Sağlık çalışanlarından iş bırakma eylemi

Sağlık çalışanlarından iş bırakma eylemi
TBMM’de kabul edilen yasa ile sağlık hizmetinin ekip hizmeti olmaktan çıktığını ve sadece hekimlere verilen zam ile sağlık emekçileri arasında büyük bir adaletsizlik yapıldığını belirten sağlık çalışanları, dün tam gün iş bırakma eylemi yaptı.

Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Sağlık-Sen ile KESK’e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’na (SES) üye sağlık çalışanları, hükümete seslerini duyurmak amacıyla, geçen hafta bir saatlik iş bırakma eylemleri yaparak, hükümete seslenmişlerdirdi.

İŞ BARIŞINI BOZMAYIN

Sağlık çalışanları, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın hekimlere yönelik zam açıklamasından sonra, sağlık çalışanları ile arasındaki iş barışının bozulduğunu söyleniyor:

“Döner sermaye performans uygulamalarının kaldırılarak yoksulluk sınırı üzerinde emekliliğe yansıyan temel ücret, 3600-7200 arası kademeli olarak ek gösterge, Kovid-19’un iş kazası ve meslek hastalığı sayılması, yıpranma payı gibi taleplerimizi güçlü bir şekilde dile getiriyoruz. İş barışını bozan adaletsiz uygulamaları kabul etmiyoruz.”

Memur-Sen’e bağlı Sağlık-Sen üyesi sağlık çalışanları da yarın tam gün iş bırakma eylemi yapacaklar.