Hasan BULUT

Hasan BULUT

Mail: [email protected]

Kaşıkla ver, kepçeyle geri al!

Kaşıkla ver, kepçeyle geri al!

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) ilan ettiği 2022 yılı enflasyon verileriyle birlikte memur ve memur emeklilerine verilecek enflasyon farki ile SSK ve BAĞKUR emekli aylıklarına yapılacak zam oranları kesinleşti.

TÜİK’in açıkladığı verilere göre, aralık ayında enflasyon aylık yüzde 1,18, yıllık bazda yüzde 64,2 oldu. Altı aylık enflasyon ise yüzde 15,39 oldu.

Buna göre memur ve memur emeklilerinin maaşları, toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı ile birlikte yüzde 16,47 zamlanırken SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin maaşları yüzde 15,4 artması gerekiyordu.

TÜİK'in açıklamış olduğu enflasyon verileri üzerine cumhurbaşkanı 2023 yılında memur ve emeklilerine %25 zam verileceğini açıkladı.

Akademisyenlerden oluşan Enflasyon Araştırma Grubu’na (ENAG) göre ise 12 aylık enflasyon % 137,55 oldu. ENAG, enflasyonu 2023 Aralık ayında aylık % 5.18, altı aylık artış oranını ise 

% 38,57 olarak açıkladı.

2022 Temmuz ayına göre asgari ücret yüzde 54,66 arttı. 

Böylece  memur ve emekli ücretleri ile asgari ücret arasındaki makas daralmaya devam etti.

2022 yılında bir önceki yıla göre temel gıda ürünlerinde, ev kiralarında ve diğer tüm ürün ve hizmetlerinde en az üç kat artış olduğunu Türk insanı yaşayarak gördü.

AKP iktidarı döneminde ekonomi ile ilgili kurumlarda kurum yöneticileri uzun süre koltuklarında oturamadı..

İktidardan bağımsız objektif olması gereken TUİK ve  Merkez Bankası gibi kurumlar

İktidarın doğrudan talimatları ile hareket etti.

TÜİK, Türkiye'nin en eski kurumlarından biri. Enflasyon sepetindeki ürünlerden açıkladığı enflasyon oranına kadar birçok konuda eleştirilen kurumda 1926-2002 döneminde 76 yılda 18 başkan görev yaptı. 

AKP'nin iktidar olduğu 2002- 2022 döneminde  9 başkan görev yaptı.

Habertürk yazarı Kemal Öztürk'e açıklamalarda bulunan önceki dönemde TUİK  başkanlığı yapmış olan Sait Erdal Dinçer, yıllık enflasyonun 36,08 olarak açıklanmasından sonra "Bir yanlışa imza atarsam 84 milyonun hakkını yemiş olurum" diye açıklama yapınca görevden alındı.

 SEÇİM EKONOMİSİ

2023 Mayıs ayı içinde seçimlerin yapılacağı anlaşılıyor.

AKP iktidarı seçime yönelik 3600 ek gösterge,  EYT düzenlemesi,  asgari ücret artışı,  sözleşmeliye kadro gibi bazı düzenlemeler yaptı.

Yapılan düzenlemeler,  ücretli ve dar gelirli işçi sınıfının büyük bir kesimini kapsamaktadır.

Önceki dönemlerde yapılan ücret ve emekli maaşı artışlarının hiper enflasyon nedeniyle

Kısa sürede eridiği hatırlanacaktır.

AKP iktidarı derin ekonomik kriz sonrası ,  sözde  büyümeyi hedef alan enflasyonu kendi haline bırakan bir ekonomi politikası yürüttü. Bunun etkisiyle hiper enflasyona dönemine girildi.

Ucuz işgücüne rağmen güvensizlik ve belirsizlik nedeniyle Türkiye'ye dışarıdan yatırım gerçekleşmedi.

Döviz kurunu baskılamak gerekçesiyle  "kur korumalı mevduat hesabı" açıldı.

Hazine Maliye Bakanlığı’nın bütçe verilerine göre, kur korumalı mevduat (KKM) uygulaması kapsamında mevduat ve katılma hesaplarının kur artışlarına karşı korunması için Hazineden mart ayından bu yana 84 milyar 899 milyon lira ödeme yapıldı. Bu kapsamda mart ayında 11.7 milyar, nisanda 4.6 milyar, mayısta 4.8 milyar, haziranda 16.1 milyar, temmuzda 23.4 milyar, ağustosta 15 milyar, eylülde ise 9.3 milyar lira ödendi.

Ekim-Aralık dönemi henüz açıklanmadı.

KKM uygulamasına göre, Türk Lirası mevduat ve katılım hesaplarının KKM’ye dönüştürülmesi halinde faiz ödemeleri ile kur arasındaki fark Hazine'den karşılanıyor. Döviz tevdiat hesaplarının KKM’ye dönüştürülmesi halinde ortaya çıkan fark ise Merkez Bankası’nca karşılanıyor.

Merkez Bankası’nın ödemeleri açıklanmıyor. Bütçede yer alan tutarlar sadece Hazine'den karşılanan KKM ödemelerinden oluşuyor.

Bankacılık sektörünün 2022  Ocak-Ağustos dönemi net kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde  420 artarak 252,2 milyar TL oldu. Eylül-Aralık dönemi ayrıca eklenecektir.

Yukarıda açıklanan rakamlardan da anlaşılacağı üzere AKP iktidarının kaynakları hangi kesimlere aktardığı anlaşılacaktır.

2023 YILI DAHA ZORLU GEÇECEK

Asgari ücret ile nispeten daha yüksek ücretler arasındaki makas sürekli daraltılmak suretiyle Asgari ücret temel ücret  haline getirildi.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler şartlara uyum sağlamakta zorlanacağından, işten çıkarma veya düşük ücret yoluna gidecektir.

Milletimizin kıt kaynakları yandaş müteahhitlere, tarikar şirketlerine, faiz baronlarına ve bankalara aktarılmaya devam edecektir.

Bedelini ise işçi sınıfımız  ödemeye devam edecektir.

Çözüm; milletten çalınan kaynakları tekrar millete vermektir. 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar