İşçi Sendika Haberleri

Getir çalışanlarının yüzde 14'ünü işten çıkaracak

9 ülkede 32 bin kişinin çalıştığı Getir, tüm dünyadaki çalışanlarının yüzde 14’ünü işten çıkarma kararı aldı.

TÜMTİS: Yemek Sepeti’nde hukuk mücadelemizi kazandık

Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMTİS) yaptığı yazılı açıklamada, Yemek Sepeti Manisa deposunda işten çıkarılan 3 işçi için mahkemenin işe dönüşe ve tazminata hükmettiğini duyurdu.

Sabancı Holding önünde EnerjiSA işçilerine polis müdahalesi

İstanbul'daki Sabancı kuleleri önünde oturma eylemi yapan EnerjiSA işçilerine polis müdahalede bulundu. DİSK'e bağlı Enerji-Sen'in Genel Başkanı Süleyman Keskin ve Kurucu Genel Başkanı Kamil Kartal ile 7 işçi gözaltına alındı.

Yoksulluk sınırı 20 bin liraya dayandı

KAMU-AR, mayıs ayına ilişkin "Açlık Yoksulluk Araştırması"nı yayımladı. Buna göre Mayıs 2022'de 4 kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için gereken gıda harcaması miktarı (açlık sınırı) 6 bin 465 liraya yükseldi. Yoksulluk sınırı ise 19 bin 406 liraya çıktı.

Denizli'de maden ocağında göçük... 1 işçi hayatını kaybetti

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde, maden ocağında meydana gelen göçükte 1 işçinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Lezita'da 16 kişi daha işten çıkarıldı

Hukuksuz işten çıkarmalara karşı eylem yapan Lezita'da 16 kişiyi daha işten çıkardılar.

PTT çalışanlarından ‘mobbing’e karşı iş durdurma eylemi

Arnavutköy’de bulunan PTT yerleşkesinde (Arnavutköy Posta Dağıtım Müdürlüğü) taşeron işçiler bir PTT-Sen yöneticisinin haksız işten atılması ve bir üyenin de haksız yere yer değişikliği yapılarak sürgün edilmesini protesto etmek için bu sabah itibariyle dağıtıma çıkmadı.

Kamu çalışanlarından artan kiralara çadırlı protesto

Artan kira ve konut fiyatları Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu üyelerince İstanbul Beşiktaş'ta protesto edildi.

Yapı Yol Sen: Çalışanlar Millet Bahçesi açılışına katılmaya zorlanıyor

Yapı Yol Sen’den yapılan açıklamada, “Bakanlık çalışanları Atatürk Havalimanı arazisine yapılacak Millet Bahçesi’nin açılışına katılmaya zorlanıyor” denildi.

Kamu dışında çalışan öğretmenlere de indirim hakkı tanınsın

Birlik Sendikası Öğretmen Bürosu kamu kurumları dışında çalışan öğretmenler için indirimli ulaşım hakkını geri istiyor.

DİSK-AR: Her iki genç kadından biri işsiz

DİSK-AR 'ın yayınladığı Genç İşsizlik Bülteni'ne göre Türkiye'de her iki genç kadından biri işsiz. Türkiye, genç işsizliği sıralamalarında dünya ortalamalarından yüksekte.

Sinbo işçilerinin eylem hakkı tescillendi!

Ankara'da, polisin eylem daha başlamadan yaptığı "dağılın" çağrısının hemen sonrasında müdahale ettiği sinbo çalışanları hakkındaki soruşturma takipsizlikle sonuçlandı.

4 kişilik ailenin açlık sınırı 4 bin 750 liraya yükseldi

Birleşik Metal İş Sendikası Araştırma Merkezi'nin raporuna göre 4 kişilik aile için Nisan 2022'de açlık sınırı 4 bin 750 lira, yoksulluk sınırı 16 bin 431 lira olarak hesaplandı.

Kadın Ustalar işçilerinden eylem: Lütuf değil hakkımızı istiyoruz

Kadın istihdamını artırma iddiasıyla kurulan Kadın Ustalar Proje Yönetimi Şirketi işçileri işe girdikleri andan itibaren yaşadıkları hak kaybına karşı eylemdeydi. “Lütuf değil hakkımızı istiyoruz” diyerek Bornova’daki CarrefourSA önünde toplanan işçiler üç aydır maaşlarını alamadıklarını söylediler.

Soma’da hayatını kaybeden 301 madenci anıldı

Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen ve 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın üzerinden sekiz yıl geçti. Acılı aileler adalet arayışını sürdürüyor, avukatlarıyla 'siyasi sebeplerden' tutuklu.

İSİG Meclisi: 2022 yılının ilk 4 ayında en az 479 işçi öldü

İSİG Meclisi’nin açıkladığı verilere göre nisan ayında 129 işçi, 2022 yılının ilk 4 ayında ise en az 479 işçi iş cinayetlerinde öldü.