TEİS’ten Sağlık Bakanlığına açık mektup: 'İlaç bulamaz hale geldik'

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TEİS’ten Sağlık Bakanlığına açık mektup: 'İlaç bulamaz hale geldik'
Abone ol
Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS), ülke genelinde yaşanan ilaç yokluğu sıkıntısına ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya resmi internet sitesi üzerinden yayımladığı açık mektup ile seslendi.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Sağlık Bakanı Sayın, Dr. Fahrettin Koca’ya, ilaç yokluğu sorununun hala çözülememiş olmasından dolayı hem eczacıların hem de vatandaşların mağduriyetini anlatan 12 Ocak 2023 tarihli açık mektup göndererek sorunlara çözüm talep etti.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya gönderilen mektupta, “Ülke genelinde 29 bin noktada ilaç ve eczacılık hizmeti vermeye çalışan eczacılar olarak artık ilaç yokluklarıyla baş edemez hale geldik. İlaç Fiyat Kararnamesindeki güncelleme ve sektör temsilcileriyle yaptığınız görüşmeden sonra 17 Aralık 2022 tarihindeki Twitter paylaşımınızda “Muhtemelen aradığınız ilacı ilk girdiğiniz eczanede bulabileceksiniz” şeklindeki ifadenizin üzerinden 3 hafta geçmiş olmasına rağmen hastalarımız reçetelerindeki ilacı bulabilmek için hala eczane eczane gezmek zorunda kalıyorlar” ifadeleri yer aldı.

“İLAÇ SORUN BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLMELİ”

Eczacıların kendi yakınlarına dahi ilaç bulamaz hale geldiğine değinilen mektupta, “Komşu eczanelerden takasla aldığımız ilaçlar da arkası gelmediği için tükendi. İlk defa kendimizi bu kadar çaresiz hissediyoruz. İlaçların bulunamıyor olması insan ve toplum sağlığı için ciddi bir sorun haline gelmiş durumdadır. Bazı ilaç firmaları depolarda bulunmayan ilaçları için kampanyalar yaparak adeta ilaçları piyasada var ve bulunuyormuş gibi algı yapmaya, sizi ve halkımızı yanıltmaya çalışıyorlar. Gerçek fiili durumla ilgisi olmayan bu gibi hareketler ve yaşadığımız yıkıcı sorunun devamı yüzünden biz eczane eczacıları olarak derdimizi anlatmak ve sesimizi duyurmak için bu açık mektubu kaleme almak zorunda kaldık. Biz sadece görevimiz olan ilaç hizmeti vermek istediğimiz için bu imdat çığlığımızın artık duyulmasını istiyoruz. Bunun için de ilacın bulunabilir ve ulaşılabilir olmasını istiyoruz. Çünkü bulunamayan ilaç en pahalı ilaçtır. Çözümün çok yakın olduğunu belirttiğiniz tarihten bu yana hala aynı sıkıntılarımız mevcut, firmalardan eczanelerimize ilaç akışı normale dönmedi. Açıkçası eski SSK günlerine dönmekten korkuyoruz! Tüm imkanlarınızı seferber edeceğinize olan inançla sorunun bir an önce giderilmesi için gereğini arz ve talep ediyoruz” denildi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Zülal Kalkandelen'den 6'lı masaya: Cumhuriyet Devrimi, karşıdevrimcilerle korunmaz, yıkılırÖnceki Haber

Zülal Kalkandelen'den 6'lı masaya: Cumhu...

Almanya'da kömür madeni protestosu...Sonraki Haber

Almanya'da kömür madeni protestosu...

Yorum Yazın