İşçi Sendika Haberleri

Salcomp'ta kazanan işçiler oldu; işten çıkarılan 170 kişi geri alındı

Türk Metal Sendikası, Salcomp Xiaomi’de elektronik firmasında işyerinden atılan 170 kişinin geri alındığını ve toplu iş görüşmeleri için müzakereye başlayacaklarını duyurdu.

Sendikal mücadele veren işçilerden Yemek Sepeti'ne boykot çağrısı

Nakliyat-İş, Yemek Sepeti'ne karşı boykot başlattı. Çok sayıda sendika ve meslek örgütü boykota destek verdi.

Türk-iş: Açlık sınırı 3 bin TL'yi geçti, yoksulluk sınırı 10 bin TL'ye dayandı

TÜRK-İŞ'in raporuna göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 3 bin 49 liraya çıktı. yoksulluk sınırı ise 3.5 asgari ücretten fazla.

Taşeron kalksın! Güvencesizlik istemiyoruz!

Ankara’da, doğalgaz dağıtımı yapan BaşkentGaz’ın taşeronu Ersan Elektrik firmasında çalışan Enerji-Sen üyesi işçiler, dün Ulus Meydanı’nda taşeron çalışmanın kaldırılması talebiyle basın açıklaması yaptı.

Pandemi işçilerin sigorta primlerini vurdu! Eksik yatan günler ne olacak?

Salgın gerekçesiyle yaşama geçirilen kısa çalışma ve ücretsiz izin uygulamaları 1 Temmuz itibarıyla sona erdi. Kısa çalışma ve ücretsiz izin döneminde işçilerin emeklilik sigorta primleri yatırılmadı. Aradan yaklaşık üç aya yakın zaman geçti ancak kısa çalışma ve ücretsiz izin döneminde yatırılmayan emeklilik primlerinin ne olacağı konusunda iktidardan ses seda yok.

Tek Gıda İş Genel Başkanından Tekirdağ Valiliğinin işçilere müdahalesine tepki

TekGıda İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, 130 gündür grev yapan Bel Karper ve Adkoturk işçilerine yapılan polis müdahalesine tepki gösterdi. Türkel, ‘Güvenlik güçlerinin işçilere yönelik şiddeti kabul edilemez.’ dedi.

Otobüsçüler Odası Başkanı, şoför ücretlerine tavan fiyat belirledi: Sakın fazla vermeyin!

Antalya Otobüsçüler Odası Başkanı Yasin Arslan, halk otobüsü sahiplerine şoförlere 200 TL'nin üstünde yevmiye verilmemesi için mesaj çekti. Arslan'ın mesajında 'birimiz 210 verir ise sürekli daha fazlasını isteyeceklerdir' ifadelerini kullanması dikkat çekti.

Tekirdağ valisi derdini anlatmaya gelen işçileri coplattırıp gözaltına aldırdı

Bel Karper ve Adkoturk'te aylardır grevde olan işçiler Tekirdağ Valiliği önüne gitti. İşverenin grev kırıcılığı ile ilgili şikayetlerini dile getirmek isteyen işçilere valinin polise 'süpür' talimatı vermesinin ardından 60 işçi gözaltına alındı. Yaralanan TekGıda İş Sendikası örgütlenme uzmanı Yunus Durdu, ‘Vali'ye mektup verecektik, o çocukları bile coplattı.’ dedi.

İşverenden işçilerine ek ödeme desteği

Ekonomik darboğaz ve pandemi asgari ücretle geçinmeye çalışan işçileri zorlarken Gaziantep'te bir fabrika işverenlere örnek olması gereken bir uygulamaya imza attı Gaziantep'teki Merinos Fabrikası işçilerine bin 500 TL ikramiye verdi.

Kazanan işçiler oldu! Finlandiya şirketi Salcomp geri adım attı

Finlandiya şirketi Salcomp teknoloji şirketine sendikal mücadele veren emekçilerin mücadelesi sonuç verdi. Türk Metal Sendikasına üye olduğu için işten çıkarılan işçilerle ilgili olumlu haberi sendikanın genel başkanı Pevrul Kavlak, duyurdu. Kavlak, işverenle görüşmeler sonucu sunulan koşulların kabul edildiğini belirtti. İşverenin tüm işçilere yeniden işbaşı yaptıracağını vurguladı.

Grev çadırına silahlı saldırı

Bel Karper fabrikası önündeki grev çadırına silahlı saldırı gerçekleşti.

MDD Hareketinden Salcomp’ta sendika mücadelesi veren işçilere ziyaret

Milli Demokratik Devrim Hareketi işçi sendika bürosu, Xiaomi’ye üretim yapan Finlandiya şirketi Salcomp sendika üyesi oldukları için işten çıkarılarak direniş başlatan işçileri ziyaret etti.

170 kişinin işten çıkarıldığı Xiaomi'de direniş sürüyor

Çinli telefon üreticisi Xiaomi’nin İstanbul Avcılar’da mart ayında açılan fabrikasında sendikalaşma gerilimi yaşanıyor. Türk Metal Sendikası’nın yetki aldığı işyerinde, çoğunluğu kadınlardan oluşan 170 kişinin işten çıkartılması üzerine işçiler eylem başlattı.

Sendikalaştıkları için kovulanların direnişi sokakta sürüyor

Konya’da faaliyet gösteren Kentpar Otomotiv fabrikasında sendikalaştıktan sonra tazminatsız kovulan 140 işçi direnişlerini fabrika önüne taşıdı. Fabrika içindeki eylemleri polis zoruyla engellenen işçiler işe iade istiyor.

İSİG: Kovid-19 nedeniyle en az bin 209 işçi yaşamını yitirdi

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclis'i, pandeminin Türkiye’de ilk görüldüğü tarih 11 Mart 2020’den 10 Eylül 2021 tarihine kadar Kovid-19 nedeniyle ölen işçilere ilişkin hazırladığı raporu yayımladı. Rapora göre, 18 ayda en az bin 209 emekçi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

Aile hekimlerinden Ankara'da sözleşme ve ödeme yönetmeliğine karşı eylem

Yüzlerce aile hekimi, Sağlık Bakanlığının “Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği”ne tepki göstererek Ankara’da eylem yaptı.