Politika Haberleri

Mecliste vekiller arasında yumruklu kavga

Meclis’te İçişleri Bakanlığı bütçe görüşmelerinin görüşüldüğü sırada kavga çıktı.

HDP'li Öcalan, meclis kürsüsünden 'Federal sisteme geçelim' çağrısı yaptı

Geçtiğimiz aylarda, CHP'nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Kürt sorununu çözeceğim' çıkışının ardından, Anayasa'nın ilk dört maddesinin değişmesini şart koşan HDP, bu kez de yönetim biçiminin değişmesini istedi. HDP milletvekili Ömer Öcalan, Türkiye'ye uygun olan yönetim biçiminin 'demokratik konfederal sistem' olduğunu söyledi.

SCP Genel Bşk. Yrd. Av. Aydın Şahin: Yargılanan amiraller değil, Mustafa Kemal Atatürk olacaktır

Sosyalist Cumhuriyet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Avukat O. Aydın Şahin, emekli amirallerin ‘Montrö’ ve ‘sarıklı amiral’ konusunda yaptıkları açıklama nedeniyle haklarında hazırlanan iddianame ile 12’şer yıla kadar hapislerinin istenmesini eleştirdi. Şahin, amirallerin açıklamasının özünün, bağımsızlığın ve laikliğin savunulması olduğuna dikkat çekerek "hazırlanan iddianame ile dava açıldığında yargılanan 104 emekli amiral olmayacaktır. Montrö sözleşme sürecini yöneten Mustafa Kemal Atatürk olacaktır.” dedi.

AKP'li Tayyar: İktidarlar komşudaki değil evdeki tencereyle sınanır

AKP MKYK Üyesi Şamil Tayyar, ekonomideki durumla ilgili olarak yaptığı paylaşımda, "Ne var ki iktidarlar komşudaki değil evdeki tencereyle sınanır. Yolumuz uzun, vakit dar, gerçek bu. Yüzleşirsek başarırız" ifadelerini kullandı.

AKP MKYK üyesi: 250-300 liraya dolan torba, artık 600-700 liraya dolmuyor

AKP MKYK Üyesi Murat Baybatur, hükümetin doları düşürmek istese düşürebileceğini ancak 'düşük faiz' hedeflendiğini söyledi. Gıda fiyatlarındaki yüksek artışın da bilincinde olduklarını vurgulayan Baybatur, "Evin temel ihtiyaçlarının bir ay karşılandığı bir dönemde, bugün aynı alışverişi 600-700 liraya yapamıyoruz" ifadelerini kullandı.

Bahçeli'den 'Türkeş Vakfı' çıkışı: Başkanı ben olacağım

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 'Türkiye Alparslan Türkeş Siyaset Akademisi Vakfı kuruyoruz' dedi. Bahçeli vakfın başkanının da kendisi olacağını söyledi.

Numan Kurtulmuş'tan yüksek faiz açıklaması: Türkiye ithalat cenneti haline getirildi

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "Türkiye ekonomisi yüzde 4,5'lik faiz oranına ulaştı. Faiz oranlarının bu kadar düşmesine paralel olarak Türkiye'nin 50 yıldır sırtında duran IMF yükünü kenara koyarak Türkiye yoluna devam etti. Bu çerçevede yüksek faiz düşük kur politikalarıyla Türkiye maalesef ithalat cenneti haline getirildi" dedi.

Bunu da gördük! Ana muhalefet partisinin yaptığı el hareketinin ardından meclis oturumuna ara verildi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki bütçe görüşmeleri esnasında yaptığı el hareketi tartışma konusu oldu. Bir anda tansiyonu yükselterek tepki çeken hareket sonrası oturuma ara verildi.

Akşener'den ABD Büyükelçisine ziyaret

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ABD’nin Türkiye Büyükelçisi David M. Satterfield’i İYİ Parti Genel Merkezi’ndeki makamında görüştü.

Sosyalist Cumhuriyet Partisi'nden Anıtkabir ziyareti

Vatan Partisi’nden ayrıldıktan sonra partileşme çalışmalarını yürüten Milli Demokratik Devrim Hareketi üyeleri Sosyalist Cumhuriyet Partisini kurdu. Sosyalist Cumhuriyet Partisi Merkez Karar Kurulu üyeleri bugün Anıtkabir'i ziyaret ederek partinin kuruluşunu kamuoyuna duyurdu.

HDP'li 13 milletvekiline ait dokunulmazlık dosyaları TBMM'de

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş'ın da arasında bulunduğu 13 HDP milletvekiline ait dokunulmazlık dosyaları, Meclis Başkanlığına sunuldu.

68 gençlik hareketinin ve işçi hareketinin önderleri Sosyalist Cumhuriyet Partisi’ni kurdular

Yaklaşık bir yıldır örgütlenme çalışmalarını sürdüren Milli Demokratik Devrim Hareketi (MDD), 3- 4 -5 Aralık 2021 günleri Körler Federasyonu’nun Ankara’daki Konferans salonunda yaptığı toplantı ile parti kuruluşu gerçekleştirdi. Önemli kısmını Vatan Partisi’nden ayrılanların oluşturduğu parti kurucuları arasında, 68 gençlik hareketinin önderleri, işçi ve memur mücadelesine önderlik etmiş kişiler, medya dünyasının tanınmış simaları, sanatçılar, kadınlar ve gençler vardı.

AKP Grup Başkanvekilinden parlamenter sistem açıklaması: Eski sisteme geri dönmek gericiliktir

AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, "Eskiyi güçlendirilmiş parlamenter sistemi adı altında yutturmaya çalışıyorlar. Eski sisteme geri dönmek gericiliktir" şeklinde açıklama yaptı.

MHP alternatif Alparslan Türkeş vakfı kuruyor

Geçen günlerde yaşanan Alparslan Türkeş Vakfı'na saldırının ardından MHP'den adım atıldı. MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'ın açıklamasına göre MHP alternatif vakıf kuruyor.

'Mahkeme kararı arkadan gelsin' diyen Soylu'dan geri adım: Lafa takla attırdılar

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Biz yapalım hukuk arkadan gelsin değil, hukuk önden yürüsün biz ona göre kendimizi ayarlayalım anlayışıdır hukuk devleti" sözleriyle gönderme yaptığı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Sen gece yık, mahkeme kararı bizim arkamızdan gelsin" sözlerine ilişkin olarak, "Lafa takla attırdılar, biz hepimiz hukukun adamlarıyız, ne yapıyorsak hukukun üstünlüğü ile yapıyoruz" dedi.

'Zaten kimse gelmemiş ki' diye sitem eden Mahir Ünal'dan açıklama: Espriydi

AKP Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, Elbistan Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi'nin açılışında kullandığı 'Zaten kimse gelmemiş ki' sözleriyle ilgili 'espriydi' diye açıklama yaptı.