Honda işçisinin ikramiyeleri vergiye gitti

Honda işçisinin ikramiyeleri vergiye gitti
Honda, Gebze’deki fabrikasını kapatırken işçilere 48 maaş tutarında ikramiye verdi. Ancak işçilere ödenen ücretten yüzde 30’u aşan oranlarda vergi kesildi. Aldıkları ikramiyenin 4'te 1'inden fazlası ellerinden alınan işçiler şok geçirdi.

Para Medya'nın haberine göre, Honda Türkiye’deki vergi adaletsizliğinin son kurban olarak geçti. Japon otomobil devi Honda, Gebze’deki fabrikasını kapatırken, kıdem ve ihbar tazminatlarının yanı sıra, 10 yılını dolduran işçilere 48 maaş tutarında ikramiye de ödedi.  Fakat işçiler ikramiyeleri almak için bankaya gittiklerinde “Şok” yaşadı

İşçilerin gelirlerindeki artış bir üst dilime çıktığı için yüzde 30’u aşan oranlarda vergileri kesintiye uğradı. Honda işçilerinin yaşadığı şokun nedeni gelir vergisindeki adaletsizlikten dolayı yaşanıyor. Gelir arttıkça vergi dilimi yükseliyor. Bu nedenle de işçiler ve memurlar yıl başında aldıkları maaşı yıl sonunda almaları mümkn olmuyor.

DİSK Genel Sekreteri, Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Japon sermayedarın katı tutumu nedeniyle Honda’da sendika örgütlenmesinin gerçekleşmediğini hatırlatarak, uluslararası şirketlerin fabrikalarını kapattığı zaman ikramiye vermek gibi uygulamalar yaptıklarını söyledi.

‘YÜZDE 10 OLMALI’

Honda’nın da sendika olmadığı için gönüllülük temelinde 48 maaş ikramiye verdiğini belirten Serdaroğlu, şöyle konuştu:

“Ancak adaletsizlik yüzünden Honda işçilerinin ikramiyesinin yüzde 30’u vergiye gitti. Bu sorun tüm işçileri ilgilendiriyor aslında. İşçiler toplu sözleşmeden sonra vergi dilimlerinin yükselmesi ile karşı karşıya kalıyorlar. Biz hem asgari ücretten hem de asgari ücret kadar olan ücretlerden vergi kesintisi olmaması gerektiğini söylüyoruz. Asgari ücretin üzerindekilerden de yüzde 10 alınmasını talep ediyoruz."

İşçiden bu oranlarda vergi kesilirken birçok sermaye grubunun vergi kaçırdığını da dile getiren Serdaroğlu, “Bunu son olarak Pandora belgelerinde de görüyoruz. Ülkede vergi kaçırılıyor. Kimsenin umurunda değil. Ancak işçilerde böyle bir şey yok” ifadesini kullandı