Sağlık Haberleri

Koronavirüs vaka sayıları açıklandı: Sağlık Bakanından aşı uyarısı

Türkiye'de son 24 saatte 350 bin 385 Kovid-19 testi yapıldı, 21 bin 655 kişinin testi pozitif çıktı, 213 kişi yaşamını yitirdi.

Omicron’u ilk tespit eden isim konuştu: Çok garip semptomları var

Güney Afrika'da tespit edildikten sonra başta Nu varyantı denilen fakat Dünya Sağlık Örgütü tarafından Omicron olarak adlandırılan corona virüsü varyantı ile ilgili çarpıcı açıklama Güney Afrikalı bilim insanı ve doktor Angelique Coetzee'den geldi.

THY uçuşların durdurulduğu Güney Afrika'dan tahliye seferi gerçekleştirdi

Türk Hava Yolları (THY), yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Omicron varyantı nedeniyle seyahat kısıtlaması uygulanan Güney Afrika Cumhuriyeti'ndeki Türk vatandaşları için Cape Town ve Johannesburg kentlerinden tahliye uçuşu gerçekleştirdi.

'Süper varyant' hızla yayılıyor: İtalya'da da tespit edildi

İtalya'da ilk kez yeni tip koronavirüsün (COVID-19) yeni varyantı olan omicronun tespit edildiği açıklanırken, Almanya'da 2 kişide varyantın tespit edildiği bildirildi. ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, 'Omicron' adı verilen yeni koronavirüs varyantının henüz ABD'ye ulaşmadığını ancak varyantın kısa sürede tüm dünyaya yayılacağını belirtti.

Koronavirüs vaka sayıları açıklandı: Bakan Koca'dan Nu varyantı açıklaması

Türkiye'de son 24 saatte 358 bin 274 Kovid-19 testi yapıldı, 23 bin 759 kişinin testi pozitif çıktı, 192 kişi yaşamını yitirdi.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu: Muazzam bir ‘kronik hastalık patlaması’ ile karşı karşıyayız

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, kalp damar hastalıkları, kronik nörolojik hastalıklar ve benzeri sağlık problemlerinde ciddi bir artış olduğunu söyledi. Bu olumsuz gelişmenin birinci nedeninin insülin direnci olduğunu belirten Müftüoğlu, yazısında “Peki, nedir, neyin nesidir bu insülin direnci denen sorunun esası?” sorusunu irdeledi.

Avrupa'ya, Omicron varyantını taşıyan hasta Türkiye aktarmalı uçuşla gitti iddiası

The Guardian'da yer alan habere göre, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) acil olarak incelemeye aldığı Güney Afrika’da ortaya çıkan yeni koronavirüsü varyantı 'Omicron', Belçika’ya Mısır’dan Türkiye aktarmalı giden bir yolcu tarafından taşınmış.

DSÖ: Kovid-19'un Güney Afrika varyantı endişe verici

Dünya Sağlık Örgütü, Güney Afrika Cumhuriyeti'nde görülen ve yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) B.1.1.529 olarak isimlendirilen yeni varyantının 'endişelendirici' olduğunu açıkladı.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan 'Nu varyantı' uyarısı

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ceyhan, "Nu varyantı tahminlerden daha hızlı yayılıyor gibi görünüyor. Çok dikkatli olmalı ve bu varyantın ülkemize girişi için uçuş yasaklarını ve karantina işlemlerini uygulamalıyız" uyarısını yaptı.

Türkiye'den 5 ülkeye seyahat kısıtlaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Nu varyantı kaynaklı artan vakalar sebebiyle bu geceden itibaren 5 ülkeden Türkiye'ye gelişlerin yasaklandığını duyurdu.

Koronavirüs vaka sayıları açıklandı: Bakan Koca'dan dikkat çeken uyarı

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'nin günlük Kovid-19 tablosunu açıkladı. 26 Kasım Cuma gününün verilerine göre, 361 bin 229 test yapıldı, 24 bin 2 kişinin testi pozitif çıktı, 201 kişi yaşamını yitirdi. Bakan Koca yaptığı açıklamada, "Varyant ve mutasyonlar gündeminizde yer almamalı. Bilim Kurulumuz sizin için her durumu titizlikle izliyor" dedi.

Dünyada 'süper varyant' alarmı

İlk olarak Güney Afrika'da ortaya çıkan ve aşıya dirençli olduğu tahmin edilen yeni koronavirüs (Kovid-19) varyantının değerlendirilmesi amacıyla Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bugün bir uzman toplantısı düzenleyeceğini duyurdu.

Sağlık Bakanı Koca: Hekim sayımız OECD ülkelerine göre geride

TBMM Plan Bütçe Komisyonunda 2022 bütçesi ile ilgili konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sağlık çalışanlarının ücretlerinin emeklerine göre düşük olduğunu söyleyerek, Türkiye'deki hekim sayısının da OECD ülkelerine göre geride olduğunu belirtti.

AB'den salgında 4. dalga uyarısı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında 4'üncü dalganın başladığını belirterek, aşılama sürecinin daha da hızlandırılması gerektiğini söyledi

Türk Eczacılar Birliği: İlaç yokluğunun sorumlusu eczacılar değildir

Türk Eczacılar Birliği (TEB), eczacıları ‘stokçulukla’ itham eden söylemlere tepki göstererek, "Üretim ve tedarik kaynaklı ilaç yokluğunun sorumlusu kesinlikle eczacılar değildir" açıklamasını yaptı.

Koronavirüs vaka sayıları açıklandı:! Can kaybında büyük artış

Türkiye'de son 24 saatte 363 bin 43 Kovid-19 testi yapıldı, 24 bin 467 kişinin testi pozitif çıktı, 222 kişi yaşamını yitirdi.