MDD Hareketinden Salcomp’ta sendika mücadelesi veren işçilere ziyaret

MDD Hareketinden Salcomp’ta sendika mücadelesi veren işçilere ziyaret
Milli Demokratik Devrim Hareketi işçi sendika bürosu, Xiaomi’ye üretim yapan Finlandiya şirketi Salcomp sendika üyesi oldukları için işten çıkarılarak direniş başlatan işçileri ziyaret etti.

Elektronik firmalarına üretim yapan Finlandiya merkezli Salcomp şirketinin, İstanbul fabrikasında sendikaya üye olan işçileri işten çıkardı. 170 işçinin işten çıkarıldığı şirket önünde Türk Metal Sendikası eylem başlattı.

Milli Demokratik Devrim Hareketi İşçi Sendika Bürosu direnişteki işçileri ziyaret etti. Türk Metal Sendikası 1 No’lu Şube Başkanı Mehmet Ali Akman, örgütlenme çalışmaları sırasında işten çıkarmalar yaşandığını, 6 Eylül günü itibariyle ise örgütlenmeyi tamamlayarak yetkiyi aldıklarını söyledi. İşten çıkarmaları protesto etmek için üretim yavaşlatma eylemi sonrası, sendikalı olan 170 işçinin daha işten çıkarıldığını belirten Akman, sonuç alıncaya kadar mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

MDD Hareketi İşçi Sendika Bürosu Başkanı Mehmet Akkaya ise işçilerin sedikalaşma haklarının engellenmesinin hukuka aykırı olduğuna dikkat çekerek Salcomp işçilerinin haklı mücadelelerini desteklediklerini söyledi. 

Finlandiya merkezli Salcomp İstanbul fabrikasında Çin markası Xiaomi için üretim yapıyor.