "Böyle bir durum yok. Ben anlamadım, yüzde 40 oranında zam yapıldı. Bir de sayıyorlar, una zam geldi diye. Nerede una zam geldi. Biz buğdaya zam yapmadık ki" dedi. 

Kirişci, kabine toplantısı sonrası hem kuraklık hem de Ankara'da simide yapılan zamlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kurak bir kış geçirdiğimizi berlirten Kirişci, "Yağışlar çok yetersiz. Şu an için bir kriz söz konusu değil. Gerekirse depolarımızı kullanırız. Çarşambadan itibaren batı bölgelerden başlayacak bir yağış bekliyoruz. Şubat ayı ile beraber yağışlı sezona girileceği tahmin ediliyor. Mevsim normallerine dönebilirsek kuraklıktan da çıkarız. Kuraklık şimdilik bitkisel üretimi çok etkilemedi. Ancak yağışlar yetersiz kalır, kuraklık devam ederse risk büyür” diye konuştu.

Kirişci, Ankara'da pazartesinden itibaren 100 gramlık simidin 7 TL'den satılmasıyla ilgili şunları söyledi:

"Biz unluk buğdaya hiçbir zam yapmadık, bizimle ilgili bir durum yok. Biz şu anda tonu 4 bin 500 liradan unluk buğday vermeye devam ediyoruz. Burada hiçbir sıkıntımız yok, elimizde ürünümüz de var. Un sanayicisi desin ki, ‘bize buğday vermiyorlar.' Böyle bir durum yok. Ben anlamadım, yüzde 40 oranında zam yapıldı. Bir de sayıyorlar, una zam geldi diye. Nerede una zam geldi? Biz buğdaya zam yapmadık ki. Bu zamlarla ilgili yaptırım konusu Ticaret Bakanlığı’nın uhdesinde. Biz hayvan besleyen vatandaşımıza arpa desteğini sağlamak adına 6 bin 200 liradan aldığımız arpayı 5 bin 250 liradan veriyoruz. 7 bin 450 liradan aldığımız buğdayı götürüp 4 bin 500 lirandan veriyoruz. Biz regilasyon kurumu olarak TMO üzerinden hem un sanayicisini hem de hayvan yetiştiricisini desteklemeye devam ediyoruz.” 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ABD'de skandallar bitmiyor: Başkan Yardımcısının evinden de belgeler çıktıÖnceki Haber

ABD'de skandallar bitmiyor: Başkan Yardı...

Altılı Masa için kritik tarih: Cumhurbaşkanı adayının seçim beyannamesi ilan edilecekSonraki Haber

Altılı Masa için kritik tarih: Cumhurbaş...

Yorum Yazın