İşverenden işçilerine ek ödeme desteği

İşverenden işçilerine ek ödeme desteği
Ekonomik darboğaz ve pandemi asgari ücretle geçinmeye çalışan işçileri zorlarken Gaziantep'te bir fabrika işverenlere örnek olması gereken bir uygulamaya imza attı Gaziantep'teki Merinos Fabrikası işçilerine bin 500 TL ikramiye verdi.

Pandemi ile birlikte ülke genelinde girilen ekonomik darboğaz, her kesimi olumsuz etkiliyor. Gıda malzemeleri başta olmak üzere faturalara ve kiralara gelen zamlardan dolayı işçiler ve mavi yakalıların maaşı eridi. Üretim şehri Gaziantep, ihracatta edindiği başarıya rağmen ekonomik darboğaz sebebiyle yangın yerine döndü. Organize Sanayi Bölgesinde çalışan işçiler ve mavi yakalı personeller, daha yüksek maaş alabilmek için iş aramaya başladı. Üretimin aksamasını engellemek isteyen ve kalifiye elemanlarını kaybetmek istemeyen firmalar işçi ve personellerini elde tutmaya çalışıyor. 

Asgari ücret alan işçi ve personellerine maaşının yanı sıra elden ek ödeme yapan firma sayısı ise her geçen gün artıyor. Kalifiye eleman sorunu yaşamak istemeyen fabrikalar, organizeyi de ayakta tutmaya çalışıyor.

MERİNOS’TAN ÇALIŞANLARINA İKRAMİYE

Fabrikaların işçi ve personellerine yönelik uyguladığı ek ödemelerin en büyük kısmını Merinos yaptı. Hayırsever Erdemoğlu ailesine ait Merinos halı, çalışanlarına bin 500 TL ikramiye yatırarak zor günlerde elini taşın altına koydu. İşçiler ve mavi yakalı personeller, firma yetkililerine teşekkür etti.