Hastanede skandal olay! Yoğun bakımın oksijenini kesip hastayı öldürdü

Hastanede skandal olay! Yoğun bakımın oksijenini kesip hastayı öldürdü
İstanbul'da bir hastanede hemşire Ekrem K., bir evrakı imzalamak için biyomedikal teknikeri Fatih K.'nın (35) cebindeki kalemi aldı. Kalem inatlaşması sürerken, 'Kalemi getir yoksa yoğun bakım ünitesinin oksijen bağlantısını keserim' diyen Fatih K. oksijen vanasını kapattı. Yoğun bakımda bulunan hastalar havasız kalırken hastanenin de alarmı çalmaya başladı.

İstanbul'daki bir hastanede biyomedikal teknikeri olarak çalışan Fatih K.(35), hastanenin yoğun bakım ünitesinde görevliydi. Fatih K., hemşire Ekrem K. ile akşam saatlerinde konuştu. Ekrem K., elindeki belgeleri imzalamak için Fatih'in kalemini önlüğünün cebinden aldı. Fatih, hemşireden kalemini istedi. Ekrem de kalemi geri getirmeyeceğini belirtti. İkili arasındaki kalem şakası devam ederken, iddiaya göre tekniker, 'Kalemi getir, yoksa yoğun bakım ünitesinin oksijen bağlantısını keserim' şeklinde konuştu.

OKSİJEN BAĞLANTISINI KESTİ

Ekrem K. Fatih'e böyle bir şey yapamayacağını söyleyerek, kalemi  iade etmedi. İnada binan kalem polemiği sırasında Fatih K., yoğun bakım ünitesindeki oksijen panosunun kapağını açarak yoğun bakım ünitesine oksijen gönderen vanayı birden kapattı. Hastanede alarm çaldı.

Bu sırada hemşirenin yoğun bakım ünitesindeki bir hastası ajite oldu. Hemşire koşarak hastasına yardıma gitse de yoğun bakımdaki hasta, yaşamını yitirdi. Entübe olarak yoğun bakımda tedavi gören hasta vananın kapanmasıyla nefessizlikten hayatını kaybetti. Bu sırada hastanedeki üst denetçi hemşire, alarm konusu ile ilgili idari soruşturma işlemi başlattı.

Hemşire Ekrem K. ve yoğun bakım ünitesindeki çalışanların olayla ilgili ifadeleri alındı. Ekrem K., yaşanan şakalaşma olayı nedeniyle teknikerin yoğun bakım ünitesindeki oksijen paneline gittiğini, ardından panelin kapağını açarak üniteye bağlantı sağlayan vanayı kapattığını ve bu kapatma nedeniyle hastanede alarm çaldığını bildirdi. Alarm sonrası yoğun bakım ünitesindeki hastalarından bir tanesinin ünitesindeki hastanın durumuyla ilgili alarm aldığını ve hastaya müdahalede bulunduğunu sözlerine ekledi.

'YAPTIĞIM ŞEY İÇİN ÜZGÜNÜM'

Sabah'tan Dilek Yaman Demir'in haberine göre, Fatih K., idari soruşturma kapsamında alınan ifadesinde şunları söyledi:

"'Yoğun bakım ünitesinden başka bir hemşire tarafından çağırıldım. Akşam 16:00 sıralarında üniteye geldim. Ekrem ile karşılaştık. Cebimdeki kalemi aldı. Gitti. Gel dedim. Beni dinlemedi. Ben de iş inada bindiği için oksijen vanasını kapatıyorum, gel' diye seslendim.

O anda aklıma o geldi. Kapattıktan sonra gel kendin aç dedim. Vanayı kapattıktan sonra hemen alarm çalmadı. Yaklaşık 1 dakika sonra alarm çaldı. Ben de olay yerinden ayrıldım. Yoğun bakım ünitesindeki hoca bana kızdı. Yapmamam gereken bir şeydi. Çok üzgünüm. Yaptığım şeyin hiçbir açıklaması yok' ifadesini kullandı.

İDARİ SORUŞTURMA

Hemşire ve tekniker arasındaki yaşanan olaya yoğun bakım ünitesindeki ünitede görevli doktorlar, temizlik görevlisi, diğer hemşireler ve hasta bakıcıların da şahit olduğu belirlendi. Olaya tanıklık eden tüm personelin ifadesi alındı.

Hastane idari soruşturma kapsamında ifadeler sonrası ilişiğini kestiği tekniker Fatih K. hakkında cezai soruşturma için önce Sağlık Bakanlığına ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına başvurdu. Savcılık, şüpheli hakkında "taksirle ölüme neden olma" suçundan soruşturma işlemi yapılıyor.