Kültür Merkezi'ne Dönüştürülecek Üçüncü Bina Kıbrıs'a

Kültür Merkezi'ne Dönüştürülecek Üçüncü Bina Kıbrıs'a
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "KKTC Müjdesi"nin Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Cumhuriyet Meclisi ve Millet Bahçesi olduğu anlaşılınca Ankara'daki Kışlık Saray, Marmaris'teki Yazlık Saray'dan sonra Kültür Merkezi'ne dönüştürülecek üçüncü binanın da Kıbrıs'a yapılacağı anlaşıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 47'nci yıl dönümü dolayısıyla KKTC Cumhuriyet Meclisi Özel Oturumu'nda milletvekillerine hitap etti. Herkesin merak ettiği müjdeyi veren Erdoğan, KKTC'de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Meclis ve millet bahçesi yapılacağını açıkladı. Bunun üzerine Ankara'daki Kışlık Saray ve Marmaris'teki Yazlık Saray akıllara geldi. Böylelikle Kültür Merkezi'ne dönüştürülecek üçüncü binanın da Kıbrıs'ta inşa edileceği ortaya çıkmış oldu. 

MAHKEME KARARLARINA RAĞMEN KIŞLIK SARAY

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi adı verilen Ankara'daki Kışlık Saray için 2011 yılında Atatürk Orman Çiftliği'nin (AOÇ) ‘1’inci Derece Doğal ve Tarihi Sit’ alanı statüsü ‘3’üncü Derece Doğal Sit’ alanına dönüştürülmüş ve ‘Tarihi Sit’ statüsü kaldırılmıştı. Aynı yıl çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile çiftlik arazisinin parçalanarak ya da tamamının adalet hizmetlerinde veya Bakanlar Kurulu’nca belirlenecek kamu hizmetlerinde kullanılması için bedelsiz olarak hazineye devredilebilmesinin önü açıldı.

Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde, Bakanlar Kurulu 2012 yılında Başbakanlık Hizmet Binası yapımı amacıyla Gazi Yerleşkesi arazisini ‘Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı’ ilan etti. Ardından da Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ, Orman Bakanlığı ve Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun işbirliğiyle, Ak Saray olarak bilinen projenin inşaatı başlatıldı.

AOÇ’deki söz konusu arazi ve projeyle ilgili iki kez yürütmeyi durdurma kararı verildi. Önce Ankara 11’inci İdare Mahkemesi de AOÇ’deki yedi hektarlık alanı sit statüsünden çıkaran Tabiat Varlıkları Bölge Komisyonu kararının yürütmesini durdurdu. Ardından Ankara 5’inci İdare Mahkemesi, AOÇ’deki 33 bin 500 dekarlık alanda yapılan AOÇ Nazım İmar Planı ve 1’inci Derece Doğal ve Tarihi Sit Alanı Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ile Ulaşım Uygulama Projesi’nin yürütmesini durdurdu.

Bütün bunlara rağmen Recep Tayyip Erdoğan'ın 2014 yılında cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra yerleşke Cumhurbaşkanlığına tahsis edildi. Kasım 2014'te binanın maliyetinin 1.370.000.000 Türk lirası olduğu açıklanmıştı.

YAZLIK SARAY'IN MALİYETİ 50.000 AĞAÇ VE DOĞA YAĞMASI

Cumhurbaşkanlığı bütçesinden 2018 – 2021 yılları arasında 640 milyon lira harcanarak inşa edilen Muğla’nın Marmaris ilçesindeki Okluk Devlet Konuk Evi'nin görselleri ve neden olduğu tabiat yıkımı 2 hafta kadar önce medyaya yansımıştı. Okluk Koyu’ndaki 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın yaz tatillerini geçirdiği mütevazı konut yıkılarak yerine inşa edilen Cumhurbaşkanlığı yerleşkesi 92 dönümlük arazi üzerine kuruldu. 

Farklı büyüklükte 5 yapının yer aldığı Yazlık Saray’ın hemen yakınında ise üç bloktan personel lojmanları inşa edilirken 10 bin 966 metrekarelik dolgu alanı ise özel kum ve çakılla doldurulup plaj haline getirildi. Plaj içerisinde güneşlenme ve dinlenme amaçlı bungalovlar yer alırken bungalovların ucunda ise denize girmek için iskeleler bulunuyor. Kamuoyuna 300 odalı olduğu bilgisi yansıyan Yazlık Saray için 50 bine yakın ağaç kesilmiş ve ağaç kesilmesi ile ilgili haberlere de erişim engeli getirilmişti.

ÜÇÜNCÜ SARAY TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ'NİN KULLANDIĞI METEHAN'A

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kıbrıs Barış Harekatı'nın 47'nci yıl dönümü dolayısıyla KKTC Cumhuriyet Meclisi Özel Oturumu'nda Üçüncü Saray'ın yapılacağı yeri de açıkladı: "Metehan bölgesinde TSK ile görüşerek 500 dönüm araziyi bu iş için tahsis ettik. Bu arazide külliyeleri yapacağız. Bir de muhteşem bir millet bahçesini orada yapalım, gerçekleştirelim. Devlet olmanın ifadesi budur. Bu projeyi hayata geçirmek suretiyle nasıl bir Kıbrıs Türkleri'ne ait devlet varmış, bunu birilerinin görmesi lazım. Mimarımız güzel bir çalışma ile projeyi ortaya çıkardı. Bizzat ben de takip ettim. Ardından hemen işin statiklerine ve inşaatına gireceğiz. Fazla zamanımız yok".

Metehan bölgesi KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da bulunuyor. Bölge içerisinde Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne açılan bir sınır kapısı olduğu biliniyor. KKTC'de kullanıma açılmayan ve TSK'nın hakimiyetinde olan 500 dönümlük alanda Cumhurbaşkanlığı Külliyesi adı verilen Üçüncü Saray ve diğer yapılar inşa edilecek.