Kültür Sanat Haberleri

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali başladı

Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla Antalya Büyükşehir Belediyesince bu yıl 58'incisi düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali, bir kez daha sanatseverlerle buluştu.

Haluk Levent ile Kızıl Ordu Korosu Cumhuriyet marşlarını seslendirdi

Şarkıcı Haluk Levent, Rus Kızıl Ordu Korosu ile Ankara’da konser verdi. Konserde, Cumhuriyet marşları seslendirildi. Rusya’nın Ankara Büyükelçisi, "Türkiye ile ilişkimiz, bitmeyen bir şarkı gibi" dedi. Konsere, Ankaralı vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Oyuncu İlhan Daner hayatını kaybetti

Bir süredir hastanede tedavi gören oyuncu, senarist ve yönetmen İlhan Daner, 83 yaşında hayatını kaybetti.

Haluk Levent, Kızıl Ordu Korosuyla sahne aldı

Rus Aleksandrov Kızılordu Korosu ile İstanbul'da sahneye çıkan sanatçı Haluk Levent, Cumhuriyet marşlarını seslendirdi. Koro ile birlikte sahneye çıkmasının 'çocukluk hayali olduğunu' belirten Levent, "Kurtuluş Savaşı zamanında Rusya bize çok dostluk, kardeşlik yaptı. Ben Türk-Rus ilişkilerinin çok üst düzeye çıkmasını isteyenlerden biriyim" dedi.

Kültür Bakanlığı’ndan ‘tarif kitabı’ açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Emine Erdoğan’ın 'Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı' isimli kitabına yönelik, "Türk mutfağının zenginlikleri ve beraberinde taşıdığı kültürel birikiminin yurt dışında tanıtımı amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nın destekleriyle yayımlanmıştır" açıklamasında bulundu.

Dünyaca ünlü Brezilyalı yazar son kitabını Milli okçu Mete Gazoz'a adadı

Brezilyalı ünlü yazar Paulo Coelho, son kitabı Okçu'nun Yolu'nu olimpiyat şampiyonu milli okçu Mete Gazoz'a adadı.

Haluk Levent, Kızıl Ordu Korosu'yla konser verecek

AHBAP derneğinin kurucusu Haluk Levent, Rus Aleksandrov Kızıl Ordu Korosu'yla Cumhuriyet konserleri vereceğini açıkladı. Levent, "Pazartesi, Salı, Çarşamba Rus Kızıl Ordu Korosu'yla konsere çıkacağız. Rus Kızıl Ordu Korosu bugüne kadar solist almıyordu, sağ olsunlar ilk kez beni aldılar. Kendi gösterileri olacak, muazzam gösteriler" dedi.

Sonuç odaklı sınavların sonucu; 'Sınav Bitti Eller Havaya'

Yüz yüze eğitim başlaması ile birlikte hem öğrenci hem de velilerin hayatında eğitim yeniden önemli bir alan oluşturdu. Habe2021'den Kader Yılmaz, yakında “Sınav Bitti Eller Havaya” isimli yeni çocuk romanı raflarda yerini alacak olan Buket Çetin'le, çocukları ve çocukların eğitimini konuştu.

Altın Koza ödülleri sahiplerini buldu

Altın Koza Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda en iyi film ödülünü Ahmet Necdet Çupur’un yazıp yönettiği "Yaramaz Çocuklar" filmi aldı. "Sen Ben Lenin" filmi ise Adana İzleyici Ödülünü kazandı.

Barikatları yıkan, vatansever sanatçı: Tarık Akan

Yol, Sürü ve Maden gibi politik filmlerdeki ki oyunculuğunun dışında vatansever aydın duruşuyla, FETÖ'nün Ergenekon ve Balyoz kumpaslarına direnmiş, Silivri Cezaevi önünde barikatları yıkan vatanseverler arasında yerini alan Tarık Akan aramızdan ayrılışının 5. yılında saygı ile anılıyor.

Oyuncular Sendikası'nın yeni başkanı Vahide Perçin oldu

Oyuncular Sendikası 4. Olağan Genel Kurulu'nun ardından yapılan seçim sonucunda sendikanın yeni Genel Başkanı Vahide Perçin oldu.

Fatoş Güney: Yılmaz Güney'le ilgili tepkiler sınıfsaldır

Fatoş Güney, Yılmaz Güney'e yönelik saldırılar için "Bu tepkiler durup dururken verilen tepkiler değil. Ölüm yıldönümünü vesile ederek, Yılmaz Güney'i itibarsızlaştırmak bir fırsat olarak görüyorlar" dedi.

Avrupa'nın 1 numaralı şehri İstanbul seçildi

Travel and Leisure dergisinin bu yılki "Dünyanın En İyileri Ödülleri"nde İstanbul, Avrupa'nın 1 numaralı kenti seçildi.

Türkiye ABD’nin ‘Yıldız Avcısı’ kararını temyiz edecek

Türkiye, New York’ta Christie’s Müzayede Meskeni'nin 28 Nisan 2017 tarihinde düzenlediği müzayedede satışa sunulan Kiliya tipi mermer idolün izini sürdü. Kültür ve Turizm Bakanlığı ...

Devrimci sanatçılar Erkan Yücel ve Yılmaz Güney'i saygıyla anıyoruz!

Türk sinemasının Çirkin Kral’ı Yılmaz Güney’in yaşamını yitirmesinin üzerinden 37 yıl geçti. Endişe filminde Yılmaz Güney cezaevine girdiği için rolünü kendi rolünü verdiği, Türk tiyatro ve sinemasının unutulmaz yıldızı, devrimci sanatçı Erkan Yücel'in ölümünün üzerinden ise 36 yıl geçti. İki büyük devrimci sanatçıyı saygı ile anıyoruz.

Göbeklitepe, sanal gerçeklik ortamına uyarlanarak İstanbul'da sergilenecek

Göbeklitepe'nin dijital model ikizi çıkarıldı. Yüzde 80 bindirme oranı ile çekilmiş bin 800 adet yüksek çözünürlüklü fotoğraf ile yapılan çalışmanın sonucunda Göbeklitepe, sanal gerçeklik ortamına taşındı. Vatandaşlar, özel gözlükleri takarak, kilometrelerce uzaklıktaki Göbeklitepe'yi İstanbul'da gezebilecek.