Nereden buldun?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 09 Ekim Cumartesi günü gerçekleşen Adana ziyareti sonrası 81 ilden üniversite kazanan öğrencilerle gerçekleştirdiği Gençlerle Buluşma Programı'nda “gel seninle mesut olalım” şarkısını okudu. Gençler ise “ah bu hayat çekilmez” şarkısı ile karşılık verdi.

Binali Yıldırım ise İBB Başkan adayı olduğu dönemde katıldığı bir programda Aşık Veysel’in “uzun ince bir yoldayım” Türküsünü okumuştu.

Devasa işsizlik, gıda ürünleri başta olmak üzere ürünlerdeki fahiş fiyatlar, insafsız elektrik ve doğalgaz zamları ile dış politikada Türkiye’nin ulusal çıkarlarına uymayan tutarsızlıklar nedeniyle AKP iktidarının 20 yıldır sürmekte olan “uzun ince yolun” sonuna geldiği görülüyor.

Cumhur İttifakı yolun sonuna gelmiş ancak Millet İttifakının krizi hangi program ile çözeceğine, kaynakları nereden temin edeceğine ilişkin inandırıcı açıklaması yoktur. Bu nedenle büyük çözümler kör çıkmazlarda bulunur diyenlerin Türkiye’de iktidar olacağı günlerdeyiz.

KAYNAKLAR NEREDEN BULUNACAK?

Türkiye 84 milyon nüfusu ile dünyada en büyük 20 ekonomi arasında yer almaktadır. Gerek tarımda gerekse sanayide büyük üretim imkanlarına sahiptir.

20 yıllık AKP iktidarı döneminde kamu kaynakları özelleştirmeler ile yerli ve yabancı tekellere peşkeş çekildi. Bu dönemde AKP kamu kaynaklarını üretim ve kalkınmaya yönelik yatırımlar yerine yandaş müteahhitlere akıtarak kendi zenginlerini yarattı.

Bir yanda lüks, şatafat tavan yaparken, diğer yandan Türkiye asgari ücretliler toplumuna dönüştürüldü.

Türkiye işçisi, kamu çalışanı, köylüsü, esnafı ve sanayicisi ile Atlantik sistemi içinde düşürülmüş olduğu derin çukurdan nasıl çıkılacağını tartışıyor ve çözüm arıyor.

Şüphesiz derin krizden milli kalkınma programı denebilecek kapsamlı bir program ile çıkmak mümkün olacaktır. Ancak bu yazımızda programın en önemli maddesini teşkil eden vergi sistemi üzerinde durulacaktır.

Türkiye’de vergi yükü esas olarak ücretli çalışanlar ve dolaylı vergiler üzerinden yoksul ve dar gelirli kesimlerin sırtındadır.

20 yıllık AKP iktidarı döneminde üretmeyen ve kamu kaynaklarını hortumlayarak büyük varlık sahibi olan asalaklar türedi.

 Bu kesimin beyan ettikleri vergi ile mal varlıkları, yaşam tarzı ve lüks harcamaları arasındaki büyük uçurum yaşadığımız derin krizin en önemli nedenlerinden biridir.

Milli kalkınma programı ile az kazandan az, çok kazanandan çok vergi alınmasını sağlayacak adil bir vergi sistemi uygulanmalıdır.

NEREDEN BULDUN AÇIKLA!

Bülent Ecevit’in Başbakanlığı ve Zekeriya Temizel'in Maliye Bakanlığı döneminde

Kamuoyunda "Nereden Buldun Yasası" olarak bilinen "Mal Bildiriminde Bulunulması Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Yasası" kazançların kaynağının ve vergisinin ödenip ödenmediğinin sorgulanmasına olanak sağlıyordu.

Söz konusu yasa önce askıya alındı, daha sonra AKP’nin iş başına gelir gelmez 2003 yılında TOBB ve TÜSİAD’ın da zorlaması ile yürürlükten kaldırıldığı biliniyor.

Dönemin Maliye Bakanı Zekeriya Temizel’in, "Hükümette kalsaydım vergi reformuyla Türkiye son krizdeki ağır bedeli ödemeyebilirdi" yönündeki açıklaması Türkiye’nin sürüklendiği derin krizden nasıl çıkacağını yeniden gündeme taşıdı.

Çıkarılacak kapsamlı bir vergi reformu ile önceki dönemlerde kamunun hortumlanmış olan kaynaklarının tekrar kamu hazinesine aktarılması artık zorunluluk haline gelmiştir.

Konuyu Aşık Mahzuni Şerif özetlemiş.

Mısır satıyordun iki yıl evvel

Gardaş defineyi nereden buldun

Baktım defterine, vergi ne gezer

Gardaş defineyi nereden buldun

Yazarın Diğer Yazıları