Sağlık Haberleri

DSÖ'den Omicron varyantına ilişkin aşı açıklaması

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından Omicron varyantına ilişkin yapılan açıklamada, "Yeni aşı geliştirilmesine gerek yok, var olanların düzenlenmesi yeterli" denildi.

Suudi Arabistan ve Nijerya ilk Omicron varyantı vakaları

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) küresel kriz oluşturma riskini yüksek gördüğü yeni koronavirüs varyantı Omicron yayılmaya devam ediyor.

Sağlık Bakanlığı, ilaç krizinde topu eczacılara attı

Sağlık Bakanlığı, 54 ecza deposu ve 261 eczanenin stok kayıtlarında uyumsuzluk tespit edildiğini açıkladı. Eczacılar, bakanlığın sorumluluğu üzerinden attığını belirtti.

Bilim Kurulu toplanıyor! Gündeminde Omicron varyantı var

Koronavirüs Bilim Kurulu 17:30'da Bakan Koca başkanlığında toplanacak. Toplantı sonrası yazılı açıklama yapılacak.

Uğur Şahin'den Omicron varyantı uyarısı: Daha hızlı yayılabilir

BionTech CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin, koronavirüsün Omicron varyantıyla ilgili olarak, "Diğerlerine göre daha hızlı yayılabilir" uyarısında bulundu.

Çin'den Afrika'ya 1 milyar koronavirüs aşı dozu sözü

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, dün yaptığı açıklamada, Afrika'ya 1 milyar doz daha koronavirüs aşısı teslim edeceklerini ve Çinli şirketleri önümüzdeki üç yıl içinde kıtaya en az 10 milyar dolar yatırım yapmaya teşvik edeceğini söyledi.

İllere göre haftalık Kovid-19 vaka sayıları açıklandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca illere göre her 100 bin kişide görülen haftalık vaka oranı haritasını açıkladı. 13-19 Kasım arasında en yüksek vaka oranı 481,45 ile Osmaniye oldu.

Koronavirüs vaka sayıları açıklandı: Sağlık Bakanı Koca'dan Omicron açıklaması

Türkiye'de son 24 saatte 358 bin 816 Kovid-19 testi yapıldı, 24 bin 317 kişinin testi pozitif çıktı, 189 kişi yaşamını yitirdi. "Ülkemizde yeni varyanta rastlanmamıştır" açıklamasını yapan Bakan Koca, "Varyantlar, örneklerini daha önce yaşadığımız gibi salgın sürecinin doğal bir parçasıdır" dedi.

Omicron varyantı Kanada'da görüldü

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Omicron varyantının ilk vakaları, Kanada'nın başkenti Ottawa'da kayda girdi.

Dünyayı 'Omicron' endişesi sardı, yeni kapanmalar mı gelecek?

Dünya’da Kovid vakaların düşmesinin ardından açılan ülke sınırları tekrar tehdit altında. Pek çok ülke yasakları gevşetmesinin hemen sonrasında Omicron varyantının ortaya çıkmasıyla önlemler yeniden gündemde. THY ve Pegasus da Fas uçuşlarını durdurdu...

DSÖ: Omicron varyantına ilişkin küresel risk çok yüksek

Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüsün yeni Omicron varyantına ilişkin küresel riskin 'çok yüksek' olarak değerlendirildiğini açıkladı. Bu yeni varyanta karşı etkili olup olmayacağı merak edilen aşıların üreticilerinden de yeni açıklamalar var.

Doç. Dr. Altındiş'den Omicron varyantı uyarısı: Aşılarınızı hızla tamamlayın, maske takın

Kovid-19’un yeni mutasyonu Omicron'la ilgili sosyal medyadan açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Emrah Altındiş, "Aşıları tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanamadığımız surece yeni varyantların ortaya çıkmasını engelleyemeyeceğiz ve bu tur şok dalgaları devam edecek" dedi.

Aşı üreticileri Omicron varyantına karşı harekete geçti

Bilim insanları ve sağlık yetkilileri, ilk kez Güney Afrika'da tespit edilen Omicron varyantının dünyaya kolayca yayılabileceği konusunda uyarırken, aşı şirketleri varyanta karşı çalışmalara başladı.

DSÖ’den ülkelere çağrı: Sınırları kapatmayın

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kovid-19’un yeni mutasyonu Omicron nedeniyle Güney Afrika’ya seyahatlerini askıya alan ülkelere seslenerek, 'sınırları kapatmayın' çağrısında bulunurken, “Omicron’un virüsün diğer mutasyonlarından daha bulaşıcı olduğunu gösteren bir veri yok” dedi.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan kısıtlama çağrısı

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Omicron varyantı tahminlerden hızlı yayılıyor. Kısıtlamalar bütün ülkeleri kapsayacak şekilde genişletilmeli" dedi.

KLİMİK’ten Omicron açıklaması: Görünenin ötesinde bir yayılım düzeyine ulaşmış olabilir

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK), omicron varyantının şu ana kadar dört kıtada saptandığını belirterek "Varyantın birçok ülkede saptanması, varyantın şimdilik görünenin ötesinde bir yayılım düzeyine ulaşmış olma olasılığına işaret ediyor olabilir" açıklamasını yaptı.