Kuraklık zeytini de vurdu!

Kuraklık zeytini de vurdu!
Tanrıların meyvesi zeytin ve ondan çıkarılan sarı altın zeytinyağı zor günler geçiriyor. Yaz döneminde yaşanan orman yangınların yanı sıra kuraklıktan da olumsuz etkilenen zeytin üreticileri zor günler geçiriyor. Zeytin üreticileri zor günlerin aşılması için gübre, ilaç ve mazotun ucuzlatılması, zeytin hasat makinalarının destekleme kapsamına alınması, faizler silinerek, borçların ertelenmesi gerektiğini, zeytin ve zeytinyağının dışalımının yasaklanması gerektiğini söyledi.

Zeytin Çanakkale’den İzmir’e,  Adana ve Antalya’dan Mardin’e kadar uzanan topraklarda yetişir. Denize yakın sahil bölgelerini sever.

ZEYTİNİN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMEZ

Altın sarısı yağı çok değerlidir.

Anne sütüne yakındır.

Hücreleri yeniler yaşlanmayı geciktirir.

Cildi besler kemikleri geliştirir.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Pankreas salgısını ayarlar.

Sindirim sistemine iyi gelir.

Tansiyonu düzenler.

Kalp ve damar sağlığı için faydalıdır.

ROKELTE DÜŞÜYOR

Zeytin varlığı arttığı halde üretim düşüyor. Asıl nedeni kuraklık. Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin araştırması. 2020-2021 sezonunda üretim düşüyor. Buna göre rokelte tespit ve tahmin şöyle; Zeytin üretimi son 11 yılın, zeytinyağı da son 7 yılın en düşük seviyesinde. 

YAĞIŞLAR DÜN BAŞLADI

Kuraklık üreticiyi kara kara düşündürüyordu. Temmuz,  Ağustos ve Eylül, tamamen kurak geçti. Toprağa bir damla yağmur düşmedi. Köylü yağmur duasına hazırlanıyordu ki; sabırla beklenen yağışlar başladı. Zeytincinin yüzü güldü.

Haber 2021 olarak Bayındır’ın Kızıloba Köyü muhtarı Mehmet Gelir’le ve üreticilerle konuştuk. “Zeytin kirazla birlikte ana geçim kaynağımız. Kuraklık nedeniyle günlerimiz sıkıntılı geçiyordu.  Devam etseydi emeğimizin karşılığını dahi alamazdık.  Masraflarımız boşa giderdi. Dün başlayan yağışlar tüm köylümüzün yüzünü güldürdü.” dedi.

Bergama’nın Örlemiş Köyünden Yaşar Yaşa ise şunları söyledi: “Bu yıl da kurak geçti. Geçen yıl bu yıldan da kurak geçti. Çanakkale, Edremit, Burhaniye ve Bergama da genel olarak bölgede üretim %80 düştü. 100 liralık gübre oldu 400 lira. Girdi maliyetleri geçen yıla göre 3 misli arttı. Üstelik bu sene ‘var’ yılıydı. Zeytinciyi zor günler bekliyor. Üretim kaybımız büyük. Bırakalım emeğimizi,  attığımız gübrenin parasını dahi alamayız.”

YAĞIŞ YOK ZEYTİN KIT

Mersin Zeytinciler Derneği Başkanı Atilla Parlak, “Bölgemizde yeşil zeytinin hasadı başladı. Bu yıl hava koşulları nedeniyle rokelte düşük olacak. Geçen yıl günlük 10-15 ton zeytin alıyorduk. Bu yıl 5-6 ton ancak alabiliyoruz. Fiyatlar 5 ile 15 lira arasında. Fakat zam kapıda. Fiyatlar iki katına çıkabilir. Çünkü bu sene yağış yok, zeytin kıt.” diye konuştu.

BU YAĞIŞLAR ALTIN DEĞERİNDE

Bayındır Kızıloba’dan Mustafa Oluk,  köylüler ona ‘Paşa Dayı’ diyor. Yağmurlar yağdı ya. Adeta bayram yapıyor. Eşe dosta durmadan telefon ediyor. Sevincini paylaşıyor. “Üç aydır yağış yoktu. Zeytinler Pörsümüştü. Yağmurlar başladı yüzümüz güldü. Bu yağışlar altın değerinde” şeklinde konuştu Paşa Dayı.

FAİZLER SİLİNSİN BORÇLAR ERTELENSİN

Üreticiler, zeytine yapılan desteklemenin yetersizliğinden yakınıyor. Birleştikleri en yakıcı talep; Derler ki; “Kullandığımız ilaç, gübre ve akaryakıtın ucuzlatılması şart. Zeytin hasat makinaları destekleme kapsamına alınsın. Zeytinyağına 3.5, zeytine ise 1 lira prim verilsin. Zeytin ve zeytinyağı dışalımına kesinlikle izin verilmesin. Ziraat Bankası ve Tarım kredi Kooperatiflerine olan borçlarımızın faizleri silinsin. Ana para 5 takside bölünsün.  Ödemeleri bir yıl sonra başlatılsın.”