Kremlin: Erdoğan, Kiev’i Minsk anlaşmalarını uygulamaya ikna edebilirse bundan memnuniyet duyarız

Kremlin: Erdoğan, Kiev’i Minsk anlaşmalarını uygulamaya ikna edebilirse bundan memnuniyet duyarız
Kremlin Sözcüsü Peskov, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin ile Ukrayna lideri Zelenskiy’i görüşmeleri için ülkesine davet etmiş olmasına ilişkin, Ankara’nın, Kiev’i Minsk anlaşmalarını uygulamaya teşvik edebilmesi hâlinde bundan sadece memnuniyet duyacaklarını söyledi.

Rusya lideri Vladimir Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ‘Türkiye’ye gelmeye, aralarındaki sorunları ve farklılıkları çözmek için bir toplantı yapmaya davet edilmiş’ olması, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’a yöneltildi.

Söz konusu davetin yapıldığını, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın gündeme taşımıştı.

Kremlin Sözcüsü, söz konusu soruya şöyle yanıt verdi:

"Tabii ki Ukrayna’daki durumun sona ermesine yardımcı olabilecek her ülkenin girişimlerini memnuniyetle karşılıyoruz. Rusya ile Ukrayna arasındaki temel uyuşmazlık, (Ukrayna’nın doğusundaki çatışmaların sona erdirilmesi için yapılan) Minsk anlaşmalarının uygulanmasının Kiev tarafından durdurulmasıdır. Türk partnerlerimiz Ukraynalılara etki edip onları, önceden yapılmış anlaşmalar ile yükümlülüklerini yerine getirmeye teşvik edebilirlerse bunu sadece memnuniyetle karşılayabiliriz."

Peskov, “Bununla ilgili temasların gerçekleştirileceği yerin neresi olacağı, ikincil önemdedir” şeklinde konuştu.