İşçi Sendika Haberleri

Sağlık çalışanlarından iş bırakma eylemi

TBMM’de kabul edilen yasa ile sağlık hizmetinin ekip hizmeti olmaktan çıktığını ve sadece hekimlere verilen zam ile sağlık emekçileri arasında büyük bir adaletsizlik yapıldığını belirten sağlık çalışanları, dün tam gün iş bırakma eylemi yaptı.

İktidara yakın sendikadan açlık sınırı açıklaması: Açlık sınırı 3 bin 107 liraya yükseldi

Memur-Sen, yoksulluk sınırının 8 bin 823 liraya, açlık sınırının ise 3 bin 107 liraya yükseldiğini açıkladı.

Lila Kâğıt fabrikasında sendikalı işçi kıyımı

Tekirdağ Çorlu'da faaliyet gösteren Lila Kâğıt fabrikasında işçi kıyımı devam ediyor. Eylül ayında performans düşüklüğü iddiasıyla 17 işçi işten çıkarılırken, çarşamba günü de Selüloz-İş Sendikasına üye olan 5 kişinin işine son verildi.

Son 19 yılda 1890 maden işçisi hayatını kaybetti

İSİG, Dünya Madenciler Günü’nde son 19 yılda meydana gelen ölümlü işçi kazalarını 1890 can olarak açıkladı. İSİG raporu, ‘maden kazaları önlenebilir’ diyor

DİSK'ten, Çalışma Bakanlığı önünde asgari ücret eylemi: 5 bin 200 TL olsun

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, asgari ücretin net 5.200 lira olması talebiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde eylem yaptı.

Öz Sağlık-İş: Hekimlere yapılan zamdan sağlık işçileri de faydalansın

Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, hekimlere yapılan zam müjdesini sağlık işçilerinin de beklediğini belirtti.

Birleşik Kamu-İş en düşük memur maaşı talebini açıkladı

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu en düşük memur maaşı talebini 4 bin 978 lira olarak duyurdu.

Sağlık sendikaları iş bırakıyor: Tüm illerde eylem kararı

Sağlık iş kolunda yer alan sendikalar, ülke genelinde iş bırakma eylemi yapacak.

DİSK-Ar'dan asgari ücret raporu: Kişi başına gelire paralel olarak artsaydı 5 bin 645 TL olması gerekirdi.

DİSK-AR’ın 2022 yılı asgari ücret raporunda, “1974’te kişi başına milli gelirin yüzde 80,6’sı düzeyinde olan asgari ücret, 2021 yılında milli gelirin yüzde 54,5’ine geriledi" denilerek asgari ücretin kişi başına gelire paralel olarak artması halinde brüt asgari ücretin 2021 yılında 3 bin 577 TL değil, 5 bin 645 TL olması gerektiği ifade edildi.

Emetbor'da kazanan taşeron işçiler

Emetbor'da çalışan 120 taşeron işçi kadrolularla aynı işi yaptıkları için aynı ücreti almadıkları için açtıkları davayı kazandı. Mahkeme işçilerin talebini haklı bularak kadrolu işçilerle aynı haklara sahip olmaları gerektiğine hükmetti.

İşçilerin maaşlarını ödemeyen Tanzim Market’in iflasına karar verildi

İşçilerin ücretlerini ödemeden konkordato ilan eden ucuzcu marketler zinciri Tanzim Market’in iflasına karar verildi.

Türk-İş asgari ücret açıklaması: Anketlerin aşağısında olmayacak

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat bugün yapılan ilk asgari ücret toplantısının ardından açıklama yaptı. Irgat, "Bakanın anketlerini gördünüz. Asgari ücretin anketlerin aşağısında olması zaten söz konusu olmayacaktır. Anket sonuçlarının biraz daha üzerinde olacak diye düşünüyoruz" dedi. Bilgin'in paylaştığı ankette ortalama rakam 3 bin 924 lira oldu. Irgat, ayrıca nihai kararın 14'ünde açıklanmasını beklediklerini dile getirdi.

Türkiye Gazeteciler Sendikasından, Cumhuriyet gazetesi önünde eylem

Sekiz çalışanın işten atılması üzerine Cumhuriyet önünde protesto gösteri düzenlendi. Atılan gazetecilerin sendikalı (TGS) olması dikkat çekti. Eyleme Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya da katıldı.

Sendikalardan ortak açıklama: İnsanca yaşamayı mümkün kılacak bir asgari ücret belirlenmeli

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK tarafından yapılan ortak açıklamada, "Günün ekonomik ve sosyal koşullarına göre işçinin ve ailesinin insanca yaşamasını mümkün kılacak ve insanlık onuruyla bağdaşacak asgari ücret belirlenmelidir" denildi.

Tüm Emekli-Sen yeniden kuruldu!

Sendika genel merkezi tarafından bugün basına yapılan yazılı açıklamada, “ülke çapında 76 kurucudan oluşan Kurucular Kurulunun 15 Kasım 2021 tarihinde 2021 Tüm Emekliler Sendikası (2021 Tüm Emekli-Sen) adıyla Ankara Valiliğine yaptığı başvuru ile yeni sendikanın kuruluşunun gerçekleştiği ve sendikanın yeniden örgütlenme faaliyetlerine başladığı” belirtildi.

Açlık sınırı 3 bin 900 lira

Birleşik Kamu İş Federasyonu yoksulluk sınırı araştırmasının Kasım 2021 sonuçları açıklandı. Araştırmada, dört kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için bir ay süreyle ödenmesi gereken para, 3 bin 890 lira olarak hesaplandı.