Kendini tamir eden telefon ekranı geliştirildi

Kendini tamir eden telefon ekranı geliştirildi
Bilim insanları milyonlarca insana para ve zaman kazandıracak bir polimer geliştirdi. Araştırmacılara göre bu teknoloji sayesinde telefon ekranları kendi kendine tamir olacak. Çatlak ve kırık ekranlar birçok kullanıcının kabusu.

Akıllı telefonlar ve diğer akıllı cihazlar son 10 yılda hayatımızın her alanına var.. Dünya genelinde milyarlarca akıllı cihaz kullanılıyor. Birçok kullanıcının en büyük kabusu, ekranların çatlaması ya da kırılması. Servislerde ekranlar için bazen cihaz parasına denk gelecek fiyatlar isteniyor.

NTV'nin haberine göre Kanada'daki Concordia Üniversitesi'nden iki araştırmacı bu sorunu çözebilecek bir yöntem geliştirdi. İkili, yaptıkları çalışmalar sonucunda kendi kendini tamir eden telefon ekranı ortaya çıkardı.

Yani telefonda meydana gelen çatlaklar bir süre sonra kendi kendine kapanmaya başlıyor. Bu da yakın gelecekte ekran değişiminin tarih olabileceğini gösteriyor.

Araştırma ekibinden Twinkal Patel, "Çiziklerin oda sıcaklığında tamamen düzelmesini sağlamaya odaklandık" ifadesini kullandı.

Geliştirilen polimer teknolojisinin ileride bataryaların ömrünü de uzatabileceği ileri sürüldü.