Maymun çiçeği virüsünde bir vaka daha saptandı

Maymun çiçeği virüsünde bir vaka daha saptandı
Maymun çiçeği virüsü İngiltere, İspanya, Portekiz, İtalya, İsveç, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri'nden sonra Belçika'da da ortaya çıktı.

Hollanda'daki laboratuvar testlerinde, ülkenin ikinci büyük kenti Anvers'te örnekleri alınan bir kişinin, maymun çiçeği virüsüne yakalandığı ortaya çıktı.

Kamu yayıncısı VRT'nin aktardığına göre, Anvers Tropikal Tıp Enstitüsü'nden Isabel Brosius Afrika kökenli maymun çiçeği virüsünün Belçika'da ilk kez saptandığını söyledi.

Anvers'te enstitüye başvuran bir kişiden alınan örneklerin Hollanda'daki bir araştırma laboratuvarına gönderilmesi üzerine yapılan araştırmalarda maymun çiçeği virüsüne yakalandığını sonucuna varıldı.

Brosius, virüsün yayılma şansının çok düşük olduğunu ama yine de durumu yakından takip ettiklerini belirtti.

Maymun virüsüne yakalanan kişinin eşinde de benzer belirtiler tespit edilince, belçikalı hastanın karantinaya alınması istendi.

Bugün belçikalı uzmanlar, ortak bir eylem planı saptamak için bir araya gelecekler.  Bakım ve Sağlık Ajansı'ndan Joris Monens, "Hastalık yalnızca yakın temas yoluyla bulaşıyor, kısa süreli temas yoluyla değil ama yine de dikkatli olmalıyız" diyerek virüsün toplumda yayılması konusunda henüz endişelenecek bir durum olmadığını belirtti.