Yunanistan Başbakanı Miçotakis'ten provokasyon: 'Savaş olasılığından endişe etmiyorum'

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yunanistan Başbakanı Miçotakis'ten provokasyon: 'Savaş olasılığından endişe etmiyorum'
Abone ol
Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, provokasyon niteliğinde bir açıklama ile Türkiye'ye meydan okudu. Miçotakis, "Türkiye ile savaş olasılığından endişe etmiyorum. Ama tüm bu savaş çığırtkanlığının Türk kamuoyunu zehirlemesinden endişe ediyorum" dedi.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Japonya ziyareti sırasında medya kuruluşu Nikkei Asia'ya bir mülakat verdi. Miçotakis, Yunanistan- Türkiye ilişkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"NATO ÜYESİYSENİZ TARAFSIZ KALAMAZSINIZ"

Miçotakis, Türkiye'nin Ukrayna politikasına ilişkin "Rusya'ya yönelik yaptırımlara katılmadı. Rusya ile özel ekonomik ilişkilerden büyük faydalar sağladı ve savaşta tarafsız kaldı. Türkiye'nin tutumu NATO'nun pek çok üyesinde hayal kırıklığı ve huzursuzluk yarattı. NATO üyesiyseniz tarafsız kalamazsınız" dedi.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerginliklere değinen Miçotakis, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye ile bir savaş olasılığından endişe etmiyorum. Ancak endişe ettiğim şey, Türk dış politikasının son birkaç yıldır daha revizyonist ve daha saldırgan bir hale gelmesi. Bu durumun, Ukrayna'daki uluslararası hukuk ihlaliyle uğraştığımız bir döneme denk gelmesinin uygunsuz olduğunu düşünüyorum."

"TÜRK KAMUOYUNUN ZEHİRLENMESİNDEN ENDİŞE EDİYORUM"

Miçotakis, "Türkiye tarafında görüp duyduklarınızın pek çoğu seçim öncesi söylemi. Ama tüm bu savaş çığırtkanlığının Türk kamuoyunu zehirlemesinden endişe ediyorum" diye konuştu.

Miçotakis, Yunanistan'ın Ukrayna'ya Leopard sevkiyatını reddetmesine ilişkin de konuştu. Miçotakis "Ukrayna'ya zırhlı araçlar gibi önemli askeri destek sağlıyoruz ama Leopard 2'leri vermeyeceğiz. Çok basit bir nedenden dolayı. Çünkü onlar bizim kendi savunma stratejimiz için son derece gerekli. Şimdiye kadar hep söyledik: Ukrayna'ya destek olmak istiyoruz ama kendi savunmamız pahasına değil" diye konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kamuya olan borçların yapılandırmasını da içeren teklif TBMM'de kabul edildiÖnceki Haber

Kamuya olan borçların yapılandırmasını d...

Kuran yakan Paludan hakkında soruşturma başlatıldıSonraki Haber

Kuran yakan Paludan hakkında soruşturma...

Yorum Yazın