Yavuz hırsız…

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yavuz hırsız…
Abone ol

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Kahire’de düzenlenen Uluslararası İklim Zirvesi’nde yaptığı konuşmada; Rusya, Çin ve Türkiye’yi Afrika’da emperyalistlik yapmakla suçlamış!…

Halkımızın böylesi durumlar için kullandığı güzel bir söz vardır. “Yavuz Hırsız ev sahibini bastırır”. Macron “yavuz hırsız” rolünü oynuyor.

Fransa; İngiltere başta olmak üzere Avrupa’nın diğer sömürgeci devletleri ile birlikte yüzyıllarca Afrika’yı yağmaladı, halklarını katletti, köleleştirdi. Keşfettiği Amerika’da kurduğu çiftliklerde köle olarak çalıştırdı. Vb. vb.

Fransa’nın Afrikalılara karşı işlediği suçlar saymakla bitmez.

Afrika halkları 20. yüzyılda Ekim Devrimi ve Türk Kurtuluş Savaşı’nın ardından ayağa kalktılar, sömürgecilik zincirini kırdılar ve bağımsızlıklarını kazandılar. Ama siyasi bağımsızlık ekonomik bağımsızlık ile taçlandırılamadı.

Son 40 yıllık neo liberal gericilik döneminde Afrika devletleri Batı emperyalizminin yeniden ağırlaşan boyunduruğunun ve sömürüsünün hedefi oldular.

Şimdi dünyada güç dengeleri değişiyor. Dünya ekonomisinin ağırlık merkezi Asya’ya kaydı. Sosyalist Çin bu değişimin başını çekiyor.

Emperyalist emeller peşinde koşmayan, ülkeler arası ilişkileri karşılıklı yarar esasına göre yürüten Çin, şimdi Afrika’daki en büyük yatırımcı. Çin’in Afrika’daki yatırımları, bütün Batılı emperyalist devletlerin bu kıtadaki yatırımlarının toplamından daha fazla.

Afrika ülkeleri, iç işlerine karışmayan, yatırımlarını bu ülkelerin nasıl yönetileceği şartına bağlamayan ve karşılıklı yarar ilkesine samimiyetle bağlı olan Çin’e güven duyuyorlar. Rusya da, Afrika ile olan ilişkilerinde Çin gibi hareket ediyor. Putin’in Afrika’nın yoksul ülkelerine ihtiyaç duydukları tahılı parasız gönderme sözü bu tavrın son örneğidir.

Macron’un Türkiye’yi hedef alması ise tamamen “Mavi Vatan”ımız üzerindeki haklarımızı savunmamız ve Ukrayna sorununda Atlantik İttifakı’ndan farklı bir politika izlememizden kaynaklanıyor.

Astana süreci ile ABD ve Fransa’yı, Suriye’deki gelişmelerde devre dışı bırakmamız ise  Macron’u konuşturan bir başka kuyruk acısı…

Bu gerçekler bir yana, Macron’un konuşması artık bambaşka bir dünyada yaşadığımızın itirafıdır. Geçmişin sömürgelerinde, bugünün gelişmekte olan dünya ülkelerinde artık Batılı emperyalistlerin borusu ötmüyor.

Gelişmekte olan dünyanın, gelişmelerde söz sahibi ve belirleyici olduğu çağda yaşıyoruz.

Haber2021’den…


 • 0
  SEVDİM
 • 9
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Avrupa ülkelerinde protesto ve grevler yayılıyorÖnceki Haber

Avrupa ülkelerinde protesto ve grevler y...

Polonya'daki ABD askeri üssü genişletiliyorSonraki Haber

Polonya'daki ABD askeri üssü genişletili...

Yorum Yazın