Maduro: İspanyol sömürgeciler yerli halklara yönelik soykırım için af dilemeli

Maduro: İspanyol sömürgeciler yerli halklara yönelik soykırım için af dilemeli
Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro, İspanya'nın sömürge döneminde yerli halklara yönelik başlattığı 500 yıllık soykırım için özür dilemesi gerektiğini söyledi.

Yerli Halklar Direniş Günü etkinlikleri konusunda açıklamalar yapan Maduro, İspanyol sömürgeciliğinin, 500 yıllık tarihi olayların siyasi konseyde tartışılması için Latin Amerika ve Karayipler Topluluğu (CELAC) başkanına mektup göndereceğini söyledi.

İspanya Kralı VI. Felipe'ye de mektup yazacağını söyleyen Maduro, “500 yıldan fazla bir süre önce İspanya İmparatorluğu buraya gelerek milyonlarca yerliyi katletti" ifadesini kullandıktan sonra şöyle devam etti: “İspanya Kralı'nın tarihsel olaylar karşısında tutumunu düzeltmesini ve Amerika kıtasında yerli halklara yönelik gerçekleştirdikleri soykırım için af dilemesini talep ediyoruz." 

Maduro, İspanya'nın da sömürgeciliğe karşı şanlı ve kahramanca bir tarihe sahip olduğunu söyledikten sonra, "İspanya'nın, tarihi acının ne olduğunu anlaması gerekir" ifadesini kullandı.

Tarihçilerden, antropologlardan ve sosyologlardan oluşan bir hakikat komisyonun kurulmasını talep eden Maduro, Amerika kıtasında 500 yıl boyunca uygulanan sömürge olaylarının aydınlatılmasını istedi.

MEKSİKA'DAN DA BENZER TALEP GELMİŞTİ

Meksika Devlet Başkanı Manuel Lopez Obrador, 26 Mart 2019'da yaptığı açıklamada, İspanya'nın 16'ncı yüzyıl başında Amerika kıtasında yürüttüğü işgal ve yerli halklara karşı işlediği suçlar konusunda resmi özür dilenmesi için İspanya ve Vatikan'a mektup yolladığını söylemişti.