İngiltere'de benzin krizi büyüyor! Ordu devreye girebilir

İngiltere'de benzin krizi büyüyor! Ordu devreye girebilir
İngiltere'de TIR ve kamyon şoförü açığından kaynaklanan akaryakıt tedariki sorunları gidermek için ordunun devreye sokulması planlanıyor.

İngiltere'de enerji şirketi BP ve Tesco Alliance'ın, ülkede "çok az sayıda" petrol istasyonunun kapatılacağını duyurmasının ardından, ülkede benzin krizi ortaya çıkmıştı.

Başbakan Boris Johnson'ın bugün bakanlarla bir araya gelip krizin çözümü için acil durum planlarını gözden geçireceği düşünülüyor.

Guardian gazetesine göre, askerin benzin tedariki için devreye gireceği Escalin Operasyonu adı altında bir planın uygulanacağı bildirildi.

BP, petrol istasyonlarının üçte birinde iki ana tip yakıtın kalmadığını belirtti. Yaklaşık 5.500 bağımsız istasyonu temsil eden Petrol Perakendecileri Derneği (PRA) de üyelerinin yüzde 50'si ila yüzde 90'ının benzinin tükendiğine dair bilgi verdiğini ifade etti.

Yakında geri kalan istasyonlarda da stokların tükeneceği söyleniyor.

Gelişmeler, İngiltere'nin ikinci bir “ hoşnutsuzluk kışına ” girebileceğine dair korkuları artırırken, Noel zamanında rafların normalden daha boş olabileceğine dair uyarılarda da bulunuldu.

Hükümet, çözüm için yaklaşık 5 bin şoföre geçici vize verilmesi kararına vardı ancak muhalefet bu kararın yeterli olmadığını söylüyor.