İşçi Sendika Haberleri

Egger Dekor'da grev kararı asıldı

DİSK’e bağlı Lastik-İş Sendikasında örgütlenen Egger Dekor fabrikasında grev kararı asıldı.

‘Halkın Enflasyonu’ araştırması: Gıda fiyatlarında artış yüzde 37,6

Birleşik Kamu-İş ‘Halkın Enflasyonu’ araştırmasına göre gıda fiyatlarında son bir yıllık artış yüzde 37,6. Açlık sınırındaki vatandaş sayısı ise arttı.

Türk-İş'ten ‘gelir vergisi düşürülsün’ talebi: 'Ücreti 4 bin lira olan işçi 1479 lira kayba uğruyor'

Türk-İş, işçilerin gelir vergisi oranlarının düşürülmesini istedi. Konfederasyon; Cumhurbaşkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Vergi Konseyi Başkanlığına yazı gönderdi.

İzmir Metro A.Ş'de Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmaya varıldı

İzmir metro ve tramvayda 627 çalışanı kapsayan toplu sözleşme sürecinde anlaşmaya varıldığı duyuruldu.

Memura 30 kuruş fazla mesai zammı!

Her gün gıdadan akaryakıta kadar birçok ürüne zam gelirken devlet memurlarının fazla mesai ücretlerine yapılan zam Levent Kırca'nın zam skeçlerini akla getirdi. Devlet memurlarının önümüzdeki yıl fazla çalışma karşılığında saat başı alacakları ücret 2.4 liradan 2.7 liraya çıkacak.

Türk-İş'ten kağıt toplayıcılarına destek ziyareti

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, "Sokak atık toplayıcılarının yaşadığı sorunlar hepimizin sorunu. İş sağlığı ve güvenliği konusu başta olmak üzere birçok sorunları bulunuyor" dedi.

Cargill’de zafer 1280 gün sonra geldi

Tekgıda-İş Sendikası, 1280 günün ardından Cargill'de çoğunluk tespit belgesini aldı. Sendika, işvereni toplu iş sözleşmesi görüşmelerine davet ederek, "iyi niyet göstergesi" olarak eylem çadırını kaldırdıklarını açıkladı.

Ruhsatsız işletilen maden ocağında göçük altında kalan 3 işçiden birinin cansız bedenine ulaşıldı

Zonguldak'ta, maden ocağında meydana gelen göçüğün altında kalan 3 işçiden 2'si kurtarıldı, diğer işçinin cenazesi yaklaşık 11 saat sonra çıkarıldı.

Açlık sınırı 3 bine geldi, yoksulluk sınırı 10 bini geçti

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı 2 bin 955 TL’ye yükselirken, yoksulluk sınırı 10 bin 221 TL'ye çıktı.

Emek cephesinden asgari ücret açıklaması: 45 yıla bedel olacak

Asgari Ücret Tespit Komisyonu aralık ayı itibarıyla 2022'de geçerli olacak asgari ücret belirleme görüşmelerine başlayacak. Merakla beklenen zam pazarlığı öncesinde Türk-İş Başkanı Ergün Atalay'dan kritik bir açıklama geldi. Atalay, "45 yıldır asgari ücret belirleniyor bu yıl 45 yıla bedel bir yıl olacak" ifadelerini kullandı.

Mitsuba'da işçilerin 24 saatlik direnişinden kazanım, patron sendikayı tanıdı

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Birleşik Metal-İş Sendikası’na bağlı dokuz işçinin sözleşmesinin feshedildiği Mitsuba Otomotiv Fabrikası’nda işçilerin 24 saat süren eylemleri kazanımla sonuçlandı.

Bursa'da kimya fabrikasında patlama; 1 işçi öldü, 3 işçi yaralandı

Bursa'nın Kestel ilçesinde kimyasal ürün işleyen bir fabrikada meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre 1 işçi öldü, 3 işçi yaralandı.

Mitsuba'da direniş başladı! İşçiler fabrikayı terk etmeme kararı aldı

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Mitsuba Otomotiv Fabrikası’nda Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlenen işçiler, haklarını aramak için direnişe başladı. İşçiler kendilerini fabrikaya kilitledi.

130 bin metal işçisi için pazarlık süreci başlıyor

Otomotiv, beyaz eşya ve elektronik sektörlerinde çalışan 130 bin metal işçisi için pazarlık süreci yarın başlıyor. Görüşmelerde, işveren tarafını MESS, işçi tarafını ise Türk Metal, Özçelik-İş ve Birleşik Metal-İş temsil edecek.

Emekli grupları kaynakların adil kullanımı için birleşiyor

Emeklilerin hak arama mücadelesinde çeşitli dayanışma ağları altında örgütlü emekliler ‘Emekliler Eşgüdüm Üst Kurulu’ çatısı altında birlikte hareket etme kararı aldı. Eşgüdüm Üst Kurulunun dönem sözcülüğünü Birleşik Kamu İş Konfederasyonu eski genel başkanı İsmail Tutoğlu yapıyor.

İşçiler boykota başladı! Yemek Sepetinde siparişler düştü

Nakliyat-İş Sendikasının, Yemeksepeti/BanaBi işvereninin, çalışanların iş kolunu değiştirerek 2000 işçinin üyeliklerini düşürmesi üzerine yaptığı boykot çağrısı yerini buldu. Yemek sepeti siparişlerinde yüzde 30 civarında düşüş olduğu belirtiliyor.