Hasan BULUT

Hasan BULUT

Mail: [email protected]

3600 ek göstergede dağ fare mi doğuracak?

3600 ek göstergede dağ fare mi doğuracak?

AKP iktidarı önceki seçim dönemleri öncesi 3600 ek gösterge vaadinde bulunmuştu.

İşin içinden çıkamaz hale düşünce yıllar içinde yılan hikayesine dönen konuyu unutturarak gündemden düşürmeye çalıştı.

Kontrolden çıkan yüksek enflasyon nedeniyle çarşı pazardaki çekilmez hale gelen hayat pahalılığı, mülteci sorunu ve diğer nedenlerle AKP oylarında büyük düşüş yaşanmış olması düzenlemeyi yeniden ele almayı zorunlu kıldı.

3600 EK GÖSTERGE NEDİR?

3600 ek gösterge; unvan, sınıf, hizmet ve derecelere göre farklılık gösteren ek gösterge, bir başka adıyla da katsayı; devlet memurlarının çalışırken aldığı maaşlarının, emekli ikramiyelerinin ve emekli maaşlarının hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama yöntemidir.

Göstergenin yüksek olması emekli aylığı ve emekli ikramiyesinin de yüksek olacağı anlamına gelmektedir. Bu durumdan dolayı da ek göstergesi 3600 olan bir memur ile 2200 veya 2500 olan bir memurun alacağı zam oranları ya da maaş ve ikramiye miktarları aynı olmaz.

Haziran 2021 itibarıyla kamuda

2 milyon 960 bin 924'ü kamu görevlisi

529 bin 37'si sözleşmeli personel,

1 milyon 569 bin civarında Emekli Sandığı statüsünde emekli bulunuyor.

3600 EK GÖSTERGE KİMLERE VERİLECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önceki açıklamalarında düzenlemenin öğretmen, polis, hemşire, din görevlileri ile yönetici pozisyonundaki memurları kapsayacak yönündeki açıklaması dört meslek grubu dışında kalan memurlar arasında tepkiye neden olmuştu.

Kamu kurumlarında aynı eğitim ve kadro düzeyine sahip olan ve düzenleme dışı bırakılmak istenen binlerce memur görev yapmaktadır.

Sadece dört meslek grubunun hangi kriterler göz önüne alınarak belirlendiği izah edilmiş değildir.

Halen maaş, emekli aylığı ve emekli ikramiyeleri 2200’ün altı, 2200 ve 3000 ek göstergeye göre hesaplanan memurlardan 3600’e yükselecek olanların toplam memur sayısının yüzde 90’ını oluşturduğu belirtiliyor.

Ek göstergenin 3600'e çıkartılması; 15.10.2008 tarihi öncesinde çalışmaya başlayan 1.5 milyon kamu çalışanının emekli ikramiyesi ve emekli maaşında önemli oranda artış yaratacak. Bu tarihten sonra işe başlayanlar ise çok az yararlanacak.

Yetkili sendika Memur-Sen ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında gerçekleştirilen 3600 ek göstergeye ilişkin görüşmelerin ilki şubat, ikincisi ise mart ayında gerçekleştirildi. Üçüncü toplantının ise 10 Mayıs’ta yapılacağı açıklandı.

Basında yer alan bilgilere göre, düzenleme sonrası kapsam dahilindeki 2,5 milyonu aşan memur ve emeklisinin aylık maaşları ve ikramiyelerinde %22 oranında artış olacağı ifade edilmektedir.

Düzenlemenin devlete toplam maliyetinin 20 milyarı bulacağı, tüm memurları kapsaması halinde ise devlet bütçesine az 35 milyar TL yük bineceği tahmin ediliyor.

İşte AKP iktidarını "yukarı tükürsen bıyık, aşağı tükürsen sakal" ikilemine düşüren durum budur. Bu nedenle 3600 düzenlemesi yıllardır sürüncemede bırakılmıştır.

BÜTÇE İMKANLARI KİMLERE AKIYOR

Kur korumalı mevduatın devlete ilk üç aylık  maliyeti 14 milyar TL olarak hesaplandı..

1 Ocak itibarıyla yüzde 25'ten fazla zamlanan Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprülerine bugüne kadar ödenen garanti ücreti 13 milyar liranın üzerine çıktı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "2022 yılı sonuna yetiştirin" talimatı verdiği 3600 ek gösterge düzenlemesi lütuf değil haktır.

Kamu emekçilerinin beklentilerini karşılayacak şekilde, bazı memurları değil tüm çalışanları kapsamalıdır.

AKP sözcülerinin 3600 ek gösterge düzenlemesine ilişkin bütçe imkanları çerçevesinde gerekli düzenleme yapılacak söylemleri, 3600 düzenlemesinde dağ fare doğurdu dedirtecek mi? Göreceğiz.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar