Kültür Sanat Haberleri

Melek Mosso'nun Isparta Gül Festivalindeki konseri iptal edildi

Isparta Uluslararası Gül Festivali'nde 3 Haziran’da düzenlenecek olan Melek Mosso konserinin iptal edildiği öğrenildi. Mosso ile ilgili daha önceki konserinde sarf ettiği bazı sözler nedeniyle bazı siyasi partiler ve dernekler konserin iptal edilmesini istemişti.

AKP'li Belediyeden Niyazi Koyuncu konserine yasak

Eskişehir'deki Anadolu Fest etkinliği ile başlayan kültür sanat etkinlikleri yasağına bir yenisi eklendi. AKP'li belediye tarafından 2005 yılında yakalandığı kanser nedeniyle hayatını kaybeden sanatçı Kazım Koyuncu’nun kardeşi Niyazi Koyuncu'nun konseri yasaklandı.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'ndan Ahmet Kaya şarkıları

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Ada Ankara, Ahmet Kaya şarkıları konserine ev sahipliği yapacak.

Ahmet Say son yolculuğuna uğurlandı!

Hayatını kaybeden müzikolog, yayıncı, öykü ve roman yazarı Ahmet Say, Ankara'da düzenlenen törenin ardından Karşıya Mezarlığı'nda son yolculuğuna uğurlandı Fazıl Say, babası için bestelediği 'Babam Ahmet Say'ı ilk kez törende çaldı..

Cumhuriyet aydını Ahmet say hayatını kaybetti

Ünlü piyanist Fazıl Say, sosyal medya hesabından babası Ahmet Say'ın yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Erdal Beşikçioğlu oyunlarını iptal etti! 'Tiyatro ticarethane değil'

Erdal Beşikçioğlu’nun kurduğu Tatbikat Sahnesi, tüm oyunlarını sahnelediği Fişekhane ile yollarını ayırdı. Tiyatrodan yapılan açıklamada, ‘etik sebeplerden ötürü’ bu kararın alındığı belirtildi.

Haydarpaşa kazılarında Helenistik döneme ait mezar bulundu

Haydarpaşa Tren Garı yerleşkesinde yaklaşık dört yıldan bu yana devam eden arkeoloji kazılarında Helenistik döneme ait mezar bulundu

Will Smith 10 yıl boyunca Oscar'dan men edildi

Will Smith, Oscar töreninde komedyen Chris Rock'a tokat atması nedeniyle 10 yıl boyunca Oscar galalarından ve diğer Akademi etkinliklerinden men edildi.

‘Atatürk’ dizisinde Emma Watson oynayacak iddiası

Başrolünde Aras Bulut İynemli'nin yer alacağı 'Atatürk' dizisinde 'Emma Watson' ile birlikte oynayacağı iddia edildi.

94. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu

Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından verilen Oscar ödülleri sahiplerini buldu.

Yasemin Göksu'dan, Limak Holding'e: Aç kalırım daha iyi

Sanatçı Yasemin Göksu, Mendilimin Yeşili türküsünü reklam için kullanmak isteyen Limak Holding'e tepki gösterdi. Göksu, Limak Holding'in '18 Mart Çanakkale Zaferi' videosu için Urumeli Hatırası albümündeki Mendilimin Yeşili türküsünü kullanmak istediğini, kendisinin bu isteği geri çevirdiğini söyledi.

Berfin Bahar’ın Mart sayısında, ‘Savaş ve barışın edebiyata yansıması’

27 yıldır yayımlanan Berfin Bahar’ın Mart 2022 / 289. sayısı yayımlandı. Derginin bu ay ki sayısının kapak konusu 'Savaş ve barışın edebiyata yansıması'.

İnci Özdil'den Batı'ya tepki: Sanatı pis amaçlarınıza alet ettiniz

Orkestra şefi İnci Özdil ve Sıdıka Özdil sosyal medya hesabından, Putin'in arkadaşı ünlü orkestra şefine 'Putin'i kına yoksa kovulursun' diyerek 24 saat süre verilmesine, "Yazıklar olsun size AB ve ABD.! Nazilerin Toscanini’ye yaptığının aynısı bu" diyerek tepki gösterdi.

Rumeli türkülerinin ünlü ismi Arif Şentürk hayatını kaybetti

Rumeli türküleriyle bilinen 81 yaşındaki Arif Şentürk yaşamını yitirdi.

Cüneyt Arkın: Biz Anadolu çocuğuyuz, eşcinsel bir karakteri oynamam

Oyuncu Cüneyt Arkın ‘asla oynamam dediğiniz bir rol var mı’ sorusuna “Ama mesela Recep İvedik rolünü dünyayı versen oynamazdım. Ya da bir eşcinseli, bir kadını oynamam. Yaptığın işin sana yakışması lazım. Biz Anadolu çocuğuyuz” cevabını verdi.

Rusya'da Nazım Hikmet'in doğumunun 120. yılında anma etkinliği düzenlendi

Rusya’nın başkenti Moskova’da şair Nazım Hikmet Ran'ın doğumunun 120. yılı dolayısıyla anma etkinliği düzenlendi. Anma etkinliğine katılan Rusya Yazarlar ve Yayıncılar Birliği Başkanı Şargunov, Nazım Hikmet'in 'efsane' olduğunu ve Rusya'da yaşadığı için Nazım ile gurur duyduklarını söyledi.