Sağlık Haberleri

İstanbul’da AVM’ler ve mağazaların kapanış saatleri değişti

Covid-19 nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde Türkiye geneli saat 19'dan sonra sokağa çıkma yasağı kapsamında, İstanbul'da AVM ve işyerlerinin kapanacağı saat açıklandı

Hem vaka sayısı hem de can kaybı artmaya devam ediyor

Türkiye'de son 24 saatte 320 bin 78 Kovid-19 testi yapıldı, 63 bin 82 kişinin testi pozitif çıktı, 289 kişi hayatını kaybetti.

'Ağır hasta sayısı 5 bine ulaşırsa yeni önlemler gündeme gelecek'

Hükümet, yeni alınan korona önlemlerinin sonuçlarını iki haftalık ve bir aylık periyotlarla izleyecek. Vaka sayılarının iki haftada yüzde 50’ye yakın gerilemesi bekleniyor. Daha sert önlemlere ağır hasta sayısına göre karar verilecek. Ağır hasta sayısı 5 bine ulaşırsa yeni önlemler gündeme gelecek.

ABD'li ilaç firması Pfizer, Kovid-19 aşısında üçüncü doza ihtiyaç duyulabileceğini açıkladı

ABD'li ilaç firması Pfizer, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarını yaptıran kişilerin en geç 12 ay içinde üçüncü doz aşıya ihtiyaç duyabileceklerini duyurdu.

Nüfusun yarıdan fazlası aşılandı, maskeleri çıkarıyor

Nüfusun önemli bir kısmının aşılandığı İsrail'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamındaki maske takma zorunluluğu 18 Nisan'dan itibaren açık alanlarda uygulanmayacak.

Vaka sayısı düşürülemiyor, 61 bin 400 kişinin testi pozitif çıktı

Türkiye'de son 24 saatte 318 bin 217 Kovid-19 testi yapıldı, 61 bin 400 kişinin testi pozitif çıktı, 297 kişi hayatını kaybetti.

Sağlık Çalışanları Robot Değildir

”COVID-19 kapsamında kamu çalışanlarına yönelik yeni tedbirler konulu Cumhurbaşkanlığı Genelgesi yayınlanmıştır. Söz konusu genelge ile kamu çalışanlarına yönelik esnek mesai ve idari izinler ...

Antikor seviyesini belirlemeye yarayan test sistemi geliştirildi

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) koronavirüse karşı gelişen antikor sayısını ölçmeye yarayan, enzime bağlı bağışıklığa yönelik bir test sistemini tescil etti. Bu test sistemi Rusya’da bir ilk oldu.

Aşı yaptırmayanlar için ikna timleri geliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı konusunda vatandaşların ikna edilmesi için ekipler oluşturacaklarını söyledi. Koca, haziran ayı sonuna kadar 40 yaş üstü herkesi aşılamayı hedeflediklerini belirterek "Vaka ve ölüm oranlarında tedbirler etkili olmazsa ramazandan sonra daha sert tedbirler almak zorunda kalırız" dedi.

İzinler durduruldu, emeklilik ve istifalar kabul edilmeyecek

Sağlık Bakanlığı, 81 il valiliğine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzasıyla "Personel İşlemleri" hakkında genelge gönderdi. Genelgede sağlık çalışanlarının izinlerinin durdurulduğu belirtilirken istifa ve emeklilik başvurularının da kabul edilmeyeceği belirtildi.

DSÖ: Koronavirüs nedeniyle hastaneye yatanların çoğunda diyabet var

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünya genelinde son 40 yılda şeker hastalarının sayısının 4 katına çıktığını belirterek, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hastanede yatan ağır hastaların büyük kısmının diyabet olduğunu belirterek, acil önlem alınma konusunda uyardı.

Türkiye’de her üç kişiden biri Kovid 19’a karşı bağışıklık kazandı

Koronavirüs mücadelesiyle geçen bir yılın ardından salgının bilançosu da gün yüzüne çıkıyor. Araştırma şirketinin yayınladığı “Covid-19 Pandemisi İlk Yıl Değerlendirmesi” raporuna göre uzmanlar, Türkiye’de nüfusun yüzde 33,78’inin (3’te 1) bağışıklık kazandığını öngörüyor. 

Koronavirüs salgınında yeni vaka sayısı 62 bin 797

Son 24 saatte 62 bin 797 yeni vaka, 2 bin 802 yeni hasta tespit edildi. 279 kişi koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti.

Çinli yetkili Gao Fu: Yanlış anlaşıldım

Çin Hastalık Kontrol Merkezleri Direktörü Gao Fu, basına Çin üretimi koronavirüs aşılarının etkisinin düşük olduğu şeklinde yansıyan açıklamalarının "tamamen yanlış anlaşıldığını" ...

Vaka sayısı 60 bine dayandı, can kaybı artıyor

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan günlük koronavirüs verilerine göre vaka sayısı 60 bine yaklaştı. Can kaybı 273 olarak kayıtlara geçti.

İllere göre haftalık vaka sayısı haritası açıklandı: Artış durdurulamıyor!

En yüksek vakanın görüldüğü iller Kırklareli, İstanbul ve Çanakkale oldu.