Kültür Sanat Haberleri

Kartal Tibet hayatını kaybetti

Yeşilçam'ın usta ismi yönetmen ve senarist Kartal Tibet, 83 yaşında hayatını kaybetti.

Ferhan Şensoy hastaneye kaldırıldı

Tiyatronun usta ismi Ferhan Şensoy'un iç kanama geçirdiği ve apar topar hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. Sanatçının sağlık durumuyla ilgili bilgi kızından geldi.

Cahit Berkay: İktidar yandaşları MESAM’a çökmeye çalışıyorlar

2017’de kayyum atanan MESAM yarınki seçime hazırlanırken, başkanlığa aday olan Cahit Berkay çarpıcı açıklamalar yaptı. Kutuplaşma ve çürümenin her alana sirayet ettiğini belirten Berkay, “İktidar yandaşları MESAM’a çökmeye çalışıyorlar, buna izin vermeyeceğiz” dedi.

Oyuncu Ali Demirel hayatını kaybetti

Muğla'nın Marmaris ilçesinde ileri derece zatürre şikayetiyle hastaneye kaldırılan 77 yaşındaki oyuncu Ali Demirel, hayatını kaybetti.

Bizimkiler'in sarhoş Cemil'i, 77 yaşında hayatını kaybetti

Türk televizyonlarının efsane dizisi 'Bizimkiler'in Cemil'ine hayat veren tiyatro sanatçısı 77 yaşındaki Uğurtan Sayıner, yaşamını yitirdi.

Fransa ve ABD'den iade alınan tarihi eserler Türkiye'de

Fransa ve ABD'den gönüllü iade alınan pişmiş toprak kadın figürini ile erkek figürin başı, 2 adet pişmiş toprak çömlek ve Anadolu kökenli 2 adet amfora (testi) Türkiye'ye getirildi.

Uluslararası İsmail Gaspıralı Ödülü bu yıl verilecek

Uluslararası İsmail Gaspıralı Ödülü bu yıl hayata geçirilecek. Merkezi Kırım'da bulunan İsmail Gaspıralı Bilim ve Sanat Akademisi tarafından verilen ödül geçen yıl koronavirüs salgını nedeniyle verilememişti.

Karikatürist Kaan Ertem hayatını kaybetti

Leman Dergisi'nde çizdiği 'Erdener Abi' tiplemesiyle tanınan usta karikatürist Kaan Ertem, 53 yaşında hayatını kaybetti.

Cemal Süreya’nın kızlarından Yapı Kredi Yayınlarına dava

Şair Cemal Süreya'nın kızları Ayçe Seber ve İçsel Dülgerdil, babalarının 9 eserinin izinsiz çoğaltılıp basıldığını belirterek Yapı Kredi Kültür Sanat Yayınlarına dava açtı.

Hasan Saltık İstanbul'da son yolculuğuna uğurlandı

Geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybeden 30 yıldır müzik piyasasında önemli çalışmalara imza atan müzik yapımcısı ve Kalan Müzik'in sahibi Hasan Saltık, son yolculuğuna birçok ünlü ve siyasetçinin katıldığı cenaze töreniyle uğurlandı.

Müzisyenler için Musa Eroğlu bağlamasını, Ahmet Güvenç bas gitarını, birçok sanatçı enstrümanını satışa çıkardı

Pandemi sürecinde işsiz kalan sahne emekçilerinin faturalarını karşılamak için düzenlenen kampanyada ünlü müzisyenler enstrümanlarını satışa çıkardı.

Selda Bağcan: İnsanlara yatırım yapın, çünkü taşlar yenmiyor

Sanatçı Selda Bağcan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik açıdan etkileriyle ilgili olarak "Tüm bu paraları betona, yollara, köprülere dökeceğinize insanlara yatırım yapın, çünkü taşlar yenmiyor" dedi.

Devlet Tiyatroları açık havada perdelerini açtı

Koronavirüs salgını nedeniyle temsillerine ara veren Devlet Tiyatroları, "Açık Hava Tiyatrosu Yaz Oyunları" ile seyircisiyle yeniden buluştu.

Kalan Müzik yetim kaldı, Hasan Saltık hayatını kaybetti

Kalan Müzik sahibi Hasan Saltık’ın geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybetti.

Haluk Levent müzisyenlere seslendi: Bize başvurun

Ahbap Derneği'nin kurucusu Haluk Levent, müzisyenlere seslenerek "Ödenmemiş su, elektrik ve doğalgaz faturanız varsa bize başvurun" dedi.

‘İki teker’in 150 yıllık tarihi Rahmi M. Koç Müzesi’nde

Harley Davidson, Vespa, Zündapp… ‘Kendinden itişli bisiklet’in 19’uncu yüzyılda başlayıp günümüze kadar gelen tarihi Rahmi M. Koç Müzesi’nde sergileniyor.