Yaklaşan felaket ve iktidarın sorumluluğu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yaklaşan felaket ve iktidarın sorumluluğu
Abone ol

17 Ağustos 1999 tarihinde Adapazarı – Gölcük depremiyle birlikte bilim adamları sürekli olarak yaklaşmakta olan İstanbul depremi ile ilgili uyarılarda bulundular.

Adapazarı-Gölcük depreminde resmi açıklamaya göre 18.373 kişi öldü. Muhtemel İstanbul depreminde ise, eğer şu önümüzde giderek daralan zaman içinde gerekli önlemler hızla alınmazsa, ölümlerin yüzbinler ile ifade edileceği konusunda uzmanlar hem fikir. Çünkü İstanbul’da depreme dayanıklı olmayan çok sayıda bina var.

Ayrıca olası bir depremde zaten yeterli olmayan toplanma alanlarından bazılarının ranta açıldığı haberleri basında sık sık yer aldı. AKP’nin bu konudaki bilinen yaklaşımı göz önüne alındığında, bu haberlerin doğru olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu da söyleyebiliriz. Yeterli toplanma alanının olmaması demek, olası bir depremde ilk elde olan kayıplardan daha fazlasının, daha sonraki arama kurtarma çalışmaları sırasında yaşanması demektir.

Bugün Türkiye’yi yöneten bir iktidarın ülkeye ve halka yapacağı en büyük hizmetlerden biri, İstanbul’umuzun artık çok yakınlaşmış olan o büyük felaketten en az kayıpla çıkabilmesi için gerekli yatırımları yapmaktır.

Öte yandan bütün dikkatini, 2023 yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerini kazandıracak işler yapmaya ve ülkenin bütün kaynaklarını da bu amaç için kullanmaya hasretmiş olan AKP iktidarının, olası İstanbul depreminin yol açacağı kayıpları önleme gibi kısa vadede “oy getirmeyecek” işlerle ilgilenmediği açıktır.

İktidarı uyarıyoruz: İstanbul Depremi için gerekli önlemlerin alınması Hükümetin önündeki en önemli görevlerin ilk sıralarında bulunuyor.

İki gün önce Düzce Gölyaka’da gerçekleşen deprem, bütün Türkiye’ye ve elbette ki en başta AKP iktidarına yapılmış son uyarıdır.

Haber2021'den...


 • 0
  SEVDİM
 • 5
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
FSB: Türkiye ve Avrupa’ya gaz iletilen boru hattına sabotaj girişimini engelledikÖnceki Haber

FSB: Türkiye ve Avrupa’ya gaz iletilen b...

İran Dışişleri: Suriye ile Türkiye arasında görüşme aylar önce başladıSonraki Haber

İran Dışişleri: Suriye ile Türkiye arası...

Yorum Yazın