New York Times: Ukrayna'nın kazanması mümkün değil

New York Times: Ukrayna'nın kazanması mümkün değil
Amerika’nın önde gelen gazetelerinden New York Times, “Ukrayna savaşı kazanamaz. Bu gerçekçi değil. Amerika’nın desteğinin de bir sınırı var. Hükümetlerin görevi, hayali zaferleri kovalamak değil” dedi.

New York Times, bütün editörlerin ortak hazırladığı “Ukrayna'daki Savaş Karmaşık Bir Hal Alıyor ve Amerika Buna Hazır Değil” başlıklı bir makale yayınladı. Makalede, Ukrayna’nın savaşı kazanmasının ve özellikle 2014 sınırlarına dönmesinin gerçekçi olmadığı ifade edildi.

Avrupa liderlerinin Ukrayna’ya yaptığı “Rusya’ya toprak verin, barış yapın” önerisi, dünyada gündem oldu. New York Times, bu çağrıyı yineledi: “Ukrayna için zor olacak, ancak acı da olsa topraklarından taviz verip barış yapmalı. Değilse bu savaşın gidişi iyi değil” dedi.

UKRAYNA’NIN KAZANMASI MÜMKÜN DEĞİL

New York Times, Ukrayna’nın savaşı kazanması ihtimalinin gerçekçi olmadığını söyledi.

ABD ve Avrupa’nın, Ukrayna’ya çok güçlü bir destek verdiği, ancak neticede Rusya’nın muazzam bir güç olduğu ifade edildi: “Ukrayna iyi direndi, ancak Rusya çok güçlü. Her şeye rağmen muazzam bir güç. Putin, bu savaşta bütün itibarını ortaya koydu. Rusya ayrıca çok büyük bir nükleer güç.”

AMERİKA’NIN GÖNDERECEĞİ YARDIMIN BİR SINIRI VAR

Amerikan halkı, Ukrayna’yı destekledi. Ancak hem halkın, hem devletin desteğinin bir sınırı var.

Amerikalılar, Ukrayna’nın savaşı kazanmadığını gördükçe, savaşa olan ilgisini kaybetti. Üstelik Ukrayna, Amerikalılar için çok uzak bir memleket.

Buna karşılık, Amerika son 40 yılın en yüksek enflasyon oranıyla baş başa. Amerikalı anneler, çocuklarına mama veya bebek bezi dahi alamıyor. Milyonlarca evsiz sokakta yatıyor ve halk Ukrayna’ya gönderilen paranın, Amerikalılar için harcanmasını talep ediyor.

ABD, son olarak Ukrayna’ya 40 milyar dolar askeri yardımda bulunacağını açıkladı. Amerikan halkı ve birçok siyasetçi, bu yardımların “bir yerde bitmesi” gerektiği fikrine sahip.

New York Times, yardım yapıldığını ve bundan sonrasının Ukraynalıların sorumluluğunda olduğunu söyledi: “Ukrayna, elindekilere bakıp gerçekçi bir çözüm üretmeli. Sonuçta savaşan onlar. Ölen ve evlerini kaybedenler Ukraynalılar. Savaşı durdurmak için, Rusya’ya toprak vermeleri gerekecek. Ukrayna liderler, taviz vermek durumunda kalacak.”

ABD VE UKRAYNA HÜKÜMETLERİNE ELEŞTİRİ

New York Times, “Gerçekle yüzleşmek acıdır. Hükümetlerin görevi, insanlarını korumaktır. Hayali zaferlerin peşinden koşmak değil. Ukrayna hükümeti, gerçekçi olmalı ve yok edilmeye daha ne kadar direnebileceğini hesaplamalı. Rusya’nın yıkım gücü çok fazla. ABD hükümeti ise, savaşa tamamen dahil olmaktan vazgeçmeli. Savaşa çok müdahil olduk. Kendimizi geri çekip, politika üretmemiz lazım. Putin’i mi hedef alacağız? Avrupa’da barış mı yapacağız? Buna karar vermek lazım. Ama kesinlikle savaşa daha fazla müdahil olmamak gerekiyor.”