İşçi Sendika Haberleri

Metal işçilerinden toplu sözleşme mitingi!

Türk Metal Sendikası bugün Kocaeli’de miting düzenledi. Toplu sözleşme masasında işveren MESS ile anlaşamayan sendikanın mitingi Genel Başkan Pevrul Kavlak’ın katılımı ile gerçekleşti. Mitinge Sosyalist Cumhuriyet Partisi de katılarak destek verdi.

Eğitim emekçilerine Sosyalist Cumhuriyet Partisinden destek

'İnsanca yaşamak istiyoruz' diyen Eğitim-İş üyesi öğretmenler Türkiye genelinde bir günlük iş bırakma eylemi yaptı. Eğitim emekçilerinin eylemi ile ilgili Sosyalist Cumhuriyet Partisi İşçi- Sendika Bürosundan yapılan açıklamada "Eğitim emekçilerimizin bu haklı eylemini destekliyor, Eğitim-İş Sendikamıza ve öğretmenlerimize başarılar diliyoruz" denildi.

Memur Sen Başkanı Ali Yalçın'dan 'ek zam' tepkisi

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin "Memurlarımıza ek artışlar yapıldı, bize teşekkür ediyorlar" sözlerine tepki gösterdi.

Metal işçileri Çerkezköy'de meydanlara indi

Türk Metal Sendikası (TMS) ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında süren toplu sözleşme görüşmelerinden sonuç çıkmayınca alınan grev kararı sonrası binlerce metal işçisi meydanlara indi. Sendika üyelerinin 2 Ocak gününe kadar iş yavaşlatma eylemi yapacağı belirtildi.

Yoksulluk sınırı 13 bin TL’yi aştı!

Türk-İş, aralık ayı yoksulluk sınırının 13 bin 72 TL, açık sınırının ise 4 bin 13 TL olduğunu açıkladı. Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ aylık 5 bin TL’ye yaklaştı. Gıda fiyatlarında önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 54,96 oranında rekor artış kaydedildi.

Kuşadası’nda göçük altında kalan işçi hayatını kaybetti

Kuşadası’nda Ferhat Doğan isimli 25 yaşındaki işçi, göçük altında kalarak hayatını kaybetti.

Türk Metal grev kararı aldı!

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Kavlak, grev kararı aldıklarını açıkladı. Kavlak, "Mücadelemizin en etkili silahını buradan, Gemlik'ten bütün Türkiye'ye duyurmaya geldim. Buraya grev kararımızı alarak geldim. 24 Aralık günü itibarıyla grev kararımızı aldık" dedi.

Memur-Sen: Memurların gelir kaybı giderilsin

Memur-Sen Konfederasyonu, kamu görevlilerinin gelir kaybının giderilmesi ve alım gücünün tekrar yükseltilmesi için hükümete çağrı yaptı.

THY ve Hava-İş Sendikası anlaştı: Enflasyon farkına ek yüzde 60 zam

Pandemide çalışanların maaşını düşüren THY, sendika ile anlaştı. Çalışanlara ilk altı ay enflasyona ek yüzde 60 zam yapılacak. Sendika ilk olarak enflasyona ek yüzde 100 zam talep ediyordu.

Hürriyet davasını gazeteciler kazandı: 16 maaşlık tazminat alacaklar

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Kasım 2019’da sendikal faaliyetler yürüttükleri için işten çıkarılan gazetecilerin Hürriyet’e karşı açtıkları davayı kazandıklarını duyurdu.

Bakırköy Belediyesi işçileri grevi CHP binasına taşıdı

Bakırköy Belediyesi önünde yaklaşık iki aydır grev yapan işçiler, görüşmelerinden sonuç alamadıkları gerekçesiyle CHP Bakırköy ilçe Başkanlığında ''bekleme eylemi'' başlattı.

Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın: Cumhurbaşkanımıza ek zam beklentimizi aktardık

Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, "Memur-Sen Genel Yönetim Kurulumuzla birlikte Sn. Cumhurbaşkanımıza ziyaret gerçekleştirdik.Kamu görevlilerinin gelir vergisi yükünün kaldırılması/hafifletilmesi yönündeki teklifimizin hayata geçirilmesinden dolayı memnuniyetimizi ifade ettik.Ek Zam beklentimizi aktardık" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Memur-Sen Başkanı ile ek zam konusunu görüşecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün saat 16.00'da Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın'ı kabul edecek. Görüşmede ek zam konusu ele alınacak. Yalçın, dün yaptığı açıklamada "Ekonomideki dalgalanma nedeniyle alım gücü düşen kamu görevlileri için ek zam görüşmelerimizin başlamasını istiyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Memur-Sen ek zam görüşmelerinin başlatılması için Bakan Bilgin'le görüştü

Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den ek zam görüşmelerinin bir an önce başlatılmasını talep ettiklerini duyurdu.

Sosyalist Cumhuriyet Partisi: Özel ocakta iş sağlığı da olmaz, işçi sağlığı da!

İzmir’in Kınık ilçesinde özel bir madende meydana gelen patlama ile ilgili Sosyalist Cumhuriyet Partisi İşçi-Sendika Bürosundan yapılan açıklamada, özel maden uygulamasının maden kazalarına neden olduğu belirtildi.

Kasım ayında 164 işçi hayatını kaybetti

İş Sağlığı ve İşçi Güvenliği Meclisinin yayımladığı 2021 Kasım ayı raporuna göre 164 işçi iş cinayetine kurban gitti.